Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érdemes lenne várni az első...

Érdemes lenne várni az első lakásvásárlással?

Figyelt kérdés

25F vagyok, menyasszonyom 23N. Lassan 5 éve vagyunk együtt, és szeretnénk különköltözni.


2018-2021 között albérletben laktunk Budapesten. Párom egyetem mellett dolgozott, én már főállásban. Miután végzett úgy döntöttünk, hogy leköltözünk a szüleim házába vidékre. Szívesen látnak minket, albérletben nagyon neccesen jöttünk ki, és nem tudtunk egy forintot sem eltenni. Mivel nem akarjuk az egész életünket albérletben élni, leköltöztünk, hogy dolgozzunk, és gyűjtögessünk.


Jövő szeptember környékén terveznénk lakást venni Budapesten. Nincs komolyabb gond az itt léttel, én belefásulok a home office-ba, a párom nem nagyon ismer senkit, nem járunk emberek közé, emellett nyilván szeretnénk önállósodni.


Kb 6 millió forint megtakarításunk lesz jövő szeptemberre. A szüleim valamennyivel tudnak majd segíteni, illetve van egy lakása nagyapámnak, aminek a felét majd meg fogjuk örökölni. (Ez a lakás Miskolcon van, ezért nem költözünk oda.)


Mivel egy Budapesti lakás, amibe be lehet költözni kb 35-40 millió forint, így őszintén szólva félek 25-30 millió hitelt felvenni, pláne, hogy 60-at kell majd visszafizetni a jelenlegi kamatok mellett.


Ketten együtt nagyjából 650,000 forintot keresünk, plusz szép kártya stb.


Szerintetek a jelenlegi kamatok mellett nem öngyilkosság felvenni egy ekkora hitelt?


Feltéve ha hasonló kamatok lesznek 1 év múlva ilyenkor.


2022. szept. 15. 08:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
49%

"Van egy lakása nagyapámnak, aminek a felét majd meg fogjuk örökölni."

Jaj, szegény. És ennyire várod, hogy meghaljon?

650.000 két főre nagyon kevés egy 25 millás hitelhez, egyáltalán megkapnátok?

Én most biztos nem vennék lakást. Szerintem mennek lejjebb majd az árak, vagy kénytelenek lesznek fizut emelni.

Vagy akkor ne Pestben gondolkozzatok. Ha úgyis home office-ban dolgozol, nem mindegy? A főváros amúgy is élhetetlen már. Zaj, szmog, tömeg. Egyébként 35-40 millióért mit kapsz ott? Már 5 éve is 50 milla volt egy 50m2-es lakás.

2022. szept. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ne a kamatot nézd, hanem a havi törlesztőt. Ha tudjátok fizetni a törlesztőt és mellette még valamennyit félretenni, akkor nem lesz gond. Persze érdemes minimum 10 éves kamatperiódusúakat nézni.


Ha felveszed 20 évre, attól még nem kell a hitelt 20 évig fizetni. Ha összejön elég pénz előtörlesztheted.

Ha az 5. évben lejjebb megy a kamat, akkor meg kiválthatod egy alacsonyabb kamatozásúra.


Ha a havi törlesztő túl nagy lenne, akkor nincs mese, még gyűjteni kell.

Erőn felüli havi törlesztőbe ne ugorjatok bele, de ha normálisan tudjátok fizetni, akkor nem öngyilkosság a lakáshitel.

2022. szept. 15. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
78%

Igen, de arra is gondolni kell, hogy 20 év az nagyon hosszú idő. Bármi történhet.

Az asszony majd elmegy szülni, kiesik a jövedelme. Kisgyerekes anyaként nehéz visszamenni dolgozni. Munkakörtől is függ, de ha olyan a hely, akkor nem fogják tolerálni, hogy folyton beteg a gyerek, mert az óvodás az folyton beteg. Aztán apukának is megszűnhet a munkahelye.

Bocsánat, hogy ezt mondom, de 20 év alatt akár egy betegség is bejöhet, nem lehet tudni. Szóval ennyi pénzt én biztos nem vennék fel.

