800 ezerig adómentes a használtcik eladás, mi a teendő ha ez évben váratóan ennél több lesz amit eladtam használtcikkeladásnak?
Nem a "használtcikk" eladása adómentes, hanem a saját tulajdonú, megunt ingóságaid magánszemélyként történő értékesítése.
Valamint nem 800 ezerig, hanem 600 ezer forint éves bevételig. Fölötte adóköteles jövedelmet kell számolni, ha az eléri az évi 200 ezret, akkor bevallás és SZJA fizetési kötelezettség is van, ha a kiszámolt SZJA összege meghaladja a 32 ezer forintot. Mert 32 ezer forintot meg nem haladó SZJA-t nem kell megfizetni, de a bevallásban szerepeltetni viszont kell!
Tehát bevétel - elszámolható, igazolt költségek különbözete az adóköteles jövedelem. Vagy bevétel 25 %-a az adóköteles jövedelem (amelyik Neked kedvezőbb adózás szempontjából :)).
Az összegek alapján "belövöd" az eladásaidat a behatárolt kategóriák valamelyikéb, és aszerint elkészíted év végén a bevallást, és fizetsz adót, ha kell.
Az első válaszoló pontosan leírta a választ.
Annyival kiegészíteném, hogy ha nem saját tulajdonú használt cikket árulsz, üzletszerűen, akkor az az első pillanattól fogva adóköteles és vállalkozói kiváltása szükséges hozzá.
Nem a használtcikk eladás az adómentes, hanem a saját,
megunt dolgaid. Ha veszel valamit és eladod, akkor az
már vállalkozást von maga után. "Üzletszerűen végzett
tevékenység". Legalább EV kell hozzá. Az üzletszerűsé-
get simán rádhúzzák, és akkor nagyon durva büntik lehet-
nek, több milliós tétel is.
Amit eladsz olyan szándékkal is vehetted, hogy továbbértékesíted.
Tudjunk különbséget tenni az üzletszerű és a "magánértékesítés" között. :)
Ha saját használatra vetted, és eladod, az a magánszemélyként történő ingóságértékesítés és évi 600 ezer forintig adómentes és nem kell hozzá vállalkozói még akkor sem, ha milliós tételben értékesítettél. Például örökölhettél egy egész lakásnyi ingóságot, amire nincs szükséged, és eladogatod. Ez nem bűn, de ha 600 ezer feletti a bevételed belőle éves szinten, akkor jövedelmet kell számolni utána, és adott esetben megfizetni az SZJA-t.
Menete? Az adóbevallásban van hozzá tartozó sor, azt értelemszerűen ki kell tölteni.
De ha már az látszik például, hogy 8 darab újszerű sportcipőt adtál el, kicsit gyanús, hogy biztosan mind saját használatra volt, nem pedig továbbértékesítési céllal?
Volt olyan, hogy egy magánszemély rengeteg motorgumit adott el rendszeresen. Belefutott egy próbavásárlásba, és ment raportra a NAV-hoz. Normálisan tisztázta, hogy Ő hobbiszinten olyan motorsportnak a szerelmese, amely eszi a gumikat, és rendszeresen vesz újakat a régi - de még más által használható - eladott gumik árából. Tehát nem kereskedési céllal értékesíti. Jegyzőkönyvezték, aztán lezárták az ellenőrzési ügyet.
Tehát nem kell parázni, ha nincs vaj a füled mögött. :)
Amiket pedig a híradásokban hallasz, úgy van tálalva, hogy odafigyeljenek az emberek, mögé pedig nem látsz, tehát a pontos tényeket nem ismered és nem is mondják be a hírekben. Sokszor félrevezetésről van szó az ilyen-olyan NAV büntetésekről, úgy mint, Anyukát megbüntette a mumus NAV, pedig csak a gyerek kinőtt ruháit adogatta el. Felháborító! Azt nem mondták be, hogy eladta az összes szomszéd hasonló ingóságait a saját neve alatt, amivel meghaladta az adómentes éves határt, de bevallásban nem szerepeltette és nem is fizetett utána adót. Tehát jogos volt a bünti!
és mi a hivatalos teendő ilyenkor?
ha valaki tényleg más cuccait veszi meg s adja tovább?
vállalkozói?
milyen tevékenyési kör?
számla adás?
és amikor veszek azt hogyan kell papirozni?
pénzátgép kell? vagy elég valami papir?
hallottam valami kiskaput hogy ha ügynökként csinálom akkor nem kell csak nem tudom mi nem kell. pénzátgép nem kell, számla nem kell papir nem kell vagy egyik se kell csak bevallás?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!