Kell adóbevallást készítenem, ha PhD hallgatóként ösztöndíjat kapok, de más bevételem nincs?
Találtam egy ilyet az interneten: "Az ösztöndíj (vagyis minden olyan juttatás, amit az egyetem folyósít a Neptunon keresztül, pl. tanulmányi ösztöndíj, szociális támogatások, "karácsonyi" pénz, stb.) adóterhet nem viselő járandóságnak minősül, nem kell adót fizetned utána.
Amennyiben kizárólag ösztöndíj-jellegű jövedelemmel rendelkezel, nem kell adóbevallást készítened.
Ellenben ha kapsz ösztöndíjat, vannak esetek, amikor ugyan nem az ösztöndíjad után, de adóznod kell és bevallást kell írnod. Ilyen eset, ha egyetem mellett dolgozol, vagy ha hallgatói jogviszonnyal egyetemi foglalkoztatásban állsz (pl. gyakvezér vagy, PhD hallgatóként juttatást kapsz) vagyis rendelkezel adóköteles jövedelemmel. Ilyenkor köteles vagy bevallani az ösztöndíjadat is, mivel az is része az összevont adóalapnak. Az ösztöndíj növelheti az adóalapot, így magasabb adósávba tolva az összes többi adóköteles jövedelmedet, amik után többet kell adóznod."
Most ez úgy értendő, hogy a PhD ösztöndíj már bevallásköteles, vagy pedig úgy értendő, hogy ha van más juttatásom az ösztöndíj mellé (pl. tanársegédi fizetés), akkor azt kell bevallani és csak ekkor kell mellé bevallani az ösztöndíjat is? Egyáltalán a PhD jogviszony munkaviszonynak számít-e jogilag? Előre is köszönöm a felvilágosítást.
Ez amit bemásoltál, nem régi egy kicsit? (Amit nekem erre kiad találatot, az 2010-es, azóta sok dolog változott.)
Én 2 éve voltam PhD-s, akkor úgy működött, hogy az ösztöndíj az nem is adóköteles és nem is adóalap növelő tétel. Tehát adóbevallásba csak azt kell beírni, ami után adózol is. (Régen tényleg volt ilyen, mint amit fent idéztél, de utóbb már nem így ment.)
Az új fajta PhD rendszert nem ismerem, de szerintem biztos, hogy nem munkaviszony a PhD, hanem hallgatói jogiszony.
A mai oktatási rendszeren nem igazodom ki, de azt tudom, hogy a nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgató részére nappali tagozaton az őt megillető juttatásként kifizetett ösztöndíj, tankönyv- és jegyzettámogatás teljes összege adómentes.
Az ösztöndíjas foglalkoztatottnak az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyból származó ösztöndíja minimálbért meg nem haladó mértéke szintén adómentes.
Viszont nem adómentes az ösztöndíjhoz kapcsolódó jövedelemkiegészítő pótlék.
Alap az, hogy a kifizető (aki a juttatásokat adja), köteles az adóbevallás elkészítéséhez igazolást kiadni a juttatásokról, ha azok adókötelesek.
Sokszor akkor is adnak ki róla, ha adómentesek, de azt jelzik rajta.
Remélem, tudtam segíteni...
Mi az a PhD? Vén róka vagyok, nekünk még 8 osztályos általános iskola volt, 3 osztályos szakmunkásképzés vagy 4 osztályos középiskola, no meg főiskola és egyetem. A mai nekem már túl bonyolult. :)
#2-esnek: a PhD az olyan, mint régen a "kis" doktori volt. (Ugyan az, csak így gondolom jobban összhangban van a nyugati egyetemekkel.)
Ha dolgozóként is számon vagy tartva (óraadás, tanársegédi (fél)állás, projektmunka ...) akkor kell adóbevallást készíteni, de nem a PhD miatt, hanem a munka miatt. Én is így voltam, tehát a PhD mellett mindig volt valami szerződésem is fent felsoroltak miatt, és csak azokat kellett beleírni az adóbevallásba, azok után kellett adózni.
Mondom, 2010 körül volt olyan, hogy minimálbérig adómentes a munkadíj is, de ha meghaladod, akkor már hozzá kellett adni az ösztöndíjat is, mint "adóalap növelő tényező". De azóta az adórendszer is sokat változott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!