Mit kell tudnom az állampapírról és annak működéséről?
Sziasztok,
Van jelenleg egy kisebb megtakarításom (1-2 millió közti összeg), amelyet szeretnék befektetni. Mivel nem értek hozzá és nem is igazán szeretnék foglalkozni vele, így az állampapír ideális választásnak tűnik, hisz a célom annyi lenne, hogy ne inflálódjon el teljesen, mégse otthon tartsam egy borítékban.
A cég, ahol dolgozok a CIB Bank kiemelt partnere, így rajtuk keresztül tervezem a vásárlást. Nagyjából informáltak is, de azért maradtak kételyeim.
Pár dolog, amit szeretnék megtudni:
1. Miután az állampapír futamideje lejár, elvileg automatikusan a folyószámlámra kerül a befektetett tőke az az évi kamattal együtt. Ez valóban így működik?
2. Ha a MÁP-ot választom és a futamidő lejárta előtt szükségem lenne a pénzre, akkor hozzá tudok férni? Ha igen, mi ennek a menete?
3. Beszéltek nekem az állampapír árfolyamáról is valamit. Ezt nem egészen értem. Gondoltam, ha 1 millió forintért vásárolok állampapírt, akkor az 1 millió forintot ér majd két év múlva is. Rosszul gondolom?
4. Van bármi értelme az egy éves állampapírnak, vagy jobban járok a MÁP-al még akkor is, ha esetleg az első kamatforduló után kiveszem a pénzem?
Szívesen meghallgatnék bármilyen információt az egésznek az ügymenetéről, hiszen sosem csináltam még ilyet. Köszönöm szépen!
Miért nem az illetékes szervvel beszélsz?
Ennyi droidot…
0. Ne vegyél állampapírt banki számlára, mert kisebb a választék, rosszabb a visszavásárlás és számlavezetési díj is lehet az állomány százalékában. Nyiss számlát az ÁKK-nál, vásárolj kártyával és utlj vissza ingyenesen.
1. A kamatok kamatfizetési napokon (többnyire évente) megjelennek az értékpapírszámlához tartozó pénzszámlán. Kivéve a MÁP+, de azt nem érdemes venni.
Lejáratkor a névérték is.
2. A MÁP nem egy állampapír neve. PMÁP-ra gondoltál? Minden értékpapírra jegyez a kincstár vételi árfolyamot. PMÁP-ra most a névérték 99%-a + a megszolgált kamat.
3. A fix kamatozású állampapírok lejárat előtti vételi árfolyama erősen függhet a pillanatnyi kamatszinttől. De lejáratkor kifizetik a névértéket.
4. Jelenleg a PMÁP vételi árfolyama a névérték 99%-a + kamat. De volt ez már 98% is. És az ÁKK ezen változtathat, de nem érdeke a túl alacsony érték. Ha rövidebb lejáratú, alacsonyabb kamatozású papír is szóba jön, akkor ki tudod számolni, hogy mennyi idő alatt egyenlíti ki a kamattöblet az eladási veszteséget.
Az ügymenet: bemész egy ÁKK kirendeltségre vagy ügyfélkapuval számlát nyitsz. A [link] honlapon vásárolsz, eladsz, átutalsz.
Bankon keresztül venni a világ lúzersége, máris buktad a hasznod nagy részét.
Nem csak akkor fizet amikor lejár, hanem amikor kamatfizetési nap van, pl évente, negyedévente, stb.
Általában 1% buktával ki tudod venni bármikor.
Nem tudom mi az a MÁP. PMÁPra gondolsz? PEMÁP? MÁP+?
Jelenleg valsz PMÁP-ot érné meg neked venni, és kész.
Azt javaslom, hogy állampapírt a magyar államkincstárnál vásárolj, mert a bankkal ellentétben nincs számlavezetesi díj és jobb kondíciókkal van lehetőséged idő előtt eladni a kötvényt.
PMÁP: Bármikor eladhatod, de 1 évig érdemes megtartani. Állam adósságát veszed meg, amiért cserébe az állam évente kamatot fizet. Kamattal azt csinálsz, amit szeretnél: visszautalod saját bankszámládra, avagy újra befekteted.
Jegyzési időszakban 100%-os árfolyamon vásárolhatod meg, ekkor bocsájtják ki. Később már 100% felett, hiszen a kötvény folyamatosan kamatozik, 1 év múlva 16% kamatot ki is fizet(addig úgymond beépül az árába). 1-2 hónaponta van jegyzési időszak, olyankor új PMÁP-ot bocsátanak ki. Bármikor van lehetőséged eladni, de jelenleg az a "büntetés", hogy a befektetett összeget csak 1%-kal rosszabb árfolyamon vásárolja vissza az államkincstár. Ezen az államkincstár bármikor változtathat, ezért egy kockázat idő előtti visszaváltás esetén.
Államkincstár honlapján érdemes elolvasni a nyilvános ajánlattételt, mert le van írva a kamatfizetés napja, kamat és az egyéb kondíciók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!