Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan számoljunk el a volt...

Timofiev kérdése:

Hogyan számoljunk el a volt párommal igazságosan az ingatlankivásárláskor?

Figyelt kérdés

Előre is köszönöm a válaszokat, inspirációt keresek egy igazságos elszámoláshoz, ami alapján egyik fél számára se legyen utólag se megbánásérzése.


Szóval a konkrét szituáció az, hogy kb. másfél éve vettünk a párommal egy lakást, a tulajdonjogot 1/2 - 1/2 részben osztottuk el. Sajnos úgy döntöttünk, hogy külön utakon folytatjuk és, mivel egyedül én vagyok képes kivásárolni ezért én fogom. Alakul már a kép, hogy hogyan számoljunk el igazságosan, de még mindig maradt bennem egy két kérdés.

Szóval a konkrét számok:

22,6M Ft volt a lakás kb másfél éve. Most jelenleg úgy durván 33M-ra becsüljük, de nem is ez a lényeg, hanem a számolás menete. Én 9,5M Ft-al szálltam be az önerőbe míg a párom 0,5M-val. Lakáshitelt vettünk fel 12,6M ft-ot, 3,45% kamattal, amit 20 hónapig fele-fele arányban fizettük.

Voltunk már ügyvédnél, ami alapján kiszámoltuk, hogy ezekkel a számokkal és megegyezésekkel az 1/2 - 1/2 helyett 30%-70%-os tulajdoni hányadokkal kellett volna szétosztani a tulajdonrészt. Ez úgy jött ki, hogy az én 9,5M Ft-m plusz a hitel fele (6,3M Ft) elosztva a 22,6-al kb. 70%-ra jön ki. Na de nem is ez a lényeg, szerencsére mindketten asszertívek maradtunk szakítás után is és mindketten törekszünk az igazságosságra annak ellenére is, hogy nem éppen logikusan írtuk meg anno a szerződést.


Szóval az ügyvéd javasolt számolása szerint felarányosítottuk a tulajdonrészt (az arány 33M / 22,6M = 1,46; tehát páromnak a 22,6*30%*1,46 = 9,9M nekem 23,1M kb.) és ha az ő részéből levonjuk a hitel volt páromra fennmaradó részét, akkor (eddig fejenként kb. 720k Ft-ot törlesztettünk be, a fennmaradó rész kb. 5,58M Ft) 9,9M - 5,58M = 4,32 M Ft. Ez alapján a számolás alapján nekem 4,32 M Ft-ot kéne fizetnem, hogy kivásároljam. Na de itt jön a csavar, hogy engem zavar, hogy csak a felvett hitellel számolunk, de az eddigi kamat semmilyen módon nincs beleszámolva. Ti hogyan súlyoznátok a kamattal, hogy igazságos legyen vagy szükséges-e egyáltalán? Most nyilván nem a fillérbaszás a cél, hogy az utolsó fillérig elszámoljunk, hanem az, hogy 10 év múlva visszanézve se legyen az, hogy valamit félreszámoltunk és valakire nézve igazságtalan volt az üzlet.


Előre is köszönöm a javaslatokat.



2023. ápr. 28. 10:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Szia!


Szerintem az nem helyes, hogy a hitelt 12,6 mio értéken veszitek figyelembe, hiszen a futamidő végén nem annyit fizettetek volna vissza, hanem a bank által megadott törlesztőtervben szereplő összeget. A számításba a 12,6 mio helyett ezt az összeget kell behelyettesíteni, és így tovább számolni. A többi számítási mód pedig teljesen logikus.

2023. ápr. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 krwkco ***** válasza:

Én úgy számolnék, hogy a vétel időpontjában:

- 9,5/22,6=42,1% volt a tied

- 0,5/22,6=2,2% volt a párodé

- 12,6/22,6=55,7% volt a bankké

Ha hosszútávú volt a hitel, akkor az a pénz, amit befizettetek 20 hónap alatt kb. azzal összehasonlítható, mintha annyival kevesebb hitelt vettetek volna fel. Mert annak a jelenértéke vagy jövőértéke (bármelyiket nézzük is), nem nagyon különbözik a 12,6 millió jelen vagy jövőértékétől. Tehát, pl. 20 éves hitelnél, ha a törlesztőrészlet kettőtöknek kb. 73 ezer ft volt, akkor a párod kb. 730 ezer Ft-ot fizetett és ezzel megszerezte a banktól a lakás 730/12600=5,7% részét. Akkor most elméletileg a tulajdonrésze 7,9%. Ha átvállalod az összes hitelt és a jelenlegi érték 33M, akkor 2,64 millió járna neki.

