Hogy tudnàm levetetni a jelzálogot a lakásról, lehet egyàltalàn?

Figyelt kérdés

Az egyik családtagom az akkori pasijával vett fel hitelt, svájci frankosat, a nagyszüleim házàt beterhelve, ès vettek egy paraszt hàzat. Egy munkahelyen dolgoztak, de a főnökük meghalt, így munkanèlküliek lettek, nem tudtàk fizetni egy ideig a törlesztőt, így a késedelmi kamat miatt még több tartozásuk lett. Màr a faktoringnàl van az ügy.. ( ez talán még 2005 körül lehetett, de nem akarok hülyeséget írni)

Azóta ők külön mentek, a férfi fizette a törlesztőt.

A családtagom tavaly év elején elhunyt. Ekkor az egyik nagyszülőm azt mondta, hogy nem tudja, hogy le lehetne vetetni a jelzàlogot a házról, mert jóformàn nekik senkijük se màr ez a férfi, miért is kellene nekik biztosítani jelzàlogként a lakásukat.

Úgy volt, hogy ennek a családtagom fia intèzi a dolgokat, de nem így törtènt...

Azóta nem volt szó róla, de mivel most az egyik nagyszülőm elhunyt év vègèn, a másik fèl el szeretnè adni a lakást, ès kisebbet akar venni.

Talàlkoztam ezzel az illetővel, aki fizeti a törlesztőt, azt mondta 5-6év van vissza, nagyon sok papírja nincs a hàzról, mert a családtagom “elvileg” elvitte, de tud adni nekem ügyszàmot, amivel tudnèk érdeklődni a faktoringnàl.


Èn, mint unoka, akinek semmihez köze sincs, csak a nagyszülőnek segítve, tudok intèzkedni?

A faktoringnàl le lehet venni a jelzàlogot?


Azt hallottam, hogy a fennmaradó összeget értékbecslés utàn rà lehet terhelni arra a házra, így a nagyszüleim lakàsàról le lehet venni a jelzàlogot.

Vagy ez így hülyesèg?


2021. jan. 8. 10:04
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
kifzeted a tartozást
2021. jan. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy zálogjogi szempontból, hogy kinek a kicsodája volt az aki felvette azt a hitelt, aminek keretein belül zálogjog került az ingatlanra. Az egészen addig rajta marad, ameddig az akkor megkötött és aláírt szerződés szerint meg nem szűnik a hitel.

Ez nem jogalap, hogy ki ismer kit. Akkor valószínűleg a nagyszüleid megengedték, hogy jelzálog kerüljön a házra, ezt alá is kellett, hogy írják, lényegében jogi szempontból teljesen mindegy, hogy azóta ezt megbánták-e.

Meg kell nézni a hitelszerződést, vagy mivel már faktoringnál van, így a faktoring céggel kell egyezkedni. Ez általában ad egy kis alkupozíciót már, érdemes velük alkudozni, az általuk felszámolt ilyen-olyan jogcímen lévő kamatokat (késedelmi kamat, büntető kamat, stb.) anyagi helyzetre hivatkozva (és papírokkal igazolva - számlák, költségek, bevételek) elengedtetni arra hivatkozva, hogy ilyen mértékű tartozás veszélyezteti a család megélhetését, esetleg még a tőketartozásból is megérné alkudni kicsit annak fejében, ha (és amennyiben) egyösszegben tudjátok esetleg rendezni a tartozást.

Érdemes lehet akár kiváltani azzal, hogy felvesztek szabadfelhasználású hitelt és abból fizetitek ki a teljes tartozást, a szabadfelhasználású hitelt pedig minden fedezet nélkül fel lehet venni, feltételezhetően dimenziókkal jobb kamatozással, mint amit a faktoring kínál.

2021. jan. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Az utolsó bekezdésemhez plusz: sokkal jobb egy hiteltintézetnek tartozni a szabadfelhasználású hitellel, mint egy faktoringnak, illetve a zálogjog is törlésre kerülhetne az ingatlanról ezzel.


Más kérdés, hogy kaphattok-e hitelt egyáltalán. Akinek a nevén volt a hitel, vagy adóstárs, az feltehetően nem.

2021. jan. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, hogy már lényegtelen, hogy annó ki miért engedte meg, és írt alá papírt a jelzálog miatt, csak előzményként leírtam! :)

A kérdésem arra irányult, hogy áttehető-e arra a házra a jelzálog, amire hitelt vettek fel! :)


Mindenképp megérdeklődöm a faktoringnàl, csak előtte itt szerettem volna tájékozódni, hátha valaki tud valami okosat mondani nekem! :)


Hitelt semmiképp sem vesz fel a családunk “másnak a javára”, jelenleg van hol laknia a nagyszülőmnek, így akkor maximum nem lesz kisebb lakása, ha nem oldható meg a jelzálog levétele.. :)


Köszönöm a válaszodat! :)

2021. jan. 8. 22:54
 5/9 anonim ***** válasza:

"A kérdésem arra irányult, hogy áttehető-e arra a házra a jelzálog, amire hitelt vettek fel! :)"


Minden azon múlik, akinek a javára a jelzálogjog bejegyzésre került. Hozzájárul ehhez vagy sem.

Egyébként nem lehetetlen.

2021. jan. 9. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
... továbbá kell hozzá az is, akié jelenleg az az ingatlan, amelyre a jelzálogjogot átrakatnátok. Hozzájárulása nélkül még akkor sem fog menni, ha a bank egyébként belemenne a dologba.
2021. jan. 9. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Belemenne a hàz tulaja abba, hogy átrakassuk arra a házra a jelzálogot, csak nem érdekli annyira a dolog. Azt mondta, ha elintézem, akkor tud adni csekkeket, amit fizet, meg a tartozás ügyszámàt, illetve meghatalmazást, hogy intèzkedjek.

Másban lusta segíteni, de nekem ez bőven elég, hogy “beleegyezett”.

2021. jan. 9. 14:55
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor hajrá! Üsd a vasat! :)
2021. jan. 10. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi! :) és a tanácsokat is! :)
2021. jan. 10. 20:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!