Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Vettünk egy lakást 5 éve...

Vettünk egy lakást 5 éve 12M-ért. Most 19-20-at ér. Megéri eladni? 11M hitel van rajta.

Figyelt kérdés

Otp hitelezte be a lakásom teljes vètelárát, mivel a szüleim házán van a jelzálog (45M körül ér) és ketten lettek kezesek.


12M-t vettünk fel, OTP, változó kamatozású hitelt.

60-65 között ugrált a törlesztő havonta, az elmúlt 5 évben.

Szerintem még legalább 11M hitel van rajta, de maximum 11,5M


Nos a lakás nagyon kelendő környéken van, egyetem mellett.

Biztosan el lehet adni 19-20M körül.


Jelenleg ki van adva. Nagyon könnyű kiadni, de gyakran van gondom az albérlőkkel.

Végülis pénzügyileg mindig rendben van minden, de gyakran problémásak.

Havi 90-100ezer ft bevételt hoz tisztán, amiből élek, mivel egyetemista vagyok.

Otthon lakok, ezt a pénzt osztom be mindenre a hónapban, szüleim pedig fizetik a hitelt.



1. Opció: megtartom a lakást, és élek tovább az albérleti pénzből.


2. Opció: eladom a lakást, visszafizetem a hitelt, és elrakom a megmaradt pénzt. (Nem akarom elcseszni olyan dolgokra, amik nem értéktartóak, vagy nem kockázatmentes befektetés)

Szüleim a hitel összegét ezután nekem adnák megélhetésre (70.000ft)

Így lenne kb 8-9M ft-om, és jobban kéne spórolnom havonta, vagy vállalnom kell havi 1-2 napot beugrósként, hogy úgy éljek, ahogy eddig.



Azért gondolkozom eladáson, mert nagyon messze van a lakás. Oda-vissza 450km, évente 2x muszáj lemennem legalább, plusz évente van, amikor 1 hónapot üresen áll, rezsit ilyenkor is kell fizessek, ami minusz 25.000ft arra a hónapra, plusz kell költeni festésre is 2 évente kb. Magam csinálom, de ígyis elmegy rá 30-50 ezer ft legalább, mire minden újra szép lesz.


Illetve kopnak a dolgok folyamatosan. Teljesen bútorozott és igényes, új, drága dolgokkal van tele.

300 ezres kanapé, 200 ezres hűtő, 120 mosógép, stb stb…


Félek, hogy egyszer történik valami, ami nagyobb költséggel járhat.


Illetve, ránézni se tudok a lakásra, csak amikor be vagy kiköltözik valaki.

És a hitel is a legrosszabb fajta szerintem, de annó csak ezt kaptuk meg. Ft alapú ugyan, de változó kamatozású. Nem lehet fixálni, és még 25 év van rajta.



Még 4 évig leszek egyetemista, de a lakást sosem fogom már használni. Se most, se később. Jelenleg csak azért van, mert pénzt hoz.


Ha mindent, de tényleg mindent levonok és pesszimistán számolok (összes bevétel+összes kiadás, lejárások, hitel, stb.) akkor szerintem max évi 400.000ft marad meg rajta.


Ez a 8.000.000ft-nak éppen az 5%-ka lenne.


2021. jún. 20. 02:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
32%
Sztem siman add el, viszonylag sok gondot okoz es mar tobbet er
2021. jún. 20. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
12%
Szépen éltek ilyen adóssággal ? Aludni,sem mernék ilyen adósság mellett .
2021. jún. 20. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
40%
Kapásból nem adtam volna el a kedvező családi helyzeted miatt. De az egy érvágás, hogy az ingatlan nagyon messze van. Gondozása, karbantartása így nagyon nehézkes, emiatt viszont én is szabadulnék tőle...
2021. jún. 20. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Ha közel lenne, miért tartanád meg? Mire nem gondolok, ami miatt téves a számolásom?

És milyen előnye van annak, ha megtartom?

2021. jún. 20. 08:53
 5/17 anonim ***** válasza:
28%

Az értéke csak növekedni fog.

Add át a kezelését ingatlanos cégnek, és akkor ők macerálják majd a bérlőket.

Ismerek egész 36 lakásos Bp Belvárosi házat, amit egy angol pacák vett meg, de nem nagyon jár erre soha.

Ha eladod, meg ott a gond, hogy a pénzzel mt csinlj?

5% kamatot se nagyon kapsz egyhamar, talán az arany egy stabil ötlet.

2021. jún. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
39%
Én nem adnám el.
2021. jún. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
84%

Én piaci árnál kb 15%-kal olcsóbban adtam ki. Sorba álltak a bérlők, én választottam egy olyat, aki szimpatikus volt és az előző albérlete adott referenciát. 3 éve nulla odafigyeléssel elmegy a lakás. A járvány alatt be de tettem oda a lábam.

Ha valami gond van, hívnak, megbeszéljük, intézik a javítást, a végén küldik a számlát én meg leírom a lakbérből.

Az a havi 15 ezer, amit így bukok, bőven megéri, hogy nincs gond a bérlővel


El nem adnám, az ingatlan általában értéktartó befektetés.

2021. jún. 20. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
38%
Csak úgy válaszoljatok a kérdezőnek, hogy próbáljátok magatokat a helyébe képzelni. Kb 20-23 éves egyetemista, nem teljesen felnőtt még és a lakástól 450 km-re lakik. Ebbe képzeljétek bele magatokat.
2021. jún. 20. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
51%

A saját ingatlan pláne hitellel, költségesebb mint egy albérlet pl. pont az általad leírtak miatt. Hiába van bérleti díj bevételed, ha plafonig el van adósítva az ingatlan és önmagad. A "tisztán"-ból épp a nagyobb kiadásokra kellene tartélkolnod, ahhoz hogy stabilan meg is tartsd és úgy kb semmit nem hozna.


Attól függ jövőben mi a terved?!

Ha nem akarod magad röghöz kötni és tudnál a kevesebb, de egyszeri tőkvel értelmesebb dologba fektetni akkor van csak értelme az eladásnak. Ha nem akkor inkább azon gondolkozz mi az amihez Te egy ideig nem kellesz személyes közreműködőként, de kellhet hozzá ingatlan és többet tud termelni, mint egy mezei albérlet, amit le is ammortizálnak időről- időre a lakók. ( akár iroda, akár távmunkahely, akár szálláshely, stb. )


Nekem 3 ingatlanom van, egymástól 150-kmes távolságokban.

Mind kapott valami plusz funckciót egyéni vállalkozás telephelyeként ahhoz, hogy ne kelljen nyakára járni a bérlőknek. Ami bérbe van adva, azzal csak a gond van, mind a fizetőképesség mind amortizáció tekintetében.

2021. jún. 20. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
53%
Nem adnám el amíg egyetemista vagyok, így biztos bevételt hoz ha nem is sokat. Ha eladnád előbb utóbb elkopna a pénzt hiába tervezed most úgy hogy nem költöd el, mindig lesz valami kiadás amit majd ebből fogsz fedezni. Előbb csak pár kisebb tétel, aztán jó lenne egy új telefon, laptop, autó…
2021. jún. 20. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!