2022. szept. 15. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

#3 - Az első időszak a legkockázatosabb. Ha akkor történik bevételkesés az jóval fájóbb, mintha később.

5 év alatt egy 25 éves fizetése is tud emelkedni 30-50%-ot (vagy még többet), amiből a mostani törlesztő már sokkal kényelmesebben kijön.


Ha meg történik valami, még mindig el lehet adni az ingatlant és a hitelt kifizetni belőle. Ekkor az ember a betett önerő egy részét elbukhatja, de tartozása nem fog maradni.

Kisebb baj esetén pár évre haza lehet költözni a lakást meg kiadni. Így át lehet vészelni azt az időszakot.


A kulcs az, hogy ne legyen túlhúzva a kiadás oldal.

2022. szept. 15. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
4-es, az a baj, hogy pont az első időszak az, amikor egy pár gyermeket vállal, nem 40 évesen.
2022. szept. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

[link]


Az első grafikonon az látszik, hogy a magyar nők átlagosan 27,9 éves korukban szülik az első gyermekünket.


Nem mondom, hogy 40 éves korig kéne várni. De 3-5 évet rá lehet szánni a család megalapozásának. A család feltételeinek megteremtése áldozatokkal jár.


Azt se tudom mondom, hogy feltétlenül most kell ingatlant venni. De ha a költségvetésbe belefér még viszonylag rugalmasan, akkor szerintem ma se rosszabb venni, mint 2 év múlva lesz. Ha nem fér bele, akkor meg várni kell még.


De egy ingatlan vásárlás nem olyan, mintha felvennél egy jó nagy hitelt, egy évig járnád a világot, hazajössz a pénz sehol, te meg fizetheted 20 évig.

Az a pénz amit lakáshitelbe adnak, az megvan, átkonvertálódik betonra. Ha baj van, vissza lehet konvertálni, persze veszteséggel, de akkor is ott az a pénz.

2022. szept. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nagyon régen nem jártam a gyakorin, pont az olyanok miatt mint az első hozzászóló.


Olyan módon csavarta ki a mondandóm, hogy az valami gyalázat, és természetesen megpróbál bennem bűntudatot kelteni.


Nem várom, hogy meghaljon. Viszont a realitás az, hogy 82 éves, nincs jó állapotban, és otthonban él már. Sajnos nem sok esélyt látok rá, hogy még 10-15 évet fog élni azzal a betegségeivel, ami van neki. Bármennyire szomorú is ezt kimondani.


Azért gondolkodunk Budapestben, mert ott van a munkahelyem, amit szeretek, és lassan vége a Home Office-nak.


A lakásokat néztem, nem vakon írtam a 35-40 milliót.


Remélem az első válaszoló kellően elégedett, és közben bevette amit reggel be kellett volna.


A törlesztők 220 ezer forint körül vannak. Jelenleg úgy gondolom ki tudnánk fizetni, de még nem indult be igazán az infláció…


Az albérletbe való kiadás az valóban egy jó menekülőút ha ég a ház, utcára nem fogunk kerülni.

2022. szept. 15. 10:14
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

Én bevettem, amit kellett, és te?

Ha tetszik ha nem, nem illik ilyesmit mondani, hogy majd onnan öröklünk. Aztán lehet, hogy ír majd egy végrendeletet, és jön a nagy kopp.

2022. szept. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha örökölnek, azt elő lehet törleszteni, máris nem kell 20évig fizetni a hitelt.

De mindenképp úgy kell tervezni, hogy nem kalkulálunk semmilyen jövőbeli örökséggel.

2022. szept. 15. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
24%
A gyomrom kifordul az ilyen emberektől, akik ott lihegnek az idős emberek ágyánál, és lesik, hogy mikor dobja fel a talpát. Simán lehet, hogy elmegy az esze, és elkártyázza, vagy ha otthonban van, lehet, hogy már az otthoné. Vagy hirtelen megnősül, és ki sem teheted az özvegyet a házból. Amíg él, addig bármit tehet vele, az övé, a leendő örökösnek semmi joga hozzá.
2022. szept. 15. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!