Amikor válság van, olcsók a lakások, alacsony a kamat, miért nem vesz senki lakást (pl.2009-2014)?
Én vettem volna, de nem volt rá pénzem.
Önerő nálam nem létező fogalom, mert nem vagyok hajlandó hitel miatt még egy bankot is eltartani a családomon kívül vagy 20 évig. :)
Jelenleg "megint" nincs rá pénzem. Megvárom, míg csökkennek az árak, aztán veszek.
Miért ne vennének?!
Kp-re,illetve tartozás átvállalással vettem két ingatlant ( akkor még olcsóbb, mert alkupozícióban vagy ) 2014-ben.
Várható volt a csok bevezetése kapcsán az áremelkedés, lekötni meg nem volt értelme a pénzeket, évekre 1-2%-ra ahogy most sem, de ingatlant sem érdemes még venni szerintem a lufi miatt. Majd pár év múlva.
Korábban 2004-ben vettem hitelre ingatlant az Eu csatlakozás előtt, amikor meg amiatt volt várható az emelkedés, de akkoriban csak önerőre futotta. Az hiteles volt, de a válság kezdetén 2009-ben úgy volt mint most kb duplájára felárazódott, a deviza árfolyamok végre reál értékre kerültek az addigi kamu helyett, ahogy most is elég gyenge a forint és nincs árfolyam cél sem az MNB-nél ( helyette van "szuper állampapír" aminél az infláció jelentős tényező ,azt pedig befolyásolni pl. gyenge forinttal lehet - ), a gyárakban már leállt szinte a termelés. Elbocsájtások ( pont Electroluxoztam akkoriban, ahonnan most is leépítettek 800 főt ) és kellett egy pár év, amire a jövedelmi helyzeted majd egyáltalán alkalmassá tesz fizetőképes keresletre, vagy hitelfelvételre mert a munkáltatód is kerülhet veszélybe nem csak Te mint munkavállaló, de az ingatlan árak még mindig estek, mert növekvő túlkínálat lett belőlük. Ez pont 2014-ben érte el szerintem a maximumot, 5-6 évre rá. Szerintem most sem lesz másképp, a gyártás feldolgozásban már beindult a stagnálás és leépítés, az ingatlan árak nincsenek köszönő viszonyba sem már a keresleti árakkal és a mesterséges tényezők is folyamatosan gyengítik a keresletet ( csok, fix lakáshitel, babaváró, 5% áfa, stb. )
Egy ismerősöm 2014-ben vett Budapesten 2 panellakást.
Bár ne tette volna. Azóta is csak erről tud beszélni mindenkinek találkozáskor, ismerősi körben, stb, hogy ő milyen okos volt, hogy az árzuhanás legalja körül, épp az emelkedés kezdete előtt vett. És úgy gondolja, hogy ő ettől mekkora ingatlanguru lett, osztogatja a tanácsokat, kinek mit hogy kellene csinálnia, stb. Van amúgy rendes munkája, de azóta ennek a megszállottja lett kis túlzással. Már senki nem szeret vele összetalálkozni, mert mindig felhozza az ingatlanokat témának perceken belül.
Anyagilag nyilván megérte neki, de nem kellene ennyire ráfüggnie a témára.
Legtöbb ismerősömnek a válság alatt vettek lakást.
Egyszerűen azért, mert akkor kellett nekik (egyetem, költözés). Hozzá tenném, hogy 6-8-10 milliós lakásokra is hitelt vettek fel az emberek, mert hiába olcsó a lakás, ha nincsen rá pénzed.
Jól járt, ha egyáltalán volt munkahelye. A válság érintette a munkáltatókat , gazdasági szektorokat is. Ebből adódóan egyáltalán hitelképessé tudtál e válni a bankoknál akik a válság egyik okàt látva a hitelezést megszigorítottàk. Majd jöttek a támogatások, fogyasztóbarát lakáshitelek fix kamatok stb.Ezzel könyebben jutottal ingatlanhoz felpörgött a kereslet az árak meg velük együtt követték.
Jól járt az aki 2014-ig vett ingatlant önerőből. Aki hitelre vette az majd kiderül mert most jóval kevesebb tőke után fizet törlesztést es kamatot mint amit az ingatlana ér, a jelen értékhez képest. De ez megint nem a reális árazása most az ingatlanoknak. Ha csökkennek az árak, akkor visszatérhet az egy olyan szintre is akár 2024-2030 között is, ahol egy kamatokkal, hitelhez tartozó költségékkel ( volt hogy csak életbiztosítással együtt engedték megkötni a hitelszerződést) a lakás karbantartasi költségékkel fizetett lakáshitel összbefizetésének összege egyensúlyba kerül az ingatlan jelen értékkel.
Rosszabbul azok járhatnak, akik felvették az utóbbi években és a túlkínálat miatt az ingatlan értékük a felvételkori állapothoz képest leesik. Ők többet fizetnek azért az ingatlanért mint az valójában ér.
Egy ideig legalábbis. Mert ugyanúgy utána megint mehet majd akár felfele is az ár ha lesz ami felhajtja azt , mint volt egy pár mesterséges tényező az utóbbi időben is. A kérdés hogy kivárja e azt az adós vagy bedobja eladásra gerjesztve a túlkínálatot megint, ami az árak esését növeli.
Már ha be tudja dobni és nem köti meg a kezét a csok pl. vagy a hitel olyan módon hogy majd az akkori piaci jelen értékből nem tudja kifizetni a meg fennálló hitel teljes összegét, mert időközben elértéktelenedett az ingatlana a piaci kereslet - kínálati viszonyok miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!