Budapestiek! Kinek mennyi a lakás törlesztő részlete a banknál, és mennyi hitelt vett fel összesen egyedül?
4 évvel ezelőtt 12 millió forintot vettünk fel 20 évre. Ebből 4,5 millió van még. Ennek jelenleg 31 ezer forint a törlesztője. 5. évnél van kamatperiódus fordulónk, illetve "hűségidő letelte" (nem tudom mi a pontos kifejezés), ezt követően tervezzük végtörleszteni a lejáró lakástakarékainkból.
Illetve bár nincs rá egyelőre szükségünk, felvettük a babavárót (várandós vagyok). Ezen a 10 millión egyelőre ücsörgünk (a törlesztés szüneteltetve, a pénz állampapírban van). A középtávú (5-6 éves) cél családi ház vásárlás Pest megyében, ehhez gondoltuk jó ötletnek most felvenni és tartogatni amíg szükség nem lesz rá. Ha minden jól megy, akkor további hitelre majd már nem lesz szükség ezen célhoz.
"#5, úristen. Mennyi volt az önerő, mennyi a fizetésed? Miért vettél ilyen drága ingatlant? 68 millió Ft-ot fizetsz vissza a 42 milliós hitelre, és a 30 év letelik, jó formán nyugdíjas leszel már. Brutális"
Te bolond vagy ember, előbb is kifizetheti, ha van della :D
Egyébként meg eladja hitelesen, az ingatlan ára mindíg felfelé megy hosszútávon.
Én nem hiszek a nagy hitelekben, és hogy megváltom a világot, és minden király lesz, ezért szeretek biztosra menni, és nem vennék fel 15 évnél több időre hitelt. Oké, hogy van előtörlesztés, de bármi történhet, nem alapozok arra pénzügyekben, hogy "minden rendben" lesz.
Sokan bele sem gondolnak, hogy mennyi pénz ez, és nettó 200 ezres fizetéssel is felvesznek 30 évre hitelt, mert hogy jobb, mint albérletet fizetni, de ez nem mindig van így. Ezért érdekelt, hogy mi a teljes történet.
14# A futamidő megválasztásban nem feltétlenül osztom a véleményed. Értelemszerűen, ha hosszabb időre veszel fel egy adott összegű hitelt, akkor alacsonyabb a törlesztőd, mintha rövidebbre veszed fel ugyanazt az összeget. Hosszútávon az alacsonyabb törlesztővel kevesebb az esélye, hogy bebukik az ember, ellenben ha némi pénzügyi tudatosság szorul bele, akkor azt is látja, hogy a tőke tartozása is sokkal lassabban csökken így, vagyis LEGALÁBB azt, amit most megspórol a törlesztőrészleteken, törlessze be mondjuk évente a tőkéjébe. Így feltudja gyorsítani szépen a tőke csökkenését is és hosszútávon optimális esetben kevesebb kamatot fog kifizetni ugyanannyi idő alatt, mint egy rövidebb futamidővel (ez persze most hasraütés, minden hitel esetén érdemes utána számolni az optimális arányok meghatározásához).
Ellenben, ha pénzügyileg megszorul valaki, akkor mi lehet a legrosszabb, ami előfordul? Az alacsony törlesztőjét simán kifizeti, max abban az évben mondjuk nem tud annyit előtörleszteni, na bumm. Szóval lehet ez egyféle biztonsági játszma is, ami esetleg még összegszerűen is hozhat a konyhára.
Én abban nem hiszek, hogy minél hosszabb időre elhúzzuk a futamidőt előtörlesztések nélkül bízva abban a tényben, hogy az szépen lassan elinflálódik. Az értéke ténylegesen csökken, de attól még a tartozás ott van. Én szeretek a tartozásokon túltenni és utána nyugodtan aludni.
A nagyobb összegű hitel kérdésköre meg olyan, hogy kinek mi a nagyobb. Számomra egy 50 milliós hitel szóba sem jöhetne, akkor sem ha a fizetésünk elbírja, mert kimaxoljuk a havi bevétel-kiadás arányainkat és bármi történik egyikünkkel, vagy beüt egy ingatlan krach, akkor bukunk. Ellenben amit itt is írtak, hogyha valakinek csupán az ingatlanbefektetései kitermelik a havi törlesztőjét egy ekkora hitelnek, akkor miért ne? Legrosszabb esetben eladja egy ingatlanját és nem történt semmi. Itt is csak arra érdemes figyelni, hogy a hitelem összege ne haladja meg a vagyonom egy bizonyos százalékát (kinek mi az ingerküszöb). Erre általában laikusok nem figyelnek oda, vagyis úgy vesznek fel irreális összegeket emberek, hogy a teljes vagyonukat összeadva és abból kivonva a tartozásukat, jócskán mínuszosak lesznek. Na én ezt nem vállalnám fel! Illetve az ember lehet kénytelen pl. ha fiatalon szeretne lakáshoz jutni, de akkor meg gondolja végig józan paraszti ésszel, hogy melyik a biztosabb? Ha 5 milliós mínuszba kerülök, vagy ha 25 milliósba?
#15, igen, igazad van, mi 2-3 év múlva szeretnénk lakást venni, de az előtörlesztéssel még nen vagyok tisztában.
És mindenképpen szeretnék 50% önerőt összegyűjteni, úgy nem igazán kell attól félnem, hogy 15 évre túl magas lesz a törlesztő. Érdemes figyelni arra, hogy baj esetén ha ki kell adni, kb. fedezze egy tervezett bérleti díj a hitel törlesztőt. Szóval egy 30 nm-es lakásra nem fizetnék havi 180 ezret, de mondjuk egy 3 szobás 60 nm-es lakásra reális a 160-180 ezer törlesztő, és a béreti díj is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!