Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ezt mi garantálja állampapírok...

Ezt mi garantálja állampapírok esetén?

Figyelt kérdés

Sok helyen olvasom és tapasztalom, hogy lakossági állampapírok esetén a fordulónapon 99 vagy 99.5%-os áron lejárat előtt el lehet adni a papírt, ugyanis ilyenkor az államkincstár jegyez rá árat.

Ez valahol le van írva hivatalosan, ha igen, akkor hova? Mert olvastam a nyilvános ajánlattételeket, de ott egy szó sem esik erről. Vagy ez csak egy íratlan szabály, amit bármikor eltörölhetnek/módosíthatnak?


2023. jan. 27. 11:12
 1/9 anonim ***** válasza:
38%

Semmi! Ez egy szokásjog. Amin egyébként többször változtatott már az államkincstár (sőt, akik emlékeznek még 2008-ra, amikor egyszerűen nem jegyzett árfolyamot, pedig ez kötelező lenne neki, az még inkább tudja, hogy ez mennyire "megbízható" tény)


Ez alól kivételt képez a MAP+, ahol le van írva a kibocsátási tájékoztatóban, hogy a fordulónapot követő 5 munkanapon névértéken váltják vissza.

2023. jan. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Tehát ha nekem biztosan kell 1,5 év múlva a pénz, akkor érdemesebb a 16%-os szuper papír helyett kincstárjegyet vennem? Nehogy meghülyüljön valaki, és beragadjon a pénzem?
2023. jan. 27. 11:17
 3/9 anonim ***** válasza:

Erről egyébként cikkek is vannak, ha rákeresel a témában:

lásd a keretes részt


[link]

2023. jan. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

"Sok helyen olvasom és tapasztalom"


Akkor tegyük rendbe.


A kincstár napi árfolyamot jegyez az összes lakossági papírra.

Ennek semmi köze a fordulónaphoz.

Jelenleg ez az árfolyam a (névérték * 99% + felhalmozott kamat).


"Ez valahol le van írva hivatalosan, ha igen, akkor hova? Mert olvastam a nyilvános ajánlattételeket, de ott egy szó sem esik erről."


Jól látod, nincs benne. Nem fogod ezt leírva megtalálni, mint vállalást. Ezt a kincstár jófejségből csinálja, hogy bármikor megveszi a lakosságtól a papírjait. Mivel ez nem kötelező neki, ezért a feltételeket bármikor módosíthatja.


----

A fentieknél igazából nem visszaváltás van, hanem árfolyamjegyzés. Ami két nagyon különböző fogalom.

Van két papír, ami tényleg visszaváltható a MÁP+ és a kincstári takarékjegy.


MÁP+nál fordulónap után 5 napig az állam vállalja, hogy 100%-os árfolyamon visszaváltja. És ezen időszakon kívül 99,5%-on.

Tehát ez egy garantált visszaváltás, a MÁP+ adott kibocsátási leírásában szerepel.

Sokra perze nem mész vele, mert a MÁP+ kamata a mostani többi papírhz képest gyalázatosan kevés. De idénre ígérnek új MÁP+ sorozatot.


Illetve a kincstári takarékjegynél lépcsőzetes kamat van, a futamidő alatt bármikor visszaváltható ez is, és megkapod a táblázatnak megfelelő kamatot. De itt is csak 7,5-9%-ról beszélünk. Szóval likvid, de elég alacsony a kamata.

2023. jan. 27. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%
MÁP+ -ot bármikor vissza lehet váltani, persze függ hogy 99,5 vagy 100%-on sikerül visszaváltanod, de igazából tökmindegy mikor egy diszkont kincstárjegy "kamata" 13%. Azért raktam zárójelbe mert ott nem kamat van igazából hanem kevesebb névértéken rakod be és magasabban veszed ki. Én biztos eladnám az összes MÁP+ -ot aztán vennék másmilyet.
2023. jan. 27. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
PMÁP-ot vegyél, az most jól fizet. 16% körül a 7 éves.
2023. jan. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

"PMÁP-ot vegyél, az most jól fizet. 16% körül a 7 éves."


Jaja, 25% inflációnál (hivatalosan is 18 felett) ebben csak -9%-ot veszítesz a pénzedből. Zseniális...

2023. jan. 27. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7 - Nem tudhatod, hogy egész évben 24% lesz-e az infláció.

És igen, hülyebiztosan a -9% jobb, mint a legtöbb alternatíva.

2023. jan. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
7-es mihez képest veszítek a pénzemből? Étteremben dolgozok, a kajám ingyen van. Lakásra gyűjtök befektetési céllal. A lakásárak most csak minimálisan növekednek. Úgyhogy nekem jó alternatíva az állampapír.
2023. jan. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!