Mi van olyankor ha több fizetésletiltás érkezik egy munkabérre?

Figyelt kérdés
2010. aug. 27. 11:38
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha egyszerre érkezik, és egyiknek sincs elsőbbsége (pl. gyerektartás), akkor mindet el kell kezdeni vonni, maximum a nettó munkabér 50 %-áig. Ha nem egyszerre érkezik, akkor először 33 %-ot vonnak, a következő letiltásnál ezt kiterjesztik 50 %-ra. Ha még újabb letiltások érkeznek, és a munkabér 50%-ig már terhelve van, akkor sorba rakják az érkezés sorrendjében (megint csak kivétel, ha valamelyiknek elsőbbsége van). Ha a munkaviszony közben megszűnik, a tartozást fel kell tüntetni a kilépő papírokon.
2010. aug. 27. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.Már van egy letiltás a munkabéremen egy személyi kölcsön miatt,viszont a lakáshitelünk törlesztőrészlete oly mértékbe megemelkedett hogy képtelenség fizetni.(90.000Ft/hó)Nemsokára a jelzáloghitelezö bank(raiffeisen)is kezdeményezi a fizetésletiltást.Ilyenkor is 50%ot foghatnak a teljes munkabérböl? vagy az egészet elvehetik?Mivel ez a kölcsön jóval több(milliókkal) mint a személyi. köszönöm válaszát!
2010. aug. 27. 12:51
 3/9 anonim ***** válasza:

50%-nál többet nem tilthatnak le. Viszont a bankok gyakran élnek inkasszóval ennek a kijátszására, ha tudják, melyik számlára jön a pénzed. Ilyenkor a teljes összeget leemelik a számládról.


Ami viszont a letiltást illeti, kétlem, hogy majd megelégednek azzal, ha nagyobb tartozásod van. Most áprilisig nem árverezhetik el a lakást a moratórium miatt (feltéve, ha nincs másik lakásod), de majd valószínűleg addig is jönnek ingóságokat foglalni, április után pedig el fogják árverezni.

Jobban jársz, ha kihasználod a moratórium idejét, és addig te adod el a lakást piaci áron, mint hogy a töredékéért árverezzék majd el.

2010. aug. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nagy összegű tartozásnál valóban lehet, hogy a letiltás mellett a bankszámládai is inkasszálják. Viszont az nem igaz, hogy minden pénzt levehetnek a számláról! Van egy mentes összeg, ami a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegéhez igazodik. Az más kérdés, hogy ha az inkasszónak nincs fedezete, akkor azt a bank 35 napra sorbaállítja, hátha érkezik még pénz, és addig zárolva van a számla.
2010. aug. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
ugy kitudom esetleg kilehet ugy védeni az inkasszót,hogy más bankszámlaszámára utaltatom a munkabérem.Pl.egy családtag-ismerös-barát.Márcsak hogy a megmaradt rongyos minimálbér fele nem ússzon el.Mert ha azt is elveszik a bankok akkor gyakorlatilag halálraitélnek,és ezzel kizárólag azt érik el hogy fölmonjak a munkahelyemen mert ugye ingyen senki sem dolgozik,meg a semmiböl nemlehet megélni.Kénytelen lennék akkor valami nembejelentett munka után nézni.Ha inkasszálnak akkor nemcsak velem hanem saját magukkal is kitolnak!
2010. aug. 27. 14:24
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát ha nem tudnak a számláról, akkor persze. Bár könnyen lehet, hogy előbb-utóbb ennek is utána tudnak járni a munkáltatótól (mivel azt az APEH-től tudják, hogy hol dolgozol, azoktól meg gondolom, meg tudják kérdezni, hogy milyen számlára utalják a bért)

Viszont megpróbálhatod készpénzben kérni a munkabéredet, akkor nem lehet ilyen problémád.


De mondom, az inkasszó meg a letiltás a kisebb gondod. A nagyobb az lesz, mikor majd a jelzáloggal terhelt ingatlanodat árverezik. Nem árt erre felkészülni...

2010. aug. 27. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nekem is a Raiffeisennél van a jelzáloghitelem, de én kértem fizetéskönnyítést a Pénzügyminisztérium rendelete alapján lehet kérni a bankfiókba 6 hónapra és ezt összesen 4-szer lehet kérni azaz összesen 2 évig.
2010. aug. 27. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A más bankszámlájára utalt munkabér nem igazán jó ötlet. Gondold el, ha neki van valamilyen tartozása, és a te munkabéredet inkasszálják le róla... inkább ne.
2010. aug. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az az egyik dolog, de abban se vagyok biztos, hogy sógor-koma-haver számlájára egyáltalán lehet utaltatni. A Munka Törvénykönyve ugyanis ezt mondja:


"154. § (1) A munkabért - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a magyar törvényes pénznemben kell megállapítani és kifizetni. Azt utalvány vagy más formában fizetni tilos. E rendelkezés nem zárja ki, hogy a munkáltató kollektív szerződés rendelkezése vagy a munkavállaló megbízása alapján a munkabért vagy annak meghatározott részét a munkavállaló által meghatározott fizetési számlájára átutalja. A munkabér vagy meghatározott részének fizetési számlára történő utalása a munkavállaló részére költségtöbbletet nem okozhat.

(2) Munkaviszonyra vonatkozó szabály természetbeni munkabért állapíthat meg olyan árucikkben vagy szolgáltatásban, amely a munkavállaló és családtagjai szükségleteinek kielégítéséhez járul hozzá. A természetbeni munkabér a pénzben meghatározott munkabér húsz százalékát nem haladhatja meg. Nem adható természetbeni munkabérként szeszes ital vagy más, az egészségre káros élvezeti cikk.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet."


Ugye, azt mondja a törvény, hogy "munkavállaló által meghatározott fizetési számlájára átutalja".

Számlájára, vagyis az övére, nem máséra.

Azt viszont nem zárja ki a törvény, hogy készpénzben fizessék ki.

2010. aug. 27. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!