Ügyvéd előtt aláírt kölcsön szerződés magánszemélyek között mennyi idő után évül el?
Akkor mire fel követelsz vissza bármit is, ha a szerződés szerint akkor adja vissza a "jóbarát" amikor akarja?
Amúgy kár a gőzért, ennek bottal ütheted a nyomát maximum, soha egy fillért sem fogsz látni belőle.
Milyen zugügyvéd az ilyen, aki egy lejárat nélküli kölcsönszerződéshez adta a nevét?
Sajnos semmit nem tudsz tenni. Esetleg meg lehet próbálni kötni egy új szerződést közokiratba foglalva haladékadás ürügyén és abba már be kell írni a lejárati dátumot. Az akkor végrehajtható lesz.
A kölcsön sosem "évül el".
Viszont az írásod alapján úgy veszem ki, hogy már végrehajtás alatt van az ügy, és ott megállapított a végrehajtó, hogy behajthatatlan? (Kiadta a behajthatatlansági igazolást?)
Ha így van, akkor 5 évig van lehetőség a végrehajtás folytatását kérni (a korábbi előleg 50%-ának megfizetésével), és akkor a végrehajtó újra megpróbál utána járni, van-e végrehajható vagyon.
5 év után viszont a végrehajthatóság elévül, ha addig nem történik semmi. Tehát NEM a kölcsönszerződés évül el, mert ez értelmezhetetlen, de a behajthatóság el tud évülni.
Ha 5 éven belül folyton újraindítgatod, akkor sosem fog elévülni.
Kérdező, a hozzászólásaid alapján tök másról van szó viszont...
Ha még csak egy szerződés van, amire nem fizetett, ráadásul határozatlan idejű, akkor mi évülne el?
Eleve, késedelembe sem eshetett, hanem volt határidő a visszafizetésre. Ilyenkor az a megoldás, hogy írásban felmondod a szerződést, és határidőt adsz a visszafizetésre. (Teszem azt, 15 napot)
Ha ekkor sem fizet, akkor történik meg a késedelembe esés, és onnan kezdődik az elévülés is. Még egyszer: akkor sem a kölcsönszerződés évül el! Hanem a tartozásnak a bíróság előtti érvényesíthetősége az, ami el tud évülni. Viszont az eleve csak késedelembe eséssel nyílik meg, így - ha amit az előbb írtál, az igaz -, akkor ez még el sem kezdődött.
És azt ne hidd el, hogy nincs mit tenni, ez butaság.
Simán lehet "lejárat nélküli" (= határozatlan idejű) kölcsönszerződést írni; ezzel az ügyvéd nem hibázott.
Csak épp ilyenkor az esedékességet a felmondásod fogja megadni. Vagyis fogod magad, írsz egy levelet, hogy a kölcsönt felmondod, és 15/30/45... (amennyit akarsz) napon belül fizesse vissza az összeget.
Ez az átvételétől/kézbesítési fikció beálltától számítandó, és ha ez a határidő eredménytelenül telik el, akkor késedelembe esett, és onnantól tudsz 5 évig eljárást indítani. (Fizetési meghagyás, ha 3.000.000,- Ft alatti összegről van szó, per, ha ellentmond vagy 3.000.000,- Ft feletti összegről van szó, majd szükség esetén végrehajtás...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!