Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mibe tegyem az 1 millió ft...

Mibe tegyem az 1 millió ft vésztartalékom diákként?

Figyelt kérdés

Ez a vésztartalékom, amihez csak akkor nyúlnék, ha valami hatalmas törés történik az életemben.

Szeretném, ha nagyjából hozzáférhető lenne, és biztonságban!


Eddig arany ékszerben volt, de eladtam, mert nem mertem otthon tartani, most a számlámon van a pénz.


Diák vagyok, orvosnak tanulok, építem a jövőm, szerencsére a mindennapi kiadásaim tudom fedezni, de félretenni többet már nem.

Az egyetem miatt a fejlődésem, szakmailag, nyelvileg támogatva van, így nincs szükségem a pénzre jelenleg.


Néztem a 7%-os állampapírt, amihez 1 évre kellene csak lekötni.


Illetve a bónusz magyar állampapírt, de azt nem teljesen értem, hogyan működik.

Közel 12%, 3 évre lekötve, de nem tudni mennyi lesz a kamata a második, harmadik évben!?


Valuta átváltás elég nagy árréssel van, revoluton, stb nem merem tartani, mert nem tudom bizonyítani, honnan van, nincs keresetem. Olvastam olyanokat, hogy tiltottak már le számlákat, illetve az ügyfélszolgálat is nagyon lassan reagál, ha minden igaz, de saját tapasztalatom nincsen sajnos.



Az esetemben mibe fektetnétek ezt az összeget?

Mi lehet a jelenlegi legjobb megoldás, ha biztonságot szeretnék, és hozzáférhetőséget?


2022. okt. 15. 22:32
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Vésztartalékot részvénybe, magas kockázatú befektetésbe nem szabad tenni, mert amikor szükséged van rá könnyedén a fele pénzedet kapod csak vissza.


Jelenleg alacsony kockázatú befektetés az állampapir, ami a magyar államkincstárnal 0 költséggel vásárolhato, tartható, visszautalható a saját számlára. Egyedüli költség az idő előtti visszaváltásnál van, ami jelenleg 1% (később változhat).


Ez azt jelenti, hogy PMÁP-nál már 2 hónap után több pénzt kapsz vissza, mint amennyit befektettél, februártól pedig már 16% felett fog hozni, évente.


Valutaváltásnál rizikót viselsz, nem biztos, hogy többet hoz, mint az állampapir. Ami biztos, hogy váltási költséged mindig van, mindkét irányba. Hogyha nem állapodunk meg az éven áz euval, akkor biztos nyersz rajta év végére, viszont ha lesz megállapodás avagy a háborúnak vége, akkor rövidtávon bukni fogsz.

2022. okt. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

11# PMÁPpal kapcsolatban tudsz segíteni kicsit?


A 2 hónap után több pénzt kapsz vissza, és a 16%-os rész nem világos.

Illetve, ezt mennyi időre kellene lekötni?

2022. okt. 16. 00:37
 13/18 anonim ***** válasza:

Az 5 éves PMÁP februártól az előző éves infláció+1,5% kamatot fog hozni. Hogyha ma megveszed, akkor decemberben már pluszban vagy, februárban pedig megkapod az időarányos kifizetést amit újra befektethetsz, avagy valami másba teszed.


Államkincstár honlapján olvasd el a nyilvános ajánlattételt, mindent le van írva!

2022. okt. 16. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
7%-os állampapírt biztosan nem vennék, sokkal jobb lehetőségek is vannak az állampapírok között, pl. PMÁP, BMÁP, DKJ, esetleg PEMÁP ha további forintgyengülésre spekulálsz. Én ezekből válogatnék most. DKJ-t néhány hónapos lejáratokkal is tudsz venni,így mindig szabadul fel pénzed. A PMÁP a következő 2-3 évben jól fog fizetni a magas infláció miatt. Ha van olyan része a pénzednek amihez hosszú évekig nem akarsz nyúlni, akkor számításba jöhetnek még a hosszú lejáratú intézményi papírok is, amiket most jelentős diszkonttal tudsz megvásárolni.
2022. okt. 16. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 krwkco ***** válasza:

1 millió forintot nem érdemes túlságosan diverzifikálni. Igaz, hogy ez az összes megtakarított pénzed, de éveken belül ehhez képest jelentős jövedelmed lesz. Szóval olyan helyzetben vagy, mint akinek más pénzügyi forrásai is vannak.

A 7-es hozzászólásodból úgy tűnik, hogy foglalkozol a részvénybefektetés lehetőségeivel. Pl. DAX short ETF-re gondoltál? Ezt még senki sem említette a gyakorin. Pedig, ha eljön a tél, meg a 2023-2024-es tél, akkor gáz híján a német ipar gázellátását korlátozni fogják a lakossági fogyasztás biztosításához.

Persze, egy feltehetően jó hozamú befektetésnél nincs biztonság, de érdemes elgondolkodni rajta.

2022. okt. 16. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Vésztartalékot ETF-be? És ha hirtelen szüksége lesz a pénzre?
2022. okt. 16. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 krwkco ***** válasza:

"Vésztartalékot ETF-be? És ha hirtelen szüksége lesz a pénzre?"

Akkor kiveszi amennyi kell. Ha éppen 10% veszteségben van, akkor 900 ezer forintot. Mi az esélye egy olyan vészhelyzetnek, amit megold 1 milló, de 900 ezer nem.

És a tisztázás kedvéért: nem mondtam azt, hogy ezt tegye, csak hogy egy megfontolásra érdemes lehetőség. Bár visszaolvasva, hogy a kérdezőnek problémát jelent a bónusz állampapír működésének megértése ...

2022. okt. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
A vésztartalék nem befektetés. Az azért van, hogy megvédd a befektetésed (ne kelljen eladni semmit, ha kéne a pénz). A legjobb, ha likvid, vagyis egy elkülönített számlán tartod, legyen az akár forint, akár deviza. A lényeg, hogy könnyen hozzáférhető legyen.
2022. okt. 30. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!