De a lakás mellett átenged egy kb. 6 milliós hitelt 3,5% kamatozással, miközben a mostani lakáshitelkamatok kb. 10 %-osak. Ha 18 éves a hátralevő idő, akkor a 6M Ft 3,5%-os kamattal számolt jövőértéke 11M. Azonos jövőértékű 10%-os hitel jelenértéke kb. 2 milló. Szóval eszerint, ha meg tudod tartani a 3,5%-os kamatozást, akkor kellene még fizetned a párodnak további 4 millió forintot. Ennyit ér ez a 3,5%-os buli hitel most.

A jelenértékszámításokat a saját adataitokkal itt tudod lefuttatni:

[link]

2023. ápr. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a javaslatot. Ez az utóbbi nagyon hasznosnak tűnik nekem. Elkezdtem én is számolgatni ez alapján és úgy jönne ki, hogy 6M-t kéne fizetnem kb. összesen. Egy dolog, ami közben megfogalmazódott bennem, hogy ezek a kalkulátorok 18 éves távra nézik azt, hogy végig fix kamat mellett mennyi a jelenérték, de van egy olyan csavar a történetben, hogy 5 éves kamatperiódussal vettük fel a hitelt (igen egy barom vagyok, hogy miért nem több, de a múltbéli hibáim miatt már hiába kesergek). Szóval az a feltételezés, hogy 18 évig megmarad a 3,45%-os hitel sajnos nem igaz, de legalábbis nem valószínű. Na most ez azért lenne kínos mert én kivásárlom a volt páromat ebből a jó hitelből és kompenzálom a jelenlegi állapotok szerint 18 további évre előrevetítve, de mi van akkor, ha 3 év múlva felmennek a hitelkamatok mondjuk 15%-ra. Akkor viszont én járok irgalmatlanul szarul, mert jóval többet fizettem, mint ami indokolt lett volna. Most nyilván nem azt várom, hogy mondjátok meg mennyi lesz a kamat, de mit gondoltok erről? Én egy olyanra gondoltam, hogy megnézem, hogy egy kb 18 éve múlva lejáró fix kamatú állampapír mennyi kamatot fizet, amire most a 2041/A-ra 7,04%-őt ír az Államkincstár, mint aktuális névleges kamat, és a 10% helyett ezzel a 7%-al számolok. Még át kell gondolnom, hogy ennek mennyi az értelme még, addig nagyra értékelem az ötleteket, hátha van ennél jobb. Tisztában vagyok, hogy esélytelen, pont eltalálni a megfelelő értéket, de egy aranyközépút lenne jó olyan szempontból, ha 20 év múlva visszatekintünk, akkor ne az legyen, hogy összecsaptuk, hanem a lehető legjobb megoldást választottuk. Bocsi, hogy állandóan ezt ismételegetem, már nekem is kezd uncsi lenni, de mindig ez a fő cél.
2023. ápr. 28. 12:41
 4/16 anonim ***** válasza:

Túlzottan becsületesen akarsz eljárni!

Nem azt mondom hogy vágd át az exedet de ma a jelen értékkel kell számolnotok.

Amit az ügyvéd javasol az tökéletesen megfelel a jelen idejű vagyongyarapodás felosztásának.

Lehet hogy nyersz a jó kamatozású hiteleden de az is lehet hogy buksz rajta a jövőben.

Lehet hogy felfelé mennek majd az ingatlan árak de lehet az ellenkezője is.

Lehet hogy Putyin megáll Záhonynál de az is lehet hogy nem (és ennél tovább ne menjünk a politizálásban mert csak poénként írtam).

Ha az exed vagy te nem érzitek korrektnek ezt a számítást akkor mit mondanál arra hogy a volt párod befektetett 500k + 20 hónap alatt beletett apránként 720k azaz összesen: 1,22Mill befektetésre kap 4,32Milliót. Magyarán bő húsz hónap alatt három és félszeresét kapja a befektetésének.

Szerintem ez teljesen korrekt és ha tudsz javasolni hasonló üzletet akkor nyugodtan keress, befektetőként benne lennék :)

2023. ápr. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 krwkco ***** válasza:

"van egy olyan csavar a történetben, hogy 5 éves kamatperiódussal vettük fel a hitelt"

Hát ez nagyon egyszerű. Ha a hitel még három évig 3,5%-os és utána piaci, akkor csak 3 év múlvára kell számolnod a jövőértéket. És azzal a jövőértékkel kell egyenlővé tenned egy mostani feltételű 3 éves hitel jövőértékét. Annak a piaci hitelnek a jelenértéke annyi, amennyit most kézbe adnának. A két jelenérték különbözetét éri a hitel.

