Hova és hogyan tudnám külföldi bankbetétbe "kivinni" a pénzem?
Előre bocsátom semmit nem értek a pénzügyekhez és azt sem értem miről is ír pontosan a cikk:
Jól sejtem, hogy a külföldi bankbetét azt jelenti, hogy valaki egyszerűen nyit egy Raiffeisen/Unicredit banknál számlát és oda kapja a fizetését? Vagy mit is jelent ez?
Tegyük fel, hogy én jelenleg az OTP számlámra kapom a fizum. Mit kell tennem ahhoz, hogy az én pénzem is a cikkben említett 1000 milliárd közé kerüljön?
Jelenleg az összes pénzemet államkötvénybe fektetem ami kamatozik nem úgy mint ha az OTP-nél vegetálna a pénzem.
Külföldi bankbetét mivel jobb/biztonságosabb, mint az államkötvény?
Nem, külföldi bank ténylegesen külföldi bankot jelent és nem egy külföldi bank magyar leánybankját.
Nem a kamat miatt viszik ki az emberek a pénzüket, hanem a vélt nagyobb biztonság miatt.
Szerintem nem érdemes ezzel foglalkozni hacsak nem vagy top milliárdos.
Minél kockázatosabb a befektetés, annál több hozamot hoz.
Ez egy egyenes arányosság.
1) Bankbetét: Inflácót nagyjából követő befektetés (10 millió forintig nulla kockázat, még államcsőd esetén is fizet!)
2) Államkötvény: inflációt kb (átlagosan) 2,5%-al meghaladó befektetés (ha nagyobb a kockázat, mert államcsőd fenyeget, akkor nagyobb a hozam, ha nincs kockázat, akkor ennél kevesebb is lehet.
3) Részvény (inflációt kb 5%-al meghaladó befektetés)
Nagy ingadozás, magasabb kockázat,a részvény ára akár harmadával is eshet néhány hét alatt, válság esetén.
4) Ingatlan (kiadott) Inflációt kb 6%-al meghaladó befektetés. Magasabb kockázat, az ingatlan értéke akár egy év alatt is harmadával eshet válság esetén.
KÜLFÖLDI SZÁMLA
Külföldi számla:
Nem az a lényeg, hol tárolod a pénzed.
Pl. egy külföldi szolgáltatónál (ERSTE, K&H) tárolt kötvényedet/részvényedet a magyar kormány ha akarná, se tudná államosítani.
10 millió forint esetén évi 250.000Ft-ot veszítesz (2,5), ha banbetétben tárolod a pénzed államkötvény helyett ÉS több mint évi félmillió forintot veszítesz, ha ingatlan/részvény helyett bankbetétbe fektetsz.
Ne azon törd a fejed, hogy egy elolvasott cikk miatt hova tedd máshova a pénzed, hanem hogyan tudnál olyan tudást szerezni, hogy megértsd, amit írnak és hogy a tudásod révén saját magad el tudd dönteni, hogy mit miért érdemes a pénzeddel csinálni.
Az egy mondatos "tuti tippek" sokkal többet tudnak ártani, mint használni, ha nem érted, hogy mi van mögöttük, csak vakon követni próbálod a tippet, miközben semmit nem értesz a körülményekből és a kockázatokból. Lehet valami nagyon jó lehetőség és őrületes butaság is. A kettő közti különbséget az határozza meg, hogy mennyi tudással rendelkezel ahhoz, hogy a lehetőségeket kihasználva előnyödre tudd fordítani.
Egyáltalán nem biztos, hogy ami másnak bejön és számára megtérül, az neked ugyanolyan jól fog működni és neked is szolgálja az érdekeidet. Mérlegelni pedig nem az alapján érdemes az ilyeneket, hogy ki hogyan, hova viszi a pénzét, hanem hogy miért és hogyan éri meg nekik és neked vajon milyen döntés érné meg.
Pl. Egy külföldi bankbetét egészen más mértékben térülhet meg valaki olyannak, aki eleve külföldön él, vagy külföldi cégekkel rendszeresen üzletel külföldön, akár még bevételei is vannak külföldről, mint annak, aki Magyarországon él, magyar forintban szerzi minden bevételét és minden egyes alkalommal, amikor a forintban szerzett bevételét valutára váltja, majd amikor itthon vásárláskor visszaváltja újra és újra árfolyamveszteségeket szenvedsz.
#8: Ezek nem biztonságosak!
Még egy kérdés a kérdésemre visszatérve: Ilyen külföldi bankbetét nyitást/ügyintézést csak idegen nyelvet tudok intézni vagy van olyan bank, akinek rendesen vagy magyar ügyfélszolgálata és itthon is tudok számlát nyitni?
#9 Nem valószínű, hogy találsz olyan külföldi bankot, ami biztosít magyar nyelvű ügyfélszolgálatot. Nem lehetetlen, de inkább ne nagyon reménykedj benne.
Az butaság, hogy a Revolut és Wise ne lenne biztonságos - ahogy az is, hogy teljesen kockázat mentes. Ismerni kell a kockázataikat és tudni kell kezelni őket. Pont ugyanúgy, mint minden mást is.
#8 Az, hogy forintról devizára, majd vissza forintra váltod a pénzedet eleve árfolyam veszteség kockázatával jár.
Teljesen mindegy, hogy mennyire kedvező árfolyamon tudod ezt megtenni, a kétszeri deviza váltás különböző időpontokban, mindenképp árfolyam veszteség kockázatával jár. Ha sikerül ügyesen időzítened, akár nyereséged is lehet rajta (ha tudsz olyankor váltani egyik irányba, amikor neked kedvez az árfolyam állás és tudsz olyankor visszaváltani a másik irányba, amikor szintén neked kedvez, így nyereséged lesz rajta, nem veszteséged).
Viszont mivel a kedvező időzítést nem tudod minden esetben garantálni, ez inkább kockázat és mindenképp hátrány számodra ahhoz képest, aki nem forintban keresi meg a jövedelmét, hanem eleve devizában jön be a pénze, így egy átváltást mindenképp megúszhat vele.
Egyébként kellően nagy mennyiségű pénz váltására kereskedelmi banktól is kaphatsz olyan egyedi árfolyamot, amivel akár a fintech cégeknél is jobban járhatsz. Ahogy a kereskedelmi bankoknak is vannak olyan lakossági ajánlatai is, amikkel a saját bankkártyáddal is tudsz közép árfolyamon váltva vásárolni, így a Revolut/Wise feleslegessé válhat az utazásoknál.
Minden a körülményektől és a kockázatok, lehetőségek ismeretétől, helyes felmérésétől függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!