Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan és mennyi hitellel...

Hogyan és mennyi hitellel jutottatok saját lakáshoz/házhoz?

Figyelt kérdés

27 éves vagyok, párom 29, már 5 éve együtt vagyunk, 4 éve együtt is élünk albérletben.. Na már most baromi nagy pénzkidobásnak tartom ezt az egész albérletesdit és nem utolsósorban egyre inkább azt érzem, hogy nem bírok már sokáig panelben/társasházban élni. Rengeteg suttyó paraszt lakik ezeken a helyeken (tisztelet a kivételnek), az egyik éjjel üvöltözve “kommunikál” a párjával, a másik hajnal egykor mos, a harmadik állandóan elefántokat megszégyenítő dübög, a negyedik veri a falat és még sorolhatnám. Már nem bírom idegekkel, elegem van. Pesten élünk, itt is dolgozunk, előtte családi házban laktunk, Szeretjük Bp-t, helyben vagyunk, közel a munkahely, közel van minden, este 9kor még simán találsz nyitva boltot stb, ellenben ugye a faluval.

Pár hónappal ezelőttig mikor agyaltunk, hogy jó lenne már saját lakas/ház stb, mindenáron Pestben gondolkodtam (páromnak Pest és vidék is megfelelne), de ez csak hitellel lehetséges és nem vagyunk hajlandóak 30-40 millióért 40 nm-es kis lukat venni, hogy aztán egy perc nyugalmunk se legyen. Mindketten vidék fele húzunk most már, párom főleg mivel ő világéletében ott élt, ott nőtt fel. Ott lenne egy telek, ami már adott és hát szívünk szerint építkeznénk. Én is és ő is 280 ezer nettót keresünk, van kb 4,5 millió Ft megtakarításunk, évek óta stabil munkahely, de bárhogy is számoltunk, osztottunk, szoroztunk, egy semmi hű de extra 100-110 nm-és ház felhúzása alaphangon 30 millió, de szerintem keveset mondtam. Ergo fel kéne vennünk vagy 30-35 milliót (az önerőt se tudom hirtelen hogy mennyi lehet ennyi hitelnél meg teljesen nem akarjunk lenullázni minden tartalékunkat), aminek nézegetve (min 20-25 év futamidővel) simán van 200 ezer a törlesztője vagy több. Albérletre rezsivel együtt 160at fizetünk havonta. Nem tudom, ez a 200 elég soknak hangzik és akkor ebbe még a rezsi nincs benne. Egyikünk majdnem teljes fizuja erre menne rá. Nem is tudom egyébként, hogy ilyen nettó fizuval adnak-e ennyi hitelt..?


Nézegettünk hazákat is ott vidéken, elképesztő milyen árban vannak... 20-25 milliók és akkor félig össze vannak dőlve, még kb 10-15-t rá kell költeni, hogy lakható legyen. Akkor viszont már inkább építünk és az tuti olyan lesz, amilyet mi akarunk. De ez a 30-35 mft hitel iszonyúan sok, baráti társaságban akinek van saját háza/lakása, max ilyen 10 milliókat vettek fel, nem tudom hogy. Van akinek segítettek szülők/nagyszülők, de én még senkit nem hallottam 30 milliót felvenni.

Bocsi hosszú lett, de egyszerűen a hócipőm tele ezzel az egésszel, egyre többet agyalok, de nem tudom mi lenne jó.

Ti nektek mennyi hitel kellett a saját otthonotokhoz?


Ja u.i.: gyerek biztosan nem lesz, így semmiféle babaváró, csok meg a jó ég tudja mi nem jöhet szóba... hisz ugye a gyerek nélküli párok nem számítanak a drága kormányunknak.....:))


2021. jan. 21. 01:54
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen fizetéssel sajna 20 millió is necces.

Törvényileg max az ingatlan 80%-áig lehet felvenni hitelt. De ennél szigorúbbak a bankok főleg mostanában főleg vidéken.

Simán lehet, hogy kérnek majd 40-45% önerőt. Akkor meg ott vagy, hogy kellene 10-12 millió önerő egy normálisabb lakáshoz is.


