Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egy könyvelőnek hány oldal...

Csurmi kérdése:

Egy könyvelőnek hány oldal jogszabállyal kell tisztában lenni?

Figyelt kérdés
Én egy cég ügyvezetője vagyok, és felmerült a kérdés a NAV részéről, hogy miért nem voltam tisztában azzal, hogy mik az ide vonatkozó jogszabályok. Én gondolom ezért bíztam meg egy könyvelőt. De ha már kérdés, szeretném tudni hogy vajon hány oldalnyi cuccal (jogszabály, állásfoglalás, stb.) kellene tisztában lennem ahhoz, hogy egy könyvelő munkáját teljes felelősséggel és mindenre kiterjedően ellenőrizni tudjam.

#könyvelés #könyvelő #adójogszabály
2016. márc. 23. 12:49
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Kedves 9-es! Te ezen kiakadsz, mert Te valószínűleg a jó könyvelők közé tartozol. Az első könyvelő szerintem Összedolgozott azzal, aki a cégemben garázdálkodott. De ez hosszú történet. Az új könyvelőm nagyon jó, le a kalappal előtte, teljesen korrekt, és nagyon felkészült.

Az egész ügy számomra sokkoló, és elég bonyolult. Bár már kezd világos lenni, és gusztustalan. Az biztos, hogy ezt a NAV sokkal jobban tudja, és nagyon nem akar semmit csinálni. Van egy réteg, aki az államkasszából úgy gazdálkodik, mintha otthon lenne. A sok lúzer meg fizessen. Bocs, de ezt én sem gondoltam volna, csak már ezt látom. És nem szívesen látom így.

De könnyű mindent valakire rákenni azzal a címszóval, hogy valamilyen jogszabályban benne van.

2016. márc. 23. 20:59
 12/20 Amidala- válasza:

Kedves kérdező!

Hogy beadta-e, vagy sem a könyvelő a bevallásokat, az nem hit kérdése. Ha belépsz az ügyfélkapudon, a beküldött bevallások menüpont alatt meg tudod nézni, hogy mit adott be (áfa az adott év, utána 65, pl. 1465, 1565). Ott pontosan megvan, hogy melyik időszakra van beadva. Nem kell ehhez elfogadó nyugta. Ha lekéred a törzsadatokat, abban benne van, hogy havi, vagy negyedéves vagy. Ha lekérsz egy folyószámlát, azon látod, hogy van-e adótartozásod. Normális esetben ezeket odaadja neked a könyvelő. Nekem ez a "be is adta, meg nem is" telefonos történet zavarosnak tűnik. Szerintem vedd kezedbe a dolgokat és menj be a hivatalba. Egyúttal kérj egy ÜCC kódot, azzal majd telefonon is tudsz érdeklődni.

2016. márc. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Kedves 12-es! Köszönöm, igen, ez így van. Csak én a kérdéses időszakban veszélyeztetett terhesen éppen feküdtem, majd szültem. Onnan ezt nem ellenőriztem, de tudom, az én hibám. Nem indok hogy a szülészeten nincs wifi meg ügyfélkapu, hiszen én ügyvezető vagyok, nekem onnan is tudnom kellett volna!


Amikor már kiderült, hogy a könyvelő nem adta le, mert nyilván nem adta le, akkor mit tehetek én? Én azonnal akadályközlést kértem, tájékoztattam a NAV-ot, hogy bár volt fogadott és fizetett könyvelőm, és ő arról tájékoztatott, hogy leadta és ezt igazolja is, mégsem tette, így új könyvelőt kell keresnem és újra kell könyveltetnem mindent.


Ezt az akadályközlést a NAV elfogadta.


Az új könyvelő elég rövid idő alatt újrakönyvelte az egész évet, és minden bevallást leadott havi ÁFÁ-san. (hiszen a forgalom alapján havi bevalló volt a cég) Ezt a NAV hibernálta. (??) Majd kapott egy telefont a könyvelő, hogy bár a forgalom alapján havi, a rendszerük nem tudja kezelni, adja be negyedévesben. Azt 2 nap múlva átdolgozva leadta. Majd most mégis azt látom leírva, hogy bár leadta, mégsem fogadja el a NAV és figyelmen kívül hagyja. Én nem vallottam be az adómat.


Gondolom ők sem gondolták komolyan, hogy én erre majd 27 Millió Forintot befizetek..... Ezeknek elment az esze? Az ország államadósságát ne fizessem ki? Máris írok egy csekket, és a 105e Ft-os GYEDemből azonnal ki is fizetem. Mert hát ha a NAV azt mondja...

2016. márc. 24. 01:57
 14/20 A kérdező kommentje:

És azért kikívánkozik, hogy a NAV hitelessége akkor csökkent a szememben 0-ra, amikor az egyik ott dolgozó elmondta, hogy ő maga is undorodik attól, amit mostanában lát. Félti az állását, és aki szóvá tette azt kirúgták. Így nem teszi szóvá, elnézi, hogy a Rákóczi úton és az Ágoston téren lévő NAV épületekben a biztonsági őrök 2/3-a a mai napig és valószínű minden ott dolgozó által tudottan feketén dolgozik. Sehova nincs bejelentve, és a kutya nem fizet utánuk járulékokat. De én menjek be és mutogassam egy anonim embernek a személyi igazolványomat. Hányok ettől... bocs.

De hát én vagyok az adócsaló... és nekem mindent kell tudnom, nekik viszont nem kell észrevenni azt, hogy valaki feketén dolgozik, a saját épületén belül. Nagyon hiteles.

