Másodállásban lennék egyéni vállalkozó, KATÁS adózással, mi kell hozzá?
Szolgáltatást nyújtanék, milyen háttér kell hozzá? Kell nyitnom céges számlát, vagy jó a sima lakossági? Kell számlázó programot vennem, vagy elég az excel a számlák vezetéséhez? Esetleg van ingyenes? Kötelezően kell könyvelőhöz mennem? Mennyi pénz marad a számlákból, tehát pl, ha 100 ezer forintos számlát kiállitok, akkor azzal szabadon rendelkezhetek? Tehát vehetek pl: öltönyt belőle? Miután befizettem a havi 25 ezret természetesen. Tehát ha 30 napra kifizetika a 100 ezer forintot, mind elkölthetem, vagy kell még valamit valahova fizetni.
Ha nem tudsz mindre válaszolni, csak néhányra, azt is megköszönöm! :-)
Hogy mi kell hozzá? Tőke, baromi sok.
Amit normális munkából úgyse kapsz meg, max. a gazdag családod támogat/fölveszel hitelt, és ha nem jön be börtönbe kerülsz.
Mert szabadverseny van! Nincsenek előnybe, gazdagok, bárkinek van esélye .
#1 baromság, havi 25e ft az neked tőke?? egyszerűbb szolgáltatáshoz meg mégis mi kell?? pár 100e Ft. Le kell mondani a cigiről, piáról, bulizásról és egyből megvan rá a tőke fél év alatt!
nem kell hozzá céges számla se, de nyithatsz a jobb álláthatóság kedvéért. Számlázó program? minek.. írhatod kézzel is a számlatömböt.. bár lehet elég csak nyugtát adnod. Ha értesz a könyveléshez vezetheted magadtól is.. ha nem akkor kell a könyvelő.. havi 5000Ft nehogy már a földhöz vágjon. havi 25öt befizeted akkor a többivel azt csinálsz amit akarsz, hajadra is kenheted. Kamarai tagságit kell fizetni, ami potom tétel, meg évente van iparűzési adó is.
Webes ügysegéden keresztül kiválthatod a vállalkozóit ingyen.
Számlázónak tudod adószámmal regisztrálni pl. a revolexpresszt 1 évig ingyen de ha nem számlázol sokat, akkor számlatömb is lehet megoldás.
Viszont semmi esetre sem excell, mivel megvannak a formai követelményei és jogszabályokban előírt feltételek számla kiállításhoz, pl. szigorú számadás, épp emiatt nyomtatvány boltban sem kapsz addig míg nem igazolod a vállalkozásod meglétét. Tartalmi követelmény kiállítás, módosítás, sztornózás.
Egy megbízhatóbb számlázó program azért lehet így jobb, mert azzal nem tudsz hibát véteni, és mindig megfelel az előírásoknak, amik évente módosulnak. Ezért a gyártó felel.
Ha számlázó progit használsz, azt be kell jelenteni a NAV felé.
+ a tevékenységedet be kell jelenteni a helyi önkormányzatnál, ha több helyen végzed, minden önkormányzatnál és ha kell akkor engedélyeztetni is kell a tevékenységedet.
+ 90 napon belül törvényességi felülvizsgálaton be kell mutatni a végzettséget igazoló dokumentumokat, ha képesítéshez kötött a tevékenység, vagy a bejelentés elfogadásáról szóló határozatot és a székhely hozzájáruló nyilatkozatot, vagy saját ingatlan esetén a tulajdoni lapot, vagy bérleti szerződést a felvett székhelyre és telephelyre( telephelyekre) vonatkozólag.
Kamarai tagsági díjad lesz éves szinten 5.000 Ft
+ ha áfakörös akarsz lenni, akkor az áfát kell még fizetned, valamint az egyes önkormányzatok felé a helyi iparűzési dót, és a havi 25.000 Ft járulékot.
Ha áfakörös vagy, kötelező a külön vállalkozói bankszámla, ha alanyi adómentes, akkor nem kell.
Könyvelő nem kötelező, de nem árt ha időközönként a változásokról tájékozódsz, meg ha bevallást kell leadni, pl. áfa, szja jó ha van. a 6 millió Ft feletti bevétel után viszont elég magas az adóvonzatod, így ha felfutna az üzlet, célszerű azért mindig monitoringozni másodállásban meddig éri meg a kata neked.
Épp a múltkoriban volt egy kérdés, büfére katat javasoltak, de csak a 25 ezret érvelték be előnynek, míg a jelenlegi 6 millió feletti részre,várható forgalomból még 1,2-1,3 millió adót kellett volna fizetnie a tagnak, ha abban indult volna el...
Szóval mindig menedzselni kell ezeket a kérdéseket is, és ehhez nem árt egy jó könyvelő.
Köszi a válaszokat!
@Bak Norbert, tudnál segiteni, hogy melyiket válasszam? Főállásban (8 óra) szoftverfejlesztő vagyok. Mellékállásban nehézgépek szoftvereit javitom. Mivel ritkán van munka, ugy nézne ki a dolog, hogy átlagban havi 1-2 számla lenne, de az több százezer forint összegű. Ehhez kéne segitség, hogy milyen adózási formát válasszak.