Egyébként én is most ezzel szívok 30 évesen, hogy jó lenne már saját lakásba menni de 5 millió megtakarítással vidéken nem a legjobbak a kilátások. Kis 1 szobás valamit nem vennék 16-17 millióért de sajna annyiért mennek. Úgyhogy próbálok még gyűjteni hozzá pénzt.

2021. jan. 21. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez így gyerek nélkül ennyi fizetésből teljesen lehetetlen küldetés. Hasonló cipőben járok a feleségemmel, mint te, de mi vidéken (megyeszékhely) vagyunk albérletben és havi nettó 120-at fizetünk érte rezsivel mindennel. Nekem a fizetésem jellemzően 450 ezer körül van nettóban, a páromnak 200 körül. Családi házat (ikerház egyik fele) vettünk pár hónapja és februárban költözünk át. Legalább 2 gyereket szeretnénk, ezért a babavárót igényeltük és kaptuk meg. Ez egy olyan hitel ami simán megszűnik 3 gyereknél. Aztán jött hozzá az 1,430,000 ft CSOK + a kedvezményes CSOK hitel + a piaci hitel. Ezeket a napokban bírálták el így megtudjuk venni a házat. Körülbelül így is 8-10 évre számoltam mire megszabadulunk a hitelektől, igaz 1-2 év után a kb. 160 ezres törlesztőnkből lehet varázsolni nettó 50 ezret. A babaváró hitel 1. gyerek után 3 évre halasztódik, a piaci hitelt pedig előtörlesztjük, hogy hamarabb leteljen úgyhogy csak a CSOK hitel marad. Az önerőnk 3,5 millió forint volt és havi nettó 600 ezer forint bevételnél sem mertünk 30 milliónál többért házat venni. Nekünk szerencsénk volt, mert egy fullosan felújított családi házat találtunk így nem kell rajta hosszú évekig felújítani semmit. Még a falat sem kell újrafesteni. Szerintem családi tervek nélkül 40 milliós házat felépíteni a legnagyobb baklövés.
2021. jan. 21. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
100%
A 30 milliós építkezéssel valóban keveset mondtál. Legyen inkább 50-60 millió forint, ha nem akarod, hogy kispóroljanak belőle mindent. Ezen kívül mire kulcsrakész lesz, az körülbelül 2-2.5 év, addig is kell laknotok valahol, tehát a hitel mellé (amit ennyi önerővel nem fogtok megkapni) még ugyanúgy évekig fizetnetek kellene az albérletet.
2021. jan. 21. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%
50-60 millióba azért talán nem kerülne, bár tény, hogy 40 millából is szűkösen jönne ki akkor is, ha már megvan a telek. Többet érne a párod vele, ha eladná a telket aztán néznétek egy használt családi házat úgy 35-40 körül. Lehet már a szükséges önerő is összejönne a telek árával együtt. Költözhetnétek azonnal és nem kéne várni éveket mire az új ház felépül.
2021. jan. 21. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólókhoz. Új ház építésén legfeljebb a mostani kormányzati támogatások igénybevétele mellett érdemes gondolkodni. Ráadásul 2021.01.01-től jelentősen szigorúbb Európai Uniós szabályok érvényesek az újépítésű ingatlanokra, mint korábban! Ez azt jelenti, hogy mind építészeti, mind pedig épületgépészeti téren sokkal energiahatékonyabb (tehát drágább) anyagokat/gépeket kell alkalmazni, ami miatt vidéken is simán kijöhet 50-60 millió Forint egy 100 m2-es házra telek nélkül.


Biztos, hogy szükség van 100 m2 alapterületre, ha nem lesz gyerek? Mi van, ha egy kicsivel kissebb használt házat néztek és a telek eladásából + önerőből fizetitek? A kisebb felújítási munkákat pedig akár ti is el tudjátok végezni, a nagyobbakat pedig vagy ismerősöktől megrendelni, vagy pedig fokozatosan, évek alatt kivitelezni az összespórolt pénzből. Így akár hitel sem kell hozzá. Tudom, hogy ez nehéz út, a kérdés, láttok-e benne realitást.

