Üdv! Egy házasságban ha mondjuk a feleségem a tudtom kívül vesz fel hitelt automatikusan adóstársnak minősülők? Házasági szerződéssel ki lehet ezt védeni, hogy történhessen ilyen?
Hát, sajnos a barátnőm pont ilyen helyzetben van, csak ott a férj vett fel hitelt, a tudtán kívül. Már a fél lakásuk árával tartozik a férj, így el kell adniuk: szerencsére van még egy másik lakásuk is, átköltöznek majd oda.
Azt, hogy hitelt vegyen fel, nem tudod megakadályozni, de ha van egy házad/lakásod, akkor azt lehet házassági szerződésbe foglalni, hogy az a Te vagyontárgyad, nincs köze hozzá.
Amúgy 1-es válasza a jó: az adóstársnak is alá kell írni a hitelszerződést.
Még valami: ilyen dologban én nem a Gyakoriról tájékozódnék, hanem egy ügyvédhez mennék - mert mi itt mondhatunk zöldségeket is :-)
"Azt nem tudom adostars leszele, de az biztos hogy ezzel ti lesztek adosok mint csalad"
Hát ez így nem igaz. Attól, hogy házastársak, még a hitel nem közös. Egy ingatlan sem, ha csak az egyik fél tulajdonában van nyilvántartva.
Az megint más dolog, hogy egy közös ingatlan esetén, ha azt az egyik fél megterheli hitellel, a másiknak is gondja lehet belőle akkor, ha árverésre kerülne a hitel nem fizetése esetén. Ettől még az a fél, aki nem szerződött le a bankkal, nem veszti el az ingatlanban a tulajdonrészét, csak az, aki leszerződött. Persze csak akkor, ha akad olyan egyén, aki fél házat/lakást megvesz árverésen.
A házasság alatt szerzett vagyon közös. Hogy' értsd. Hiába van például az autó a férj nevén, ha házasság alatt szerezték, közösnek számít, tehát a feleség tartozása fejében is lefoglalható, ha már végrehajtáson van az ügy. A házasság megkötéséről és fennállásáról a végrehajtó bekérheti az információt az anyakönyvi hivataltól.
De hitelhez általában ingatlan fedezetet kérnek...
Azért annyira nem kizárt, csak nem "szoktak" élni a lehetőséggel az igényperek elkerülése végett, ugyanis jogilag problémás esetek.
A bírósági végrehajtásról szóló törvény lehetővé teszi, hogy a végrehajtó lefoglalja és értékesítse az egyik házastárs tulajdonában lévő ingóságokat és más hasonló vagyontárgyakat akkor is, ha a végrehajtás csak a másik házastárs ellen folyik. Tehát ez esetben arra sincsen szükség, hogy bírósági ítélet mondja ki mindkét házastárs felelősségét.
Ebben az esetben az a házastárs, aki ellen a végrehajtás nem folyik, a lefoglalt vagyontárgyat akkor „mentheti ki” a végrehajtás alól, ha bizonyítja, hogy a vagyontárgy az ő különvagyonához tartozik. Különvagyonhoz tartozik például a házasságkötés előtt szerzett vagyon, vagy a házasság alatt örökölt vagy ajándékba kapott vagyontárgy.
Ha a vagyontárgyat a végrehajtó olyan tartozás miatt foglalta le, amiért a felelősség kizárólag az egyik házastársat terheli (pl. bűncselekménnyel okozott kár), akkor a másik házastárs igényperrel kérheti a vagyontárgy foglalás alóli feloldását a közös vagyonból rá eső hányad értékéig.
Azonban a fentiek alól van kivétel. Nem felel a házastárs a harmadik személlyel szemben az olyan szerződésből eredő tartozásokért, amely szerződéskötéshez nem járult hozzá, és ezt bizonyítani tudja, vagy vélelmezni lehet, hogy a házastárs nem járult hozzá a szerződéskötéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!