Addig megvan, hogy a "mellékállásban végzett egyéni vállalkozó, KATÁS adózással" lenne legjobb, de a többi nincs meg:
- áfakörös legyek vagy alanyi adómentes?
- ha csak havi 1-2 számla lenne, kell a számlázóprogi, vagy elég a számlatömb?
- a számla után kifizetett tartalmaz ÁFÁT? Azzal kell valamit csinálni?
Tehát azt mondja nekem, hogy:
Ezért a szoftverjavitásért fizet nekem 100 ezer forintot. Ekkor mit irok a számlára? 67 + ÁFA? Mi lesz az ÁFÁ-val?
Tudom, hülye kérdések, de én a szoftverhez értek, nem az adózáshoz :-)
- áfakörös legyek vagy alanyi adómentes?
Attól függ a partnered mit preferál? Esetleg dolgozol e külföldre is?
Nyilván ha Te adsz egy árajánlatot az említett bruttó 100 ezerről, abból 27% áfa lesz. és mivel katasként nincs levonható költséged azt a 27 %-ot be kell fizetned a Nav felé.
Viszont ha van egy konkurensed, aki meg adómentes, lehet ugyanezt beajánlja neki 90 ezerért, és akkor bukod a melót, mert drága vagy neki. Hacsak nem ő is áfakörös és megelégszik azzal, hogy az áfát majd levonja a bevételi áfájából, és ott be tudja hozni azt a 10-es mínuszt, amit azzal okozott magának, hogy Téged bízott meg. De ebből neked nettóba akkor is csak 78.800 Ft marad, míg az alanyi adómentesnek a teljes bruttó számlaösszege, vagyis a 90 ezer maradna meg, vagy épp Neked is, ha pl. az lennél. Ellenben ha áfakörös a megbízód, és ugyanannyiért végeznétek mindketten a melót, az áfaköröst fogja választani, mert annak a számlájából mg 27%-ot vissza is igényelhet.
De azt csak éves 6 millióig lehet.
Így én azt mondanám, ha egyenlőre nem tervezel külföldre szolgáltatni és nem éred még el az éves 6 milliós bevételt, akkor én nem erőltetném katasként az áfát. És így pár plusz költségtől is megkíméled magad, több is maradhat a zsebedben, csak jól tud pozícionálni az áraidat a kokurenciához képest.
Utána meg mindegy mert kötelező 6 millió felett az áfakör.
- ha csak havi 1-2 számla lenne, kell a számlázóprogi, vagy elég a számlatömb?
Progival nem tudsz mellé lőni, van ingyenes, szerintem érdemes azzal elindulni, első évben, utána már lesz annyi rutinod, hogy kézzel se okozzon gondot a számla kiállítása.
- a számla után kifizetett tartalmaz ÁFÁT? Azzal kell valamit csinálni?
Ha áfakörös vagy, akkor be kell fizetni a Nav felé. Mivel nem vonhatsz le költséget katasként, így a teljes áfát, ami a számlán szerepel, neked marad a nettó összeg.
ha nem vagy áfakörös, akkor 0% áfa fog szerepelni a számlán, nem kell befizetni semmit, mert nincs áfatartalma a számlának kiállításkor.
Tehát azt mondja nekem, hogy:
Ezért a szoftverjavitásért fizet nekem 100 ezer forintot. Ekkor mit irok a számlára? 67 + ÁFA? Mi lesz az ÁFÁ-val?
Nem, hanem nettó 78.800 Ft + 27% áfa bruttó 100.000 Ft, de pl ezért is jó a progi, mert automatikusan számol, tölt, stb.
( 78,800* 1,27 = 100.000)
A 21.200 Ft-ot pedig be kell fizetni a Nav áfa gyűjtő számlájára, a Te bankszámládról, megjegyzésbe beírva az adószámodat.
Ha alanyi adómentességet választasz, akkor ugye nem kell utalni, és a számlán az "AAM" jelzés fog szerepelni 0 áfával. A számla végösszege, bruttó 100.000 Ft ( ha ennyiért akarod végezni )
Tudom, hülye kérdések, de én a szoftverhez értek, nem az adózáshoz :-)
Én se vagyok adószakértő, csak vállalkozó jó pár éve :-)
@Bak Norbert, köszi a választ, király.
De még az nem világos, hogy akkor alanyi adómentes legyek vagy Áfa körös?
Van egy 8 órás bejelentett főállásom.
Nem tudom a megrendelők milyen számlát szeretnének, gondolom olyat, ami számukra a legelőnyösebb.
Ha 100 ezer forintot átutal a megrendelő, akkor abból mit kell befizetnem?
- a 27% ÁFÁt
- ezentúlmenően havi 25 ezer forintot,
- és év végén a nyereségből kell még valamit befizetni? A nyereség, mivel ez egy szolgáltatás minden egyes számlán 73%. Szóval év végén még megsarcolják ezt a 73%-ot?
- tudok valamit költségként leírni? Pl üzemanyagot?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!