Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha lakáshitelt akarok felvenni...

Ha lakáshitelt akarok felvenni, az hogy működik?

Figyelt kérdés

A lakás árának kb 75%-a megvan, 8-10 millió forint hitelre volna szükségem.

De ez, hogy folyik?

Először meg kell lennie a konkrét lakásnak, ahol jeleznem kell az eladó felé, hogy nekem még hitelt kell felvennem, hogy meg tudjam venni?

Ilyenkor fizetni kell valami foglalót?

A hitelfelvétel az mennyire hosszú folyamat? Gondolom ilyenkor jön értékbecslő a bank felől, ezek több hónapig is el tudnak húzódni? Arra értem, hogy van erre türelme / ideje az eladónak? Mi van ha eladja inkább a lakást másnak, én meg már megigényeltem a hitelt?


Köszönöm!


2023. szept. 7. 22:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%

"Helló, tetszik a lakás. 25%ot hitelből fizetem majd."

"Oké, tedd le a foglalót, ha tényleg tetszik, és jövő héten mehetünk az ügyvédhez aláírni, utána 10 napon belül utald a 75%-ot, a maradékot pedig ha folyósította a bank az összeget"

"Oké"

2023. szept. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
30%

Nem mindom, hogy midnen eset így megy, de nekem pl így ment, és ez a legáltalánosabb:


Először netes kalkulátorral megkeresed a legjobb hitelajánlatot.

Bemész a 2-3 legjobb bankba kérsz egy előzetes hitelbírálatot. Akkor tudod, hogy megkapod-e a hitelt. Meg felilágosítanak.


Utána elkezdesz lakást nézni. Ha megvan, akkor megkérdezed az eladót, hogy hitellel mehet-e. Az eladók többségének ez nem gond, mert ő eladni akar, nem hiteles vevő meg kevés a piacon. Van pár, aki ragaszkodik akp-s vevőhöz, vele te nem fogsz üzletet kötni.


Közben keresel ügyvédet, ha megegyeztél az eladóval elmentek az ügyvédhez, ott aláírjátok a szerződést, átadod a foglalót. Itt fontos, hogy a bank már meglegyen, mert minden bank a saját hülye szövegét elvárja, hogy benne legyen a szerződésben.

Legyen biztonságos időhatár a fizetésre 60-90nap, ha előbb utal a bank, akkor jó, de ebbe ne tudjon az eladó belekötni.


Utána a szerződéssel elmész a bankba, hogy akkor kérnéd a hitelt. Ha megvolt az előzetes bírálat, a szerződés rendben, akkor nagy eséllyel meg fogod kapni. Ez olyan 30-60 napos folyamat.


Ha megkapod a hitelt, akkor neked el kell utalni az eladónak az önerőt. Ezt leigazolni a bank felé. Majd a bank utal az eladónak.

Ha az eladó megkapta a pénzét akkor a megbeszélt ingatlanátadást lezongorázzátok, az ügyvéd meg intézi a földhivatalt.


Nagy vonalakban így megy.

2023. szept. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
75%

"tedd le a foglalót, ha tényleg tetszik, és jövő héten mehetünk az ügyvédhez aláírni"


Foglalót csak ügyvédnél adunk a szerződés aláírásakor.

2023. szept. 7. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%

#3


Dehogy is. A foglaló, egy foglaló. Az ügyvédes aláíráskor már adásvételi szerződést köttök. Ott már a vételárat fizeted.


Én legalábbis, minden lakásvásárlásnál és eladásnál így csináltam.

2023. szept. 8. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Biztos nem adnék foglalót csak az ügyvédnél.
2023. szept. 8. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 xswerdy ***** válasza:
a korábbi ptk csak azt tekintette foglalónak, amit szerződéskötéskor adnak át. A jelenlegi szerint lehet ugyan előre is adni, de az csak azzal lesz foglaló, hogy a szerződésbe bele írják, hogy x napon a vevő az eladónak átadott y millió foglalót. Szóval ha nem kerül sor a szerződéskötésre, akkor az átadott foglaló sem minősül foglalónak, így visszajár.
2023. szept. 8. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Először online végezz egy előzetes hitelbírálatot. Minden kért adatot tölts ki.


A bankmonitor.hu és hasonló oldalakon több bank ajánlatát is össze tudod hasonlítani.


Ha pozitív az előbírálat, akkor nagy eséllyel ugyanazon a helyen ugyanolyan értékű vagy olcsóbb ingatlanra is megkapod a hitelt a megfelelő önerő/hitel arány mellett.


Ezután hívd fel az ingatlan hirdetőjét és egyeztess időpontot. Mérd le a lakást, kérj tulajdoni lapot és helyrajzi számot. Mindenképp mérj le mindent, mert ha utólag kiderül hogy valami nem jó, rendkívül macerás elintézni. Kérj méretezett alaprajzot is. Menj felkészülve, írd össze a kérdéseidet. Illik előre szólni hogy részben hitelből vásárolnál.


