Miért nem vesznek az emberek hitelből lakást és azt fizetik a bérleti díj helyett?
Mert kell hozzá legalább 20% önerő, de inkább 30-40.
De olyanról is tudok, aki nem ragad le egy helyen, hanem kb. 2-3 évente új városba költözik (munkaváltások), és egyszerűbb albit kivenni.
Mert nem minden esetben éri meg.
Illetve lehetnek más céljai is az embernek.
Ettől függetlenül az első két válasz is igaz.
Pár évig, amíg megtalálod a helyed, nem érdemes. Ha már tisztul a fejedben a kép, hogy hol akarsz élni, addigra összegyűjtesz 30-40% önerőt, viszonylag "megnyugtató" fizetést és mehet.
Pályakezdőként, ha nem dolgoztál még minimum 3-6 hónapot, akkor alapból hitelképtelen vagy, nincs jövedelem ami alapján elbírálják a kérelmedet. Kell az önerő és sok esetben még akár kell egy adóstárs bevonás is. Na hát valahol ezen kritériumoknál buknak el sokan. Vagy nem tiszta, bejelentett a jövedelme, vagy nincs elég jövedelme akkora hitelhez, amekkora kéne neki és nincs kit bevonnia adóstársként, vagy nem tudja összegyűjteni az ingatlan árának a 30-40%-át önerőként.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Diákmunka is számít ehhez, ugye?
Amúgy gondolkoztam, és első évben biztos, hogy nem így fogok ott élni.
Úgy szeretnék költözni, hogy levelezőn leszek (amin valószínűleg, csak hétvégente kell bemenni az egyetemre) és mellette pedig hétköznapokon dolgozok. És így gondolom, albérletben fogok élni.
A diákmunka nem számít, nem vesznek komolyan vele. Ha levelező képzésre akarsz menni, akkor keress teljes munkaidős állást. Onnan kell majd leigazolni 3, de többnyire inkább 6 hónap munkaviszonyt, jövedelemigazolással egyetemben.
Albérletben pedig érdemes úgy gondolkozni, hogy többen laktok egy lakásban. Úgy többet tudsz spórolni, előbb lesz meg az önerő, előbb veheted meg a saját lakásodat.
Ha ez megvan és van egy plusz szobád, akkor pedig elgondolkozhatsz azon, hogy néhány évre kiadod a plusz szobádat. Az a hitel törlesztőid egy részét biztosan fedezi. 30 év alatt elvan így az ember, még bulis is, hogy mindig van kihez szólni. Már ha nem valami idiótát fogsz ki. :)
Mert nem egyszerű az önerő.
A mi (kis) lakásunk megyeszékhelyen 25 millió volt idén. Ehhez a minimál önerő 20%, azaz 5 millió, de azért a legtöbb bank már többet kér, mi 30%-ot tettünk le, az 7,5 millió. Illeték, amit kötelezően fizettünk a vásárlás után az 4%, azaz 1 millió forint ki az ablakon. Se festés, se bútor ebbe nincs.
Most gondolj bele, hogy pályakezdőként és albérletben élve 5-7,5 millió összegyűjtése nem egyszerű feladat. Minél jobb albérletben élsz (jó környék, normális méret, nincs más rajtad kívül) annál több pénzt költesz rá, ergo annál kevesebbet tudsz mellette saját lakásra félretenni. Társbérletre, kis szobát bérelve gyorsabb a spórolás, de nyilván pl párkapcsolattal már kevésbé könnyű ott elférni, másokhoz igazodni.
Szóval tömören, azért vannak sokan albérletbe, mert a minimál önerőt összeszedni sok idő. Illetve van, aki még bizonytalan abban, hogy hol akar élni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!