2021. jan. 21. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
0%
Hát nem tudom ti hogy vagytok, de nekünk a 90nm2-s házunk 28 millióba kerül most felépíteni, nincs kispórolva semmi. Azért nem kéne itt 10-15 millió plusszokkal dobálózni.
2021. jan. 21. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
Valami isten háta mögötti tanyán lehet ennyi.
2021. jan. 21. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
100%

Egy építkezést nem érdemes ennyire kicentizni. Ha egy vállalkozó azt mondja, hogy 40 millió, akkor nem érdemes belekezdeni, amíg nincs legalább 60 a számlátokon, mert különben csak az idegdarálóba másztok be és szinte garantálható, hogy a kapcsolatotok ezt nem éli túl. Rosszabb esetben valamelyikőtök szintén rámegy.

A vállalkozók apró trükkjeit is ismerni kell, ezért csak nagyon toppon, 1,5-szeres pénztárcával mennék bele. A ti helyzetetekben biztosan nem állnék neki.

Az a helyzet, hogy picivel idősebbek vagyunk nálatok. Mi is szívesen élnénk már családi házban, de fel kell ismerni, hogy ez egyelőre nem a mi pénztárcánkhoz való (még úgy sem, hogy rengeteg kapcsolattal mindketten az építőiparban dolgozunk), ahogy a tiétekhez sem. Mi ezért egy lakást vettünk Budapest közvetlen agglomerációjában, ami 5-10 évre kiszolgál minket. 12 millió hitelt vettünk fel, illetve kaptunk 1 millió családi kölcsönt a 3,5 milliós önerőnk mellé. A lakás 16 millió volt akkor. Először a családi kölcsönt fizettük vissza, azóta pedig a hitelünket is folyamatosan előtörlesztjük, így a 6. évben végtörlesztünk. Reméljük akkor már egy fővel tágabb lesz a család, így felvesszük a babavárót mindenképpen. Újabb 2-3 éven belül, olyan 2025 körüli cél a költözés családi házba. Addigra a lakás jelenlegi árával (kb. 25 millió), a babaváróval és a kb. 10-15 milliós megtakarításunkkal lesz 45-50 milliónk. Ha még fel kell vennünk újabb 5-10 milliós piaci hitelt mellé sem esünk kétségbe. Ez nem adósít el minket olyan mértékben, hogy ne tudnánk egyikünk fizetéséből állni akár átmenetileg.

Igaz, hogy nem 30 éves korunkra, majd csak 35-38, de lesz egy saját házikónk nagy anyagi biztonsággal.

Azt nem értem ezekben a kérdésekben, hogy miért nem gondolkoznak az emberek (főleg a fiatalokra jellemző sajnos) lépcsőkben. Miért azonnal a csúcs kell? Nem számít, ha az unokáim is nyögik majd még ennek a következményét, vagy álmatlanul forgolódom az ágyban, csak maxoljuk ki...

Szóval én agglomerációt választanék, vagy város széli kerületet és egy akkora lakást, ami pár évig kiszolgál titeket. Ezt az időszakot ki lehet bírni, rendezitek a hiteleteket és majd a következő lépcsőben lehet gondolkozni, hogy merre tovább.

2021. jan. 21. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
Kecskeméten kertvárosi részen építünk, a telek 8 millió volt. Perszey az isten háta mögött :) Mellesleg egy házat felépízeni ott is ugyanennyi, max a telek olcsóbb. De persze gondolom jobb nekee f.szságokat beszélni,mint utána nézni
2021. jan. 21. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
100%

Kimondom amire eddig utalt pár válaszoló, de ugye a fájó igazságot elmondani is nehéz és persze elfogadni is. Se a fizetésetek, se a félretett pénzetek nem elég arra, hogy ti magatoknak házat építsetek. Vidéken normális helyen se. Ahhoz kellene legyen +10 milliótok, vagy + havi 200 ezer bevételetek a mostanihoz képest hogy egyáltalán a hitelben elkezdhessetek gondolkodni.


"Egy sima, egyszerű kis 100 nm-es ház" pedig nem alap dolog. Azért laknak tömegek lakásban, nem pedig házban, mert a normálisan kinéző házhoz (és annak fenntartásához) igenis minimum erősen jómódúnak kell lenni, amik ti még ennyi pénzzel nem vagytok.

2021. jan. 21. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!