2023. ápr. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 krwkco ***** válasza:

"ezek a kalkulátorok 18 éves távra nézik azt, hogy végig fix kamat mellett mennyi a jelenérték"

Annyi időre nézik, amennyit beleírsz. És ha a hitel 3 év múlva piaci kamattal folytatódik, akkor onnantól kezdve semmi előnye nincs. Azért az időszakért nem kell fizetned.

2023. ápr. 28. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
47%
Mibol gondolod hogy a parod belemegy a matekbe? Csak mert 50%a van es ha az o ugyvede felvilagositja akkor a 33millio felere jogi alapon jogosan tart igenyt. Nyilvan moralisan nem az onresz miatt..
2023. ápr. 28. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Én egy irányt mondok. Úgz veszem mintha ezt üzleti alapon üzlettárssal csináltátok volna, vesztek egy ingatlant, majd nyereséggel eladjátok, ez végülis igaz is lenne ha eladnátok az ingatlant.


Amit tudok:

te 9.500.000. Ft tőkével szálltál be

ő 500.000.- Ft tőkével


tehát 95% és 5% az arány


közben fizettetek a 2 év alatt 720e ft ot fejenként


Most a project 33m ft-ot ér.


33.000.000 ft-ból levonom a közbenső fizetett összegeket, 29982000 ft maradt.


ezt kell a befizetett tőke alapján osztani, tehát 29.982.000.- tied

1.578.000.- az övé.


Tehát a 33m ftért kerül eladásra.

a 33 millióból párodnak

720.000.- ft befizetett pénz + 500.000.- Ft tőke + 1.078.000.- Ft nyereség járna


Neked

720.000.- ft befizetett pénz, + 9 500 000 ft tőke és 20.482.000.- Ft nyereség


Ez számszakilag korrekt, hiszen ő az ötszázezrét megduplázta és még kapott is hozzá, míg te a 19 milliódat dupláztad, és kaptál is hozzá, ha az arányokat nézed pontosan ki is jön.


Az, hogy a költsége a 2 év várakozásnak 2x720e ft volt ha üzletileg csináljátok pontosan annyit tettetek bele mindketten, tehát fair


Szépíteni lehet a dolgon (szerintem nem korrekt mert ha céget alapítatok nyereség célzattal akkor midnenhol a tőke kamatozik, hiszen ez esetben a befektettett munka a banknak fizetett pénz) hogy a befektetett összes pénz a mai napig a számolás alapja:


Te 10 220 000 ft

ő 1 220 000 ft


Ennyi amit a mai napig befizettetek

11.440.000.- fT


eladás 33.000.000.- ft


Tehát 89.336 % neked

10,664 % neki


33 m ft esetén :

29.480.000.- neked

3.520.000.- neki


Logikusan látszik, hogy ő akárhogyan is fekteti be a pénzét, az 500e ftból maximum 3.5 milliót tudott csinálni. Ez szerintem nagyon korrekt ha 3 millió forintot nyer tehát 3.5 millió forintot kap


Én így csinálnám.

2023. ápr. 28. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Idiota utolso.
2023. ápr. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

4: Köszönöm a véleményed (szarkazmus nélkül, tényleg). Én is átgondoltam már ezeket, és igen, akárhogyan is vásárolom ki egész jó a megtérülési arány lesz a számára.


5,6: Igen, bármilyen hülyének is tűnök, ezeket már végigpörgettem, csak mindig jól jön a megerősítés, cáfolat vagy egy új javaslat. Igen amit a 6-ban írsz az nyelvbotlás volt részemről, tudom hogy meg tudok adni más időperiódust is, amit meg is tettem, csak hülyén fogalmaztam meg utána a kérdésem. Igazából én is ugyanezekre jutottam a számításaimban, köszönöm a megerősítést.


7: Onnan, hogy mindketten vagyunk annyira intelligensek, hogy nem akarunk szándékosan kiszúrni a másikkal. Nyilván belemehetnénk egy elhúzódó jogvitába, amiből akármelyikőnk is kerül ki győztesen, összeségében mindkettőnk veszítene kivéve az ügyvéd. Mellesleg leírtam, hogy mindketten asszertíven állunk hozzá a helyzethez, ez egyáltalán nem a kérdés tárgya.

2023. ápr. 28. 16:04
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!