Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Vettünk egy lakást 5 éve...

Vettünk egy lakást 5 éve 12M-ért. Most 19-20-at ér. Megéri eladni? 11M hitel van rajta.

Figyelt kérdés

Otp hitelezte be a lakásom teljes vètelárát, mivel a szüleim házán van a jelzálog (45M körül ér) és ketten lettek kezesek.


12M-t vettünk fel, OTP, változó kamatozású hitelt.

60-65 között ugrált a törlesztő havonta, az elmúlt 5 évben.

Szerintem még legalább 11M hitel van rajta, de maximum 11,5M


Nos a lakás nagyon kelendő környéken van, egyetem mellett.

Biztosan el lehet adni 19-20M körül.


Jelenleg ki van adva. Nagyon könnyű kiadni, de gyakran van gondom az albérlőkkel.

Végülis pénzügyileg mindig rendben van minden, de gyakran problémásak.

Havi 90-100ezer ft bevételt hoz tisztán, amiből élek, mivel egyetemista vagyok.

Otthon lakok, ezt a pénzt osztom be mindenre a hónapban, szüleim pedig fizetik a hitelt.



1. Opció: megtartom a lakást, és élek tovább az albérleti pénzből.


2. Opció: eladom a lakást, visszafizetem a hitelt, és elrakom a megmaradt pénzt. (Nem akarom elcseszni olyan dolgokra, amik nem értéktartóak, vagy nem kockázatmentes befektetés)

Szüleim a hitel összegét ezután nekem adnák megélhetésre (70.000ft)

Így lenne kb 8-9M ft-om, és jobban kéne spórolnom havonta, vagy vállalnom kell havi 1-2 napot beugrósként, hogy úgy éljek, ahogy eddig.



Azért gondolkozom eladáson, mert nagyon messze van a lakás. Oda-vissza 450km, évente 2x muszáj lemennem legalább, plusz évente van, amikor 1 hónapot üresen áll, rezsit ilyenkor is kell fizessek, ami minusz 25.000ft arra a hónapra, plusz kell költeni festésre is 2 évente kb. Magam csinálom, de ígyis elmegy rá 30-50 ezer ft legalább, mire minden újra szép lesz.


Illetve kopnak a dolgok folyamatosan. Teljesen bútorozott és igényes, új, drága dolgokkal van tele.

300 ezres kanapé, 200 ezres hűtő, 120 mosógép, stb stb…


Félek, hogy egyszer történik valami, ami nagyobb költséggel járhat.


Illetve, ránézni se tudok a lakásra, csak amikor be vagy kiköltözik valaki.

És a hitel is a legrosszabb fajta szerintem, de annó csak ezt kaptuk meg. Ft alapú ugyan, de változó kamatozású. Nem lehet fixálni, és még 25 év van rajta.



Még 4 évig leszek egyetemista, de a lakást sosem fogom már használni. Se most, se később. Jelenleg csak azért van, mert pénzt hoz.


Ha mindent, de tényleg mindent levonok és pesszimistán számolok (összes bevétel+összes kiadás, lejárások, hitel, stb.) akkor szerintem max évi 400.000ft marad meg rajta.


Ez a 8.000.000ft-nak éppen az 5%-ka lenne.


2021. jún. 20. 02:19
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
40%

12 millió hitel 5 éve törlesztve hogy lehetne még mindig 11,5 és 11 közötti? Pláne ha változó kamatozású.

Én 3 éve vettem fel 11.5 milliót 10 évig fix kamatra (nekem több így a visszafizetendő kamat mint neked) és már csak 10.3 van belőle. 5 év alatt bőven beletörlesztesz 2-2.5 milliót.

2021. jún. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
40%

Ha most nem kell az a 8 millió, akkor ne add el.

Amúgy is inflációs idők jönnek.

És nem kell luxus berendezés.

Ha nem egyetemistának adod ki, kevesebb a macera.

Én hat évig éltem egy bérelt lakásban.


Négy év múlva, a végzés után még jobban látod majd merrefelé visz az utad, akkor jól jön majd a pénz.

2021. jún. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

"Ha közel lenne, miért tartanád meg? Mire nem gondolok, ami miatt téves a számolásom?


Mert befektetésnek tökéletes. Mivel én sem vagyok mobilizálható akármikor és akárhogyan, ezért nekem egy ilyen távolság hatalmas akadály. Ma már csak akkor vennék így lakást, ha azon a településen lenne, ahol élek is, vagy később élni szeretnék. Egyébként szabadulnék tőle, a bérbeadással mást megbízni nem akarnék. Nekem ez a véleményem, másnak valószínűleg más a véleménye. Ez teljesen a körülménytől függ.

2021. jún. 21. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
33%

"12 millió hitel 5 éve törlesztve hogy lehetne még mindig 11,5 és 11 közötti? Pláne ha változó kamatozású."


Konstrukció függő, de jellemzően annuitásos hiteleknél a tőke alig csökken az első 5 évben. fix törlesztős, babaváró, régebben a devizahitelek java része is ilyen volt. Egyik ingatlanomra vettünk fel szabad felhasználású 7,2 milliót 2007-ben, most tart ott 14 év után, hogy 7 milliót kell még végtöresztéssel, mindennel együtt fizetni, ha szabadulni akarunk tőle :-)

2021. jún. 21. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Forgalomképes,egyetemi városban lévő ingatlant nem cserélnék pénzre.

Ezt is gondold meg:



[link]

2021. jún. 21. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Bak Norbert, a szabadfelhasználású az megint más kávéház. Sokkal magasabb a kamat, mint egy ingatlanfedezetű hitel esetében úgyhogy a példád nem jó.
2021. jún. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

16-os ingatlan fedezetű szabadfelhasználású hitelről beszélünk.


Mitől lenne más? Ingatlan fedezettel hitelt nem csak lakáshitelre adnak.


Épp ezért írtam, hogy konstrukció függő is. :-)

2021. jún. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!