Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan számoljunk el a volt...

Timofiev kérdése:

Hogyan számoljunk el a volt párommal igazságosan az ingatlankivásárláskor?

Figyelt kérdés

Előre is köszönöm a válaszokat, inspirációt keresek egy igazságos elszámoláshoz, ami alapján egyik fél számára se legyen utólag se megbánásérzése.


Szóval a konkrét szituáció az, hogy kb. másfél éve vettünk a párommal egy lakást, a tulajdonjogot 1/2 - 1/2 részben osztottuk el. Sajnos úgy döntöttünk, hogy külön utakon folytatjuk és, mivel egyedül én vagyok képes kivásárolni ezért én fogom. Alakul már a kép, hogy hogyan számoljunk el igazságosan, de még mindig maradt bennem egy két kérdés.

Szóval a konkrét számok:

22,6M Ft volt a lakás kb másfél éve. Most jelenleg úgy durván 33M-ra becsüljük, de nem is ez a lényeg, hanem a számolás menete. Én 9,5M Ft-al szálltam be az önerőbe míg a párom 0,5M-val. Lakáshitelt vettünk fel 12,6M ft-ot, 3,45% kamattal, amit 20 hónapig fele-fele arányban fizettük.

Voltunk már ügyvédnél, ami alapján kiszámoltuk, hogy ezekkel a számokkal és megegyezésekkel az 1/2 - 1/2 helyett 30%-70%-os tulajdoni hányadokkal kellett volna szétosztani a tulajdonrészt. Ez úgy jött ki, hogy az én 9,5M Ft-m plusz a hitel fele (6,3M Ft) elosztva a 22,6-al kb. 70%-ra jön ki. Na de nem is ez a lényeg, szerencsére mindketten asszertívek maradtunk szakítás után is és mindketten törekszünk az igazságosságra annak ellenére is, hogy nem éppen logikusan írtuk meg anno a szerződést.


Szóval az ügyvéd javasolt számolása szerint felarányosítottuk a tulajdonrészt (az arány 33M / 22,6M = 1,46; tehát páromnak a 22,6*30%*1,46 = 9,9M nekem 23,1M kb.) és ha az ő részéből levonjuk a hitel volt páromra fennmaradó részét, akkor (eddig fejenként kb. 720k Ft-ot törlesztettünk be, a fennmaradó rész kb. 5,58M Ft) 9,9M - 5,58M = 4,32 M Ft. Ez alapján a számolás alapján nekem 4,32 M Ft-ot kéne fizetnem, hogy kivásároljam. Na de itt jön a csavar, hogy engem zavar, hogy csak a felvett hitellel számolunk, de az eddigi kamat semmilyen módon nincs beleszámolva. Ti hogyan súlyoznátok a kamattal, hogy igazságos legyen vagy szükséges-e egyáltalán? Most nyilván nem a fillérbaszás a cél, hogy az utolsó fillérig elszámoljunk, hanem az, hogy 10 év múlva visszanézve se legyen az, hogy valamit félreszámoltunk és valakire nézve igazságtalan volt az üzlet.


Előre is köszönöm a javaslatokat.



2023. ápr. 28. 10:08
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Ha ennyire asszertivek vagytok akkor mi a kérdés? Elisztoztok annak aranyaban ahogy betettek penzt.


Te onerod+hitel fele vs ex önerő+hitel fele.


Ezt ugye kimatekoztatok, kijött a 70-30


Haz becsult ertekebol fizetsz neki 30%ot. O kifizeti neked belole a hitel maradek raeso reszet. Kesz.

Ami marad az az ove.

2023. ápr. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Magyarul csak annyit kell neked fizetni neki amennyi a kulonbozet a haz erteke es a hitel fele kozott.

Cserebe lesz egy 100%os ingatlanod amin van kb 15 20millio hitel. De persze a bankban ezt jelezni kell hogy vegyék ki. Ami csak akkor lesz az ha te egyedul is hitelkepes maradsz.

Ha nem akkor el kell adni az ingatlant.

2023. ápr. 28. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
*Természetesen a haz ertekenek a fele es a hitel fele.
2023. ápr. 28. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Bocs, hulyeseget irtam vagyis a haz ertekenek a 30%a es a hitel fele kozott, mert ugye neki 30%a van.
2023. ápr. 28. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Hogy lehetne 30 százalék ? Egyik adott bele 9.5 milliót a másik 500ezret az nagyságrendileg se jön ki 30 százalékra.
2023. ápr. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#4-vagyok. Annyi féle kép számolhattok és annyi változóval mint csillag az égen. Ha nagyon pontosak akartok lenni akkor még figyelembe vehetitek az ingatlan amortizációját és a ft értékvesztését is de ezeket sem lehet előre megjósolni.

Szerintem maradjatok az ügyvéd által javasolt számításnál és kérdezd meg az exedet hogy számára így megfelelő-e.

Volt egy külföldi érdekeltségű cégünk és amikor a társammal (barátom) kenyértörésre került a sor akkor én felajánlottam hogy mindent úgy csinálunk ahogy ő szeretné. Én nem szólok bele semmibe amennyiben nem látom jelét lehúzásnak. Szép lassan kiszálltunk mindketten a cégből és máig barátok vagyunk. Meg lehet oldani az anyagiak elosztását is úgy hogy senkiben ne maradjon tüske de ezek mind pillanatnyi érzelmek lesznek. 10-20 év távlatából viszont lehet hogy máskép látjátok majd a dolgokat ha az életetek máskép alakul. Mi a barátommal szerencsére előtte sem abból a cégből éltünk és azóta is sikeresnek mondható mindkettőnk pályafutása.

2023. ápr. 28. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!