Hogy működik a kamat?
Ha beteszem a pénzemet a bankba, jó esetben adnak rá 3% kamatot. Ha kölcsönkérek a banktól, akár 15%-ot is képesek felszámolni. Mintha nem is ugyanarról a forintról lenne szó. Mivel szokták ezt a bankok indokolni?
Itt most nem befektetési tanácsokat szeretnék, pusztán az érdekel, hogy mi a magyarázata a kétféle kamatozás ilyen fokú eltérésének.
Nem kell a bankoknak indokolni ezt.
Ha egy autókereskedő megvesz egy autót egymillióért, aztán eladja másfélért, akkor is hőzöngenie kéne az embernek, hogy de hát ez az autó egymillió csak? Kereslet-kínálat.
A bank vállalja a nemfizetés kockzéázatát, esetleges behajtás többletét, ezért ilyen magas a kamat többek között.
Sokan nem fizetik egy idő után a kamatot, végrehajtással sem tudják beszedni a pénzt, fedezetként ingatlan is vagy kevés pénzért megy el, vagy el sem megy (emellett előszeretettel teszik tönkre az ingatlan kilakoltatás előtt). Na az ilyen veszteségeket fedezik a magas kamattal.
Emellett ott az infláció is, ami mutatja hogy évről évre mennyivel ér kevesebbet a pénz. Fizetsz a hitel után 15% kamatot, de azalatt a 10-20 év alatt mire kifizeted az a pénz már nem ér annyit. Pl. elmúlt 10 év alatt a kumulált infláció 27,65%. Vagyis ha 10 éve felvettél volna 10 milliót 0% kamatra, és most adnád oda a banknak, az neki már olyan mintha csak 7.235.000-t fizettél volna vissza. Persze ez sarkítás, és havonta fizeted a hitelt, de ebből is látszik a lényeg.
Biztos van még más indok is, ami miatt magas a hitel kamata, de ez a két legfőbb.
Egyszerű: minél magasabb a kockázat, annál magasabb az elvárt hozam (jelen esetben a kamat).
Mivel a bank nemfizetési kockázata alacsony, ezért nem várhatod hogy kimondottan magas kamatot fizessen a betéteid után. Ellenben a magánszemély már nagyobb eséllyel megy tönkre, nagyon kockázatos pénzt kölcsön adni neki, ezért magasabb kamatot is várnak tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!