Helyrajzi számmal online évente 2 db tulajdoni lapot le tudsz tölteni, az ingatlan leíró adatait 20x tudod online lekérdezni, és online nyomon tudod követni az ügyintézést.


Ha ingatlanoson keresztül veszel lakást, akkor van ajánlattételi díj, ez kb. 500.000 Ft amit utalással is fizethetsz az ingatlaniroda részére. Előfordul hogy másnak is tetszik az ingatlan és az adott határidőig folyamatos az ajánlattétel. Ajánlattételkor meg kell adnod az árat amit fizetnél a lakásért, az előleg és foglaló mértékét. Valamint azt hogy a foglalót bankhitel folyósításhoz kötöd-e.

Ha te vagy a nyertes ajánlattevő, akkor következik a szerződéskötés. Szerződéskötéskor kell kifizetned a vételár előleget és a foglalót.

A foglaló az előleg része, lehet pl. 5M Ft előleg ebből 3M Ft foglaló. A foglalót a saját biztonságod miatt bankhitelhez kötve ha a bank nem ad hitelt visszakapod, máskülönben ha nem teljesíted a vételi szerződést akkor elbukod. Nem minden eladó megy bele ebbe.

Van olyan eladó l, aki nagyon el akarja adni ezért belemegy abba hogy ne foglaló legyen, hanem előleg, ekkor ez minden esetben visszajár ha nem teljesül a szerződés.


Ügyvéd: kb. 200.000 Ft + 2*6.600 Ft

Ha ingatlanoson keresztül veszel lakást akkor kérd, hogy intézzenek ügyvédet! A szerződésben a fizetési határidő 90napnál ne legyen rövidebb, ezt kérik a bankok!


Szerződés aláírás után a szerződést az ügyvéd a földhivatalba viszi és ingatlan-nyilvántartási kérelmet ad be, széljegyre kerül a neved az ingatlan tulajdoni lapján.

Ezután kezdheted meg a hiteligénylést ha a földhivatal által érkeztetett adásvételi megvan. A bankok többségénél online tudod intézni, csak a hitel és jelzálog szerződés aláírása történik személyesen.

Ha a doksik rendben, megkérnek hogy az adott bankszámlára utald át az értékbecslés díját, kb. 50.000 Ft és a hitelfolyósítás díját (kb. 200.000 Ft) tartsd a számládon (a legtöbb banknál 0 Ft, nem vonják le, de a számlán kell tartani).

Az értékbecslés a papírok beadásától 1 hét kb.

Ezután bankfüggő, hogy milyen gyorsan dolgozzák fel a hitelkérelmet. Kapni fogsz egy értesítőt a végleges hitelbírálatról. Itt kell megkötnöd a biztosítást a banki szerződésszámok és zálogbejegyzési értesítő szerint. Ha kérnek életbiztosítást szintén itt kell megkötnöd miután már van szerződésszám.

Szerződéskötés jön ezután. A szerződéssel be kell menni a földhivatalba hogy a bank nevére bejegyezzék az önálló zálogjogot, terhelési tilalmat valamint elidegenítési tilalmat 12.600 Ft), ezt azonnal bejegyzik a tulajdoni lapra széljegyként. Itt le kell kérned aznap még egy tulajdoni lapot, hogy lássa a bank hogy megtörtént a bejegyzés. Az érkezetett szerződést vissza kell vinni vagy beküldeni a banknak. Ezután vagy előtte közjegyzői okirat készítése, kb. 50-100 ezer Ft. Közjegyző elektronikusan küldi a baknak.

Folyósítás szerződéskötés utáni nap, (max. 5 nap).

Teljes banki folyamat: nem írom a sajátomat, mert sok idő volt, viszont OTP-nél és K&H-nál 3 hét alatt megtörtént ismerőseimnél a folyósítás (nem CSOK-os!).

2023. szept. 10. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 xswerdy ***** válasza:

nagyon részletesen leírtad, 1-2 megjegyzés:


- ajánlattételi díjat sosem fizetnék, nem is értem, hogy ez mire, és zavaros, hogy mikor jár vissza. Én vevőként adok egy ajánlatot, (aláírtam, hogy ha ajánlatot akarok adni, azt az irodán keresztül teszem), azt az ingatlanos továbítsa az eladónak, az a dolga. Ezért miért kellene fizetnem?


- miért kellene az ingatlaniroda ügyvédjét igénybe venni? Általában árban sem a legolcsóbbak, sokan pedig bizalmi szempontból sem tennének így.

2023. szept. 11. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#7 Elég jókat ír. De...