2016. márc. 24. 02:17
 15/20 Whispering Tree ***** válasza:
100%

Kedves Mindenki!



Az a furcsa, hogy még csak fel sem merül, hogy ennyi jogszabályt egyszerűen képtelenség ismerni. Azt az időt, tudást, ami az ismerethez kell, senki nem fizeti meg egy könyvelőnek. Sőt, még a lealkduott összeget sem fizetik ki, így marad a pénzügyi elismerés helyett a nyitott számlakövetelés, és a követelőzés a kedves ügyfél részéről.


A szakma teljesen devalválódott, aminek több oka is van.


De a lényeg: a cég vezetése az ügyvezető felelőssége, ha tetszik, ha nem. A könyvelő adminisztrál, bevall nem a cég jogszerű működését intézi. Az átlag könyvelői díjazás mellett ez nem is várható el. Alapvetően a bevallások, beszámolók be nem nyújtásáért lehet felelősségre vonni, a többiért méltánytalan. Az, hogy valaki úgy ügyvezet, hogy nincs tisztában egy cég adminisztrálásnak alapvető követelményeivel, az baj, de még egyszer hangsúlyoznám: ennyi jogszabályt ember nem bír megjegyezni! Sem könyvelő, sem ügyvezető! Ez nem normális! Ez a rendszer működésképtelen. A gyakorlatban az működteti, hogy úgy nagyjából az alapvető dolgokat mindenki betartja. Aki meg nem, az ezt tudatosan teszi, és jogszabály bonyolítás ide vagy oda, ez nem változik.


Úgy gondolom, egy rakás ember él a közigazgatásban az ilyen papírtologatásból. Nekik nem rendre, vagy értelemre, hanem jogszabályokra és ügyekre van szükségük. A büntetés is egy ügy, az ellenőrzés is egy ügy stb. A jogszabályokat ész nélkül kell bonyolítani, mert van aki egész nap erre ér rá, és mást nem is nagyon tudna.


Fura, hogy az senkiben nem merül fel, hogy a jogszabályok esetleg alapvetően hibásak vagy a jogrendszer alapvetően betarthatatlan követelményekre épül (t.i. mindenki minden jogszabályt tud).


De hogy válaszoljak a számbeli kérdésre: több ezer (!) oldal jogszabállyal kell tisztában lenni, ami folyton változik a fent leírt okok miatt.


Veszekedés, taposás és felelősséghárítás helyett pedig azt javaslom, hogy ideje lenne elgondolkozni azon, hogy béna jogrendet nem kell ész nélkül betartani, csak praktikusnak kell lenni. És igen: fizetni kell. Az államnak és a könyvelőnek is. Vagy nem, de akkor vállalni a büntetést és a rossz munka eredményét.


Mindenki a pénzre hajt. Se lát, se hall tőle. Aztán, ha nem úgy jön össze, akkor jön a hiszti. A könyvelőnek meg nagyobb a felelőssége, mint egy ügyvezetőé vagy egy orvosé? Mert pl. hány orvos fizet a "hibáiért"? Hánynak van másodpercre pontos határideje minden hónapban 3-szor? Pedig ott nem csak pénz veszik...


Furcsa egy világ lett. Aki élvezi: egészségére.

2016. márc. 24. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Amidala- válasza:

Kedves kérdező!

Ha a nav hibernál, vagy nem dolgoz fel egy bevallást, arról hibaüzenetet küld, amin szokott lenni egy telefonszám. A másik út, amin el lehet indulni, az az ÜCC kód, amivel, ha telefonálsz, utánanéznek a konkrét problémádnak. A konkrét problémára konkrét megoldást szoktak javasolni, pontosan mit, hogyan tölts ki, mit rontottál el, mit nem küldtél be, stb. Előfordul, hogy van 1-2 nap átfutása a dolognak, amíg minden a helyére kerül, akkor küldenek egy értesítést, hogy nincs vele további teendő. Olyan is előfordulhat, hogy ők rontanak el valamit, és az ügyintéző nem tudja hogy kell helyrerakni, akkor addig kell telefonálni, amíg helyre nem teszik a hivatalban. Én azt javaslom, mondd meg a könyvelőnek, hogy hozza, hozassa rendbe a dolgot, és utána mutassa meg a papírt, hogy fel van dolgozva az a bevallás, vagy legalább az ügyfélkapu lekérdezés mutassa feldolgozottnak a bevallást. Megjegyzem, ezért fizeted, nem?

2016. márc. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Nekem édesanyám könyvelő, idénre 1100 jogszabály változás volt, ő se tud sokmindent ám megjegyezni.

Az ő elmondása szerint kb. 3-5 ezer oldal kell, hogy a fejében legyen. Plusz figyelni az új törvényekre satöbbi.


Egy cégvezető, aki nem tud egy mérleget értelmezni, vagy, hogy valóban annyi volt a szállító és a vevő, amennyit tényleg leadott, az nem cégvezető hanem csak ott van.


Édesanyám, elküldi az áfa listát emailben, aki le akarja ellenőrizni, az megteszi, aki nem az nem. Aztán, ha rámondja az áment az ügyfél, akkor beadja. Ennek így kell müködnie.


Rossz könyvelők vannak, ahogy vannak rossz vizesek, meg villanyszerelők is.


A másik a te vagy a vezető, tudod mik a tevékenységed, mik a törvényi előírások. Enélkül nem tudom, hogy sikerült összerakni egy 100 millás bevételt.

A másik meg ha kórházban voltál, akkor volt, aki vitte helyetted a céget, amiről van írásos papír.

2016. márc. 25. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Csurmi, csurmi, most a könyvelőt szidod? