A maradvany hssznositónál( règen eszközkezelő) van a lakásunk,részletekben törtènő visszavásárlassal. Most szeretnèm eladni, kifizetni az egyösszegű èrtèkèt. Ez utan mennyi idő mig eladhazom,ugyèrtem mig leveszi az állam róla az ő jogát?
Nyilván a teljes összeg megfizetése után intézkedik az eszközkezelő, hogy a jelzálogjogot törölje a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásból.
Ez automatikusan kellene, hogy menjen. A földhivatalnak van 30 napja, hogy ezt teljesítse.
De ha már széljegyre kerül a törlő, simán köthetsz rá adásvételi szerződést.
Természetesen. Sok varia létezik, ez megállapodás kérdése csak.
Viszont azt jó ha tudod, hogy a foglaló és az előleg szabályai eltérőek.
Előleg visszajár, ha nem jön létre az ügylet, míg a foglalóra ez nem igaz.
Ha valamelyik szerződő fél miatt nem jön létre az ügylet, akkor a foglaló tulajdonképpen jelképesen egy "kárenyhítés" a hoppon maradt fél számára.
Ha Te kaptál foglalót a leendő vevőtől, és miattad nem jön létre valamiért az adásvétel, akkor köteles vagy a kapott foglaló kétszeresét kifizetni a vevőnek.
Ha a vevő miatt nem jön létre az adásvétel, akkor megtarthatod a tőle kapott foglaló összegét.
Előleg minden esetben visszajár, ha nem jön létre az adásvétel.
Azt mindenféleképpen derítsd ki, hogy pontosan mekkora összeget kell megfizetned az eszközkezelő felé, hogy a terhet az ingatlanról töröljék.
Ne hagyatkozz csak arra az összegre, ami az ingatlanra bejegyzésként felkerült! A pontos fizetnivaló birtokában kössél adásvételi szerződést.
Én mindent ügyvéd közreműködésével intéznék. Mind az előleget, mind a foglalót, és nyilván maga az adásvétel megkötése kizárólag "jogtudor" ellenjegyzésével működhet, egyébként a földhivatal visszadobja a szerződést.
Én kötöttem úgy adásvételi szerződést, hogy több millió forint teher volt az ingatlanon. Ennyi előleget nem tudtam adni hirtelen az eladónak, így kapott egy jelképes összeget foglalóként. Majd az adásvételi szerződés keretén belül vállaltam, hogy tehermentesítem az ingatlant. A tehermentesítéshez kifizetett összegeket levontuk a vételárból, a maradékot megkapta az eladó, ez volt az írott egyezség. Mivel az ingatlanon elidegenítési és terhelési tilalom is volt a jelzálogjogon, valamint a végrehajtási jogokon kívül, ezért ahhoz, hogy ezt meg tudjam lépni, az adásvételi szerződésben kérvényeztük a földhivatalt, hogy addig függessze fel a tulajdonjog bejegyzési eljárásomat, amíg nem tehermentesítem az ingatlant. Erre 6 hónap áll rendelkezésre maximum. Én ezt 2 hónap alatt megléptem, rá 2 hétre jött az értesítés a törlésekről, és arról, hogy bejegyezték - a már tehermentes ingatlanra - a tulajdonjogomat.
Egy gyakorlott ügyvéd segítségével sok minden megléphető problémamentesen, nekem sem volt rögtön 12 millió forintom.
Azzal azért tisztában kell lenned, hogy egy ilyen "bonyolultabb" ingatlan adásvételhez nagyfokú bizalom szükségeltetik mindkét fél részéről. Én azért foglalót adtam az eladónak, nem pedig előleget, hogy tudassam vele, komolyan gondolom, hogy megveszem az ingatlanát. Mert ha nem tettem volna, a foglalót elvesztem. Én így alapoztam meg a bizalmát. Ő pedig azzal alapozta meg a bizalmamat, hogy mindenhez meghatalmazást adott részemre, hogy tudjam intézni a tartozásait nélküle is. Mind a banknál, mind a végrehajtónál, mind a szolgáltatóknál, akiknek tartozott.
Szóval: Csak ésszel, odafigyelve...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!