Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Postai értékpapírt lehet zárolni?

Postai értékpapírt lehet zárolni?

Figyelt kérdés

Az értékpapírt nem találtuk meg, illetéktelen kezébe is kerülhetett ezért szeretném zárolni.


A budapesti posta azt mondta zárolni csak a rendőrség tud, a rendőr meg azt mondta munkája során ilyen még enm volt, ő csak fejlenetésre tud zárolni.



2021. ápr. 12. 10:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Miután sem a posta sem a rendőrség nem tudott ép értelmes válasszal szolgálni, azt gondolod hogy az interneten névtelen válaszolók majd fognak tudni?
2021. ápr. 12. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, többre tartom az itt lévő esetleg haosnló helyzetet megtapasztalt emberek válaszát, mind az egymásra mutogató közjegyző-posta-rendőrség triót.
2021. ápr. 12. 10:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Többre tartod?

És szerinted ki fogja zárolni, ha nem valamelyik hatóság? És az a hatóság majd az itteni válaszok szerint fog eljárni?


Ez nyomdai államkötvény? Vagy milyen értékpapír?


Nyilván papír alapú, máshogy szóba sem jöhetne, de akkor is milyen értékpapír?


Elárulom neked, hogy olyan nincs, hogy ideiglenesen zárolni.

Tartozás vagy valami miatt lefoglalni, bűnügyi zárlat alá venni lehet, vagy jogviták miatt bíróság megtilthat valamit, de az, hogy ideiglenesen amíg meg nem lesz, a tulajdonos kérésére zárolják, olyan nincs.



Minden értékpapír névre szóló, tehát pusztán azzal, hogy valaki megtalálja, ellopja, nem juthat általa pénzhez.


Az értékpapírokat (államkötvény is az) sorszámozva nyilvántartják, tehát nem annyi, hogy adjanak neked helyette újat, hiszen akkor kettő lenne neked.


Az értékpapír azonosító számait tudod? Meg vannak valahol?

Ha ez sincs meg, akkor a postánál, miután igazoltad magad, ezeket kérd ki! Mivel a tiéd, ők látják a rendszerben, ezt kiadják.


Utána a közjegyzőnél kell megsemmisítési eljárást indítani. Ő közzéteszi és körözteti az adott értékpapírt.

Ha X ideig nem kerül elő (te nem találod meg vagy aki megtalálta nem adja le), akkor a közjegyző megsemmisíti és törli az állami nyilvántartásból. Az általa adott igazolással fog kiállítani számodra a kibocsátó (posta) egy új azonosító számú értékpapírt.

Ennek csak az azonosító adatai fognak eltérni, de ugyanakkora értékről szól, ugyanazok a fordulónapok kapcsolódnak hozzá, ugyanazokat a jogokat testesíti meg, stb...


Mivel bár papír alapú, de mindent központilag nyilvántartanak, ezért van erre lehetőség. Lényegében ugyanaz az értékpapírod lesz mint eddig is volt, csak egy új papír fogja ezt tanúsítani.


Nem lényegtelen a papír! Nyomdai kötvény esetén (vagy akár betétkönyv esetén) nem csak formalitás!

Viszont mivel névre szóló és központilag nyilvántartott ezért az okirat megsemmisülésével, eltulajdonításával, nem szűnik meg semmilyen jog, ugyanúgy tulajdonos maradsz, stb...

Viszont először az okiratot fizikai formában szabályos eljárás keretében pótolni kell, utána tudod a jogaid gyakorolni.

2021. ápr. 12. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen ebben az esetben többre tartom, mert szerintem te most többet írtál le mint amit a tapasztalatlan nyomozó meg a közjegyző mondott összesen. Nem az enyém, hagyaték, kód nincs, és itt kezdődik a probléma.


A hagyatéki tárgyalás utáén mindenféleképpen kikaptuk volna, viszont esélyes volt hogy addig ami kb. fél év bárki megszerezheti, ugyanis nagy eséllyel a korházba elvitték, viszont ott leltárba nem került. Közben az államkincstár azt a tájékopztatást adta, hogy ezt nem olyan egyszerű bárkinek is kiadni.


A válaszodat köszönöm!

2021. ápr. 12. 10:46
 5/6 anonim ***** válasza:

Szívesen.

Nem adják ki az ellenértékét, hiszen névre szóló. Minimum a személyi okmányai is kellenek a tulajdonosnak, de még akkor is az kellene, hogy a fényképhez nagyon hasonlítson aki odamegy az okmányokkal. Meg az aláírás is passzoljon a mintával.



A hagyaték erősen bonyolítja.

A közjegyző hogy ezeket nem tudja pontosan az nagyon szomorú és nagy probléma.

Még, hogy a rendőr nem tudja az jobban érthető. Főleg ha nem történt bűncselekmény, ha nincs büntető(eljárás)jogi vonatkozása, akkor végül is nem kötelező tudnia.


A hagyatéki leltár (nem kórházi) vetessétek fel, az önkormányzat hagyatéki osztályán. Illetve már ott is jelezzétek, hogy elveszett.


A közjegyzőnél is kellene.



Őszintén szólva azt én sem tudom, hogy hagyatéki végzés előtt vagy csak utána tudja a közjegyző elkezdeni a megsemmisítési eljárást.

Mivel a tulajdonos már nem él, te pedig még nem vagy új tulajdonos, gyanítom, hogy inkább utána.

Hivatalosan a tiéd lesz, az állami nyilvántartásban az örökös nevére írják és így már a te papír alapú dokumentumod hiányzik.

2021. ápr. 12. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az értékpapírt általában a tulajdonos tilthatja le, közjegyzőnél. Ha hagyatéki ügyről van szó egy kicsit komplikáltabb az ügy. Fordulj a Posta Elszámoló központ Ügyfélszolgálatához. A jogos örökösnek kiadják az értékpapír adatait és utána a közjegyzőnél kell a hagyatékba felvenni. Nem egyszerű ügy, de megoldható.
2021. ápr. 13. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!