"Mérd le a lakást, kérj tulajdoni lapot és helyrajzi számot. Mindenképp mérj le mindent, mert ha utólag kiderül hogy valami nem jó, rendkívül macerás elintézni."

Hát szerintem a legtöbb eladó hátast dobna, ha egy mérőszalaggal érkeznél és elkezdenél méricskélni. Persze megteheted, de a legtöbb esetben azért nem szükséges, pl egy panellakásnál értelme nincs, de egy 100 éves parasztháznál lehet.


"Ha ingatlanoson keresztül veszel lakást, akkor van ajánlattételi díj"

Szóba nem állnék olyan ingatlanirodával, ahol az ajánlattételért fizetni kell, bár én nem is találkoztam még ilyennel. Érted: te egy ajánlatot teszel, amit a vevő vagy elfogad vagy nem. Miért ne tehetnél ajánlatot több ingatlanra? Ez nem foglaló, csak egy ajánlat, amit a foglaló letételét megelőzően bármikor visszavonhatsz.

Nem lenne vicces, ha mondjuk két szék közül a földre ülnél, mert csak az egyikre lenne pénzed ajánlatot tenni, de azt az ajánlatot nem fogadják el, addig meg eladják a másikat...


"Szerződéskötéskor kell kifizetned a vételár előleget és a foglalót."

Szerződéskötéskor vagy előleget vagy foglalót fizetsz, mindkettőt totál hülyeség. Ugye az előleg a szerződéstől való elálláskor visszajár, a foglaló nem. Ezért többnyire foglalót szoktak fizetni, de akkor előleget már fölösleges.


"Ügyvéd: kb. 200.000 Ft + 2*6.600 Ft"

Manapság ez még jó ár is, mert ez olyan fél %-os díjat jelent, de van olyan pofátlan ügyvéd, amelyik 1-2%-ot is elkér, na az már túlzás, mikor az egész ingatlanügyön dolgozik max 4-5 órát.


"Ha ingatlanoson keresztül veszel lakást akkor kérd, hogy intézzenek ügyvédet!"

Ez a legnagyobb baromság! Keress egy olcsóbb ügyvédet. Az ingatlanosok mind lehúzósak, az általuk ajánlott ügyvédek szintén.

Sőt, ha jót akarsz magadnak, akkor igyekszel elkerülni az ingatlanosokat. Vannak, akik ingatlanos nélkül árulják a lakást, illetve elég sok esetben a képekből, leírásból és némi keresgéléssel meg lehet találni az ingatlan pontos helyét és ha az eladónak nincs kizárólagos szerződése, akkor meg tudod kerülni az ingatlanos hiénát, ezzel megspórolva magadnak legalább 4-500 ezret.


"és a hitelfolyósítás díját (kb. 200.000 Ft) tartsd a számládon (a legtöbb banknál 0 Ft, nem vonják le, de a számlán kell tartani)."

A legtöbb esetben a folyósítás díját a kiutalt hitelből vonják le, nem neked kell befizetni.


"Szerződéskötés jön ezután. A szerződéssel be kell menni a földhivatalba hogy a bank nevére bejegyezzék az önálló zálogjogot"

Na többek között ez az, amit egy normális ügyvéd elintéz helyetted!

A szerződéskötés és hitelfelvétel során neked nem sok dolgod lesz a földhivatallal, mert amit kell, azt az ügyvéd beadja, a bank meg a Takarnet rendszeren le tudja kérdezni a tulajdoni lapot, nem neked kell bevinni az igazolást, hogy megvan-e a széljegy.

2023. szept. 11. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

azért érdemes lemérni, mert többször előfordul, hogy nem egyezik a meghirdetett lakásméret azzal amennyivel a lakàst meghirdették, az alaprajz is hibás volt, ezen kívül az értékbecslő sem méregeti... utána ha kiderül óriási gond van


az ajánlattételi díj csak akkor nem jár vissza ha a vevő meggondolja magát


előleg és foglaló, ahogy írtam lehet hitelhez kötni a foglalót, akkor visszajár abban az esetben is ha a bank nem folyósít, ellenkező esetben elbukja a vevő a foglalót


az ajánlatok közül a vevő mérlegel, és akinek gyorsan készpénzre van szüksége akkor azt választja aki több előleget ad, a foglalót azért nem szabad emelni, mert ha valami nem sikerül azt el lehet bukni, az előleg pedig visszajár


ha gyorsan kell ügyvéd akkor simán jó lehet akit talál az ingatlanos


a hitel és jelzálog szerződést nem az ügyvéd intézni, ennek aláírásakor sincs ott az ügyvéded


a tulajdoni lap lekérés 3000 Ft darabonként, ügyfélkapuval letöltve pedig nem kell érte fizetni

2023. szept. 12. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!