Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakáshitelről mit kell tudni...

Lakáshitelről mit kell tudni mostanában egy teljes kezdőnek (pár konkrét kérdés lent)?

Figyelt kérdés
Elmúlt években már elköltöttem egy vagyont lakbérre amit sosem fogok látni, úgyhogy most vagy veszek egy lakást annyiért amennyiért tudok, vagy leteszem az önerőt és hitel. Sosem volt hitelem, ötletem sincs hogy megy. Elsősorban az a kérdésem mennyi idő, mire elintéződik? Teszem azt találok egy lakást, tetszik, megvenném, de (nyilván) nem tudom mind kifizetni, akkor onnantól mi a folyamat? Hajlandók várni annyit akik árulják általában (albérletből indulok ki ahol 100an harcolnak egy elfogadható lakásért, lehet ha vételről van szó nem ez a helyzet)? Munkaviszonnyal kapcsolatban szokott valami kikötés lenni? Mennyi ideje kell, hogy az adott helyen legyél, ne legyél próbaidőben stb.? illetve általában mire érdemes odafigyelni, hogy ne úgy végezzem mint annó a devizahitelesek. Esetleg ha bankot tudtok ajánlani azt is megköszönném, meg mindent amit fontosnak gondoltok úgy az egész folyamatról. Tudom nem úgy hangzok mint akinek el kéne adósítania magát :D , de még csak most kezdem a tájékozódást. Persze máshol is utána fogok nézni, de kaptam már itt hasznos infót máshoz, egy próbát megér.

2020. márc. 5. 16:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Én hitellel vettem 3 éve, az eladót nem zavarta. Lehet olyan eladó, akit zavar, akkor azt nem neked fogja eladni. De mindenki nem teheti meg, hogy csak készpénzes vevőnek adja el, mert annyi vevő nincs.


A folyamatról itt tudsz olvasni:

https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__banki-ugy..

2020. márc. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
94%

Ezek mind olyan kérdések, amihez a következőt kell tenned.


Bemész egy neked tetsző bankba, de a legjobb ha oda ahová a havi fix fizetésedet utalják, és szépen megkérdezed az ott dolgozó, lakáshitelekben jártas ügyintézőt.

Szépen felteszed a kérdéseidet neki, és ő elmond mindent amire kiváncsi vagy. Hitelt nem kell felvenned, de információgyűjtésre is belehet menni.

2020. márc. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
82%

Kezdjük az elejéről:

a bank az ingatlan értékének (ők küldik ki az értékbecslőt) max 80 %-áig hitelez, (de inkább 70 %), ezért Neked min. 20, de inkább 30 % önerővel kell rendelkezned. Ez egy 10 milliós lakás esetén 2-3 millió ft. Amíg ez nincs meg, addig szóba sem áll veled egy bank sem.


Általában ez az önerő szokott lenni az a pénz, amit ügyvédnél letétbe helyezel és ez biztosítja az eladónak, hogy komoly a vételi szándékod.

Olvass utána az előleg/foglaló kifejezéseknek - nem mindegy, mikor mi van a szerződésben.


Ha összegyűlt az önerőd, akkor gondolkodhatsz lakáshitelen - de azt tudnod kell, hogy a hitelt a bank az eladónak utalja - abból te egy ft-ot nem látsz.


Aztán ami még fontos: számos plusz költség van egy ingatlan vételnél: ilyen például a tulajdoni lap lekérése, az ügyvédnél kötött adásvételi szerződés, költözés, esetleg felújítás, és végül, de nem utolsó sorban a megvásárlás után van egy olyan, hogy "vagyonszerzési illeték", ami az ingatlan árának 4 %-a - ezt is Neked kell fizetned a NAV felé.

2020. márc. 5. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Az önerővel tisztában vagyok, az a része nem lesz gond. Inkább a többi..és Budapestről van szó.. nem 10 milliosak a lakasok sajnos, de a lenyegen nem valtoztat. Köszi a válaszokat!
2020. márc. 5. 19:34
 5/12 Peter146 válasza:
100%

Kicsit kiegészíteném az előző válaszolót, aki korrektül leírta.

Ha később fizetsz azt bele kell írni az adásvételi szerződésbe, mint teljesítési határidő.

A legtöbb város 80 % on finanszírozható.

Kell egy értékbecslő ezen kívül térképszelvény, hiteles tulajdoni lap, és a jelzálogbejegyzéssel kapcsolatos díjak összesen kb 45-50.000 ft később az adásvételiről kell a banknak egy érkeztetett példány. Ha ezek megvannak várni kell, van e egyéb kifizetési feltételük. Kb 30 napos procedúra.

3 hónap alkalmazotti jogviszony elvárás, saját bankszámla szintúgy. Jövedelmet tekintve kb 80-100.000 ft ot leszámítanak a jövedelmedből megélhetésre, illetve a havi törlesztőrészleteid összegét (hitelkeret 5% torlesztőnek minősül) a megmaradt összegnek fedezni kell a lakáshitel törlesztőjét. Egyedüli adósnál szigorúbbak. Mindenképp végig fix hitel legyen olvasdd el az apróbetűt(otp, raiffaisen) a vagyonszerzési illeték felét kérvényezve 35 év alatti első vásárlónál elengedi a nav és részletfizetést biztosít, csak kérésre. Fundamentát ajánlom személy szerint, ha valami még érdekel írj bátran 🙂

2020. márc. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
66%

Illetve általában mire érdemes odafigyelni, hogy ne úgy végezzem mint annó a devizahitelesek"


Akkor várj meg egy kicsot mert a "kések csak most kezdtek el hullani "


Esnek az árak. Akik tavaly vettek ingatlant hitellel most a jelenlegi értékhez képest kevesebbet er az ingatlanjuk amireazert vettek fel több hitelt mert az akkori jeken ertek szerint nem volt elég pénzük rá.

