Ha édesapám elhunyt mit kezdjek a bankszámláival?
Egyedüli családtagként én vagyok a jogszerű örökös de még nem kezdődött el a hagyatéki eljárás, be kell-e vallani a bankszámláit vagy csak vegyem le a pénzt és szűntessem meg?
A pénzt már levettem róluk, hagyatéki végzés nélkül is megszűntethetőek ezek a számlák? vagy valljam be őket és majd hónapok múlva ha lezárul a hagyatéki eljárás kapok egy végzést amivel megszűntethetőek?
Halotti anyakönyvi kivonat nem elég megszűntetéshez?
Ha nem rendelkeztél a számla felett nem is értem hogyan tudtad levenni róla a pénzt.
A számlát semmiképp ne szüntsd meg, hagyatéki leltárba fel kell tüntetni a pénztt (akkor is ha egyedüli örökös vagy, úgyis te kapod). Ha lezártul a hagyatéki eljárás megszüntethető a számla.
De hogy vetted ki ha nem volt hozzá jogod? Ha meghatalmazott vagy halal eseti kedvezményezett lennél arról nyilván tudnál.
Ha viszont csak annyi, hogy ismerted a PIN kódját és kártyával felvetted akkor az ugyanúgy bűncselekmény mintha egy tetszőleges idegen kártyájával tetted volna.
A hagyaték része, a banknak vidd a halotti anyakönyvi kivonatot és ők tudják mit kell tenni.
6, nem a bankba kell vinni. A közjegyző küld majd levelet, a hagyatéki leltárba be kell írni a számlaszámokat.
Hagyatéki után a végzéssel lehet menni a bankba.
Amíg a hagytéki tárgyalás jogerősen nem zárult le, az elhunyt vagyona, tulajdona (bankszámla, ingatlan) zár alatt van. A bank pl: zárolja a számlát. Ha mielőtt ez megtörténik, te onnan valahogy pénzt kiveszel, az örökös (ha nem te vagy) vagy esetleges adósok ezt később visszakövetelhetik, tehát magánakciókat nem érdemes csinálni. A folyamat során visszanézik, hogy milyen számlamozgások voltak, és akár hónapokkal korábbi utalásokat is visszakövetelhetnek. Ez alól csak igen kevés kivétel van (például ha elhunyt életbiztosításán egyértelműen te vagy a kedvezményezett).
Tehát mindenféle pénzügyi manőverrel meg kell várni a hagyatéki eljárás lezárulását.
Ismeretlenül is fogadd részvétem!
A számlát megszüntetni csak a tulaj tudja, ő pedig nem él már.
Ezért csak a hagyatéki eljárás után a végzést bemutatva zárja be a bank. Az örökös pedig megkapja az összeget. Nem magát a számlát.
Még meghatalmazottként sem tudod a számlát bezárni, azért sem mert a halál pillanatában a meghatalmazás is érvényét veszti.
A kártya, netbank, minden korábbi rendelkezés is megszüntetésre kerül.
Persze csak ha a bank értesül a halál tényéről.
Ha van haláleseti rendelkezés megadva akkor azonnal megkapja a kedvezményezett ami jár neki. A számlát pedig a bank bezárja.
Ilyenkor nem is lesz része a számlán lévő pénz a hagyatéki eljárásnak.
Ez a pontos válasz. A fentiek közül volt néhány amiben pontatlanság volt vagy apróbb tévedések. Viszont az is lényeges tud lenni.
Kevés az hogy kb. jó a válasz.
Banknak irj egy levelet, csatold hozza a halotti anyakönyvi kivonatot. A levélben kérelmezd a számlán a halál napjától a további számlavezetési dijak terhelését. Ugyanis attól hogy a számlatulajdonos meghal, a bankok jogosultak dijakat terhelni.
A bank amúgy nem értesül a halálesetről, csak ha erről a hozzátartozó szól, vagy ha a közjegyző megkeresi a leltár miatt. De ez akár fél év is lehet. Addig még számlalevél is menni fog az elhunytnak, ha nem értesited a halálesetről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!