KATÁ-s vállalkozó üzleti útja után a légitársaságtól járattörlés miatt kapott költségtérítés és kárpótlás bevételnek számíthat-e? Mehet-e a vállakozói számlára?
Üzleti út során törölték az egyik csatlakozó járatomat Londonban.
A légitársaság utasításai alapján nekem kellett szállást keresnem és fizetnem magamnak éjszakára, a felmerült költségeket pedig a számlák benyújtása után rendezik velem.
Kb. 200 GBP kiadásom volt, amit ki kell fizessenek, ez tartalmazza a szállást, étkezést és a reptéri transzfert.
Továbbá kárpótlási igényt fogok benyújtani, a hatályos EU-s jogszabályok alapján további 200 EUR fájdalomdíjat kell majd kapjak.
Az igény benyújtásakor meg kell adjak egy számlaszámot, ahova utalnak majd. A kérdésem az, hogy a fenti bevételek (költségtérítés + fájdalomdíj) számítható KATÁ-s bevételnek és megadhatom a vállakozói számlaszámomat, hogy oda utalják? Így akkor nem kellene adót fizetnem utána.
A neten azt olvastam, hogy a KATÁ-sokra vonatkozó törvény általánosságban minden, a vállalkozás tevékenységével összefüggő vagyoni értéket bevételnek tekint. Szerintem ez a bevétel pedig összefügg a vállalkozásom tevékenységével, mert üzleti út során történt, hacsak nem tartozik valami miatt a kivételek közé az ilyen eset.
Ha esetleg mégsem kérhetem a vállakozói számlámra, akkor mi lesz, külön adózni kell még ezen bevételek után? Tehát akkor hiába téríti meg a légitársaság a hibájuk miatt keletkezett extra kiadásaimat, az államnak még felét oda kell adjam? Remélem ez nem így van, de nem szeretnék hibázni ezért kérnék segítséget a hozzáértőktől.
Én tudom egyértelműen bizonyítani ha kell, hogy van köze a vállalkozásomhoz, ugyanis külföldi kiküldetésen miatt repültem, minden papír meg van róla. Csak hogy ne kelljen adót fizetni utána, mert ha KATÁ-s bevétel, akkor ugye nem kell külön adózni utána.
Amúgy milyen alapon írjátok, hogy ez után nem kell adózni? És az SZJA-t ki fogja megfizetni helyettem, mert a légitársaság biztosan nem, ez nem úgy megy, mint a lottónyereménynél. Vagy esetleg tudtok valami konkrét szabályozást idézni, amely szerint a lágitársaságtól kapott költségtérítés és anyagi kárpótlás az SZJA mentes lenne?
" ugyanis külföldi kiküldetésen miatt repültem"
Ajjjaj, itt valami nagyon nem stimmel... Bocs, de épp ezért kérdeztem, hogy nincs könyvelőd? (első vagyok)
2.- Ugyanis, ha vállalkozó vagy, akkor nincs kiküldetésed - akkor a vállalkozással kapcsolatban külfüldre utazol. TE,SAJÁT MAGAD. NEM KÜLDENEK. Ha küldenek, akkor a KATA színlelt munkaszerződés.
KATA-nál nincs költségtérítés. A külföldi út Neked költség volt - ezt a költséget kárpótolják Neked, de ez akkor is a költségoldalon szerepel, mert kiadtad a szállásra a pénzt, s csak azt kapod vissza .
2.- Nem tudom, milyen személyi jövedelemadóról beszélsz, mert a KATA-snak olyan NINCS. Van havi 50 ezer ft adó (kisadózók tételes adója) vagy mellékfoglalkozásban 25 ezer ft és KÉSZ.
továbbra is azt mondom, keress egy könyvelőt, ne spórolj rajta, mert később sokba kerülhet ez Neked, ha kapsz egy NAV ellenőrzést. Hidd el, nem rosszindulatból mondom, de láthatóan fogalmad sincs róla, mit hogyan kell csinálni, adózni.
előzőnek: éppen az a kérdező problémája, hogy ha magánszemélyként kapja az összeget, akkor esetleg SzJA fizetési kötelezettsége keletkezne. Ezért szeretne mindent KATA bevételként látni.
A kiküldetés talán nem a helyes kifejezés egyéni vállalkozónál (merthogy magát hogy küldje ki), de a lényeg, hogy üzleti úton volt.
Nos ami a tényleges költségek megtérítése, az semmiképpen sem adóköteles, akár vállalkozóként, akár magánemberként számolod el.
A másik engem is érdekelne. Az ilyen fájdalomdíjként kifizetett összeg adóköteles? Még nem hallottam olyanról, hogy ez után bárki fizetett volna, de lehet, hogy kellene.
#6:
Már miért lenne egy színlelt munkaszerződés?
Ahogy a #7 is fogalmazott magamat küldtem ki, egyik külföldi megrendelőm felkért, hogy utazzak oda, végezzek el egy munkát, ezt megtettem és hazajöttem. Teljes mértékben megfelelek a KATA követelményeinek, de a kérdésem egyáltalán nem erről szól, nem tudom ezt miért kevered ide.
A #7-nek köszönöm, így van ahogy írod, és én is kíváncsi vagyok, hogy az ilyen jellegű anyagi kompenzációért most akkor törvényesen eljárva kellene-e SZJA-t fizetni ( mondjuk miért ne kellene?) és annak mi a módja, KATÁ-sként meg tudom-e azt úszni.
Szia!
Általában elmondható 4 dolog:
- Nem lesz adóköteles bevétel a KATA rendszerében
- Nem lenne adóköteles az SZJA rendszerében sem
- a gyakorikérdések.hu nem ingyenes tanácsadó fórum, a kérdés megválaszolása szakképzettséget és gyakorlatot igényel, és csak általánossában lehet elmondani bármit is, itt csak tájékozódni lehet/érdemes
- El kell menni egy könyvelőhöz, azért vannak a szakemberek, hogy konkrét dolgokon segíthetnek. Tőle - díjazásért - elvárható, hogy jogszabályi idézetekkel alátámasztva válaszoljon egy ilyen kérdésre/állásfoglalást kérjen a NAV-tól
Kedves Kérdező,
bírom az ilyeneket, akik a jó angyalt várják. A válaszok meg egyszerűen fantasztikusak. Mindenkinek igaza van - sok dologban. Meg hát az ördög a részletekben lakik. A szó elszáll, a papír marad. Hogy tudod az egészet bizonylatolni?
Csak egy rövid válasz: kár ért. Azaz amit kártérítésként kapsz, az adómentes.(szja tv. 1 melléklet 6. károk megtérülése és kockázatok viselése körében adómentes.) Mégha többet is fizet kártérítéskén, mint ez neked kiadás volt. Attól még kár ért, hisz az időd is kiesett, amit más ügyfélre fordíthattál volna, a fáradozásról, stb nem is beszélve. Ez is kár. Örülj hogy kapsz valamit és élvezd.
Én mint adótanácsadó és könyvelő támogatom, hogy valaki önként csinálja az adóját, amíg kicsi. Ha nagy lesz, úgyis elmegy szakemberhez...:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!