Most veled is ugyanez a helyzet. Felveszel most egy hitelt és 2 ev mulva azt vested észre amit a devizasok hogy dupláját fizeted hitelbe vissza annak a lakásnak mint amit ér.


Vehetsz fel meg jövőre is babávárot. Addig jo eselkyeliden tovább esik a keresler es nő a kínálat ergo tovabb csökken az ár is. Kevesebb összegre kell felvenned a hitelt es p a Babavaroval már Te magad is kos vevőnek szamitasu aki jó alku pozícióba kerül a piacon egy hitelessel stemben hiszen a pénz az ott van a kezedben.Az eladó meg kenyszer hekyzetbe kerul az elértéktelenedő ingatlannal. igy nem vár meg egy hitelest, hanem 5-10%-al olcsóbban oda adja neked.


Ezzel újabb 10%-ot nyersz adolgon illrtbe ennyivel csökkented az esélyét annak, hogy sokszorosát fizesd vissza az adott ingatlannak.


Vagy koval vásárolhatsz akar vegrehajtad utjan is ingatlant féláron. A lenyeg hogy oribalh mimel olxsinbsn hozzá jutni hogy az áresésbol bekövetkező értékvesztés ne vigye el a fundaba megtakarított önerődet vagy a felvett hitel egy részét.


.Gondold el az az ingatlan ami tavaly év végén volt 33 millió most 3 honappal később már 30 millióért van közvetítőn keresztül hirdetve .Akinek lejön még a 2%-a.

Aki most veszi meg az 12%-al olcsóbban jut hozzá, mint aki felvett tavaky 20 évre 10 millió hitelt amibol így 6,5 évet feleslegesen fog most visszafizetni a babavàróba, vagy bebukott két 4 éves ltp megtakarítást.

2020. márc. 6. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Fiatal vagyok, egyedülálló es férfi, meg ha nem lennék egyedülálló sem akarnék gyereket még jó pár évig. Szóval az ilyen-olyan allami dolgok nalam nem játszanak és családom sincs a városban. Nálam a várakozásnak 1.5-2millios koltsege van evente (alberlet), ugyhogy inkabb benyelem ha esetleg par ev mulva lejjebb mennek az arak. Ha addig fizetem az alberletet, akkor nem sporoltam nagyot.
2020. márc. 6. 07:51
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Illetve amit az ilyen gondolatiság mentén kifelejtenek a piaci értékvesztés viselése mellett a "saját ingatlan " jelöltek.

A hitelhez jó eséllyel megkötések tartoznak.Pll. kerhet a bank fedezeti biztositasokat az ingatlanra alap a hitekre meg külön. Ez már drágítja a hitel törlesztőket eleve. Vagy pl elidegenitesi tilalom.Sajátod, de mégsem. Nem adhatod el , a bank beleszólhat ha 15 év múlva elköltöznél, stb.

Emellett ha van is önerőd, előbb legyeb annyi likvid tőkéd tartalékba amivel elélsz fél, egy évet is akár ( nem a màp+ra gondolok 😁) ha ne adj isten lakhatatlanná válna az ingatlanod es újra addig alberletezni kellene.

Jó eséllyel ilyen esetben fizet a biztosító valamennyit, de nem a teljes összeget. Igy arra is számolhatsz nemi tartalékot.


Illetve legyen egy pár millió a futamido alatt tervezett felújítási tartalékra is,akarlekötve valahol, mert ha kimaxolod a pénzeid akkor lehet már csak újabb hitellel fogod tudni megoldani a dolgot,- ha még bele fogsz férni a hitelminősitésen a keretbe akkor, hogy az előzőekben leirt értékvesztési károdat csökkentsd.


Illetve emellé jönnek olyan egyéb kiadások, helyi adók stb. amit azvelozoekkel együtt véve a bérleti díjjal eddig nem is kellett megfizetned.

2020. márc. 6. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Epp ezt irtam le.. Neked évente van egy másfél millio költséged most. A hitellel es járulékos költséggel is lenne közel ennyi Lehet kvalamivel kevesebb.Az így megmaradt összeghez mérten a hitel mellett éretekveszetési terhet is viselsz, mint tulajdonos. igy kvázi ráfizetésessé valik a "saját " dolog. Egyenlőre . Azutan ki tudja mi lesz 10-20 ev múlva. A hitelhez a jelen állapot szerint kötelezed el magad évtizedekre. Ami alatt család , gyerek jön elköltöznétek stb. csak hitellel a nyakadban ez már nem is lesz majd olyan egyszerű. Tapasztalat.
2020. márc. 6. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
75%
Közgazdász vagyok, jól döntesz, ha ingatlant vásárolsz, az az egyik legjobb befektetés. Egy jól átgondolt hitellel pedig semmi baj sincs. Nem kell végig fix törlesztő. 10 év fix is elég, mondjuk 25 évre, az első 10 évben a kamatok nagy részét kifizeted, így később már szinte csak tőkét törlesztesz és nem fog nagy mértékben megugrani a törlesztőd. Elképzelhető, hogy valamivel lejjebb mennek majd az ingatlan árak egy időre, de akkor a hitel is drágább lesz = kb ugyanott vagy, de közben fizeted az albit. Ha jó helyen veszel, jó ingatlant, akkor nagyon ezen sem bukhatsz.
2020. márc. 6. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!