Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ügyvéd előtt aláírt kölcsön...

Ügyvéd előtt aláírt kölcsön szerződés magánszemélyek között mennyi idő után évül el?

Figyelt kérdés
Behajthatom jogilag az összeget amit 8 éve adtam kölcsön egy barátomnak? Ügyvéd előtt írtuk alá a papírt
2023. febr. 12. 09:06
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
33%
Soha.
2023. febr. 12. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
82%
Mármint nem évül el.
2023. febr. 12. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Ha nincsen az adós nevén semmi (ház, autó) akkor mit lehet vele kezdeni? Börtön?
2023. febr. 12. 09:31
 4/21 anonim ***** válasza:
85%
Nem évül el. Börtönbe nem fog menni, legalábbis nem a tartozás fejében, maximum csalásért. Viszont ha jogi lépéseket teszel az ügyben akkor vonhatnak a fizetéséből vagy az örökségéből.
2023. febr. 12. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs semmije akkor nincs mit behajtani.

Börtön ezért nem jár, mert nem bűncselekmény.

2023. febr. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Adósok börtöne nincs. Bűncselekmény csak akkor lenne ha csalást követett volna el a kölcsönfelvétel során, például tudta, hogy nem tudja, nem akarja visszafizetni (ergo nem kölcsönként kívánta a pénzt), de téged tévedésbe ejtett.

8 év után még ha így is történt, ezt bizonyítani nem lehet, ilyenen ne is gondolkozz és amúgy is a cél az lenne, hogy visszakapd.



Az elévülés szempontjából semmit nem számít, hogy ügyvéd előtt volt kötve a szerződés vagy két tanúval. Ugyanúgy magánokirat, csak maximum az ügyvéd szabályos szerződést írt, nem fércmunkát. De az okirat "ereje" ettől még nem lesz több.



Az új Ptk. hatálybelépése után (2014. március 15.) lett kötve, ugye? 8 évből ez jön le.


A gond ott lehet, hogy ha semmilyen módon nem próbáltad jogi úton visszakapni a pénzt ennyi idő alatt, akkor elévült.


A fenti dátum után, az új Polgári Törvénykönyv szerint keletkezett szerződéseknél a felszólító levelek már nem szakítják meg az öt éves elévülési időt.

Ha korábban lett aláírva a szerződés akkor igen. Bizonyítani kell, hogy próbáltad felszólítani, vagy ő tett ígéretet.


De ha az elmúlt öt évben nem próbáltad jogi útra terelni és ő sem fizetett önként egy fillért sem, akkor elévült.

Ha önként fizetett egy fillért is az elmúlt öt évben vagy jogi úton követelted akkor megszakad az elévülés.

2023. febr. 12. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
6/6 köszönöm a részletes válaszodat. Igen 2014 március 15. után lett megkötve. Esetleg tudod hogy hol találom ezt az új ptk-t a neten? Olyat lehet hogy bíróságon feljelentem csak hogy megizzasszam az illetőt? Több tíz millió ft ról van szó. Pl bíróságra viszem és ha nem jelenik meg akkor körözést adnak ki ellene?
2023. febr. 12. 11:30
 8/21 A kérdező kommentje:
Azt kihagytam hogy elvileg külföldön tartózkodik az adós, de előbb utóbb csak visszajön Magyarországra. Van e esély hogy a repülőtéren lekapcsolják ha pl feljelentem csalásért? Vagy ráfázhatok ha nem tudom bizonyítani a csalás tényét? Mert mint tényt nemtudom hogyan lehetne. Állítása szerint fogalma sem volt hogy nem tudja majd visszafizetni a pénzt és teljesen meg volt győződve hogy sikeres lesz az üzlet amite adtam a pénzt. Egy befektetésre lett adva a pénz ami állítólag önhibáján kívül, váratlan negatív piaci hírek miatt nem sikerült. Ezt papírokkal bizonyította hogy a tőzsdei kereskedés során elvesztette. Illetve azt mondta hogy még én követtem el csalást azzal hogy rákényszerítettem a kölcsön szerződésre. Szóval valaki jogi személy már kioktathatta. Ebben az esetben sem lehet csalás miatt feljelenteni?
2023. febr. 12. 11:49
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

De mi van a a szerződésben? Milyen ütemben kellett volna visszafizetnie?


Csalást semmiképp nem látok a dologban. Lényegtelen, hogy mi lett a kölcsönadott pénzzel.


Írtad,

2023. febr. 12. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Írtad, hogy befektetés lett volna a pénz, de akkor nem kölcsönszerződés van.

Konkrétan hogy szól a szerződés?

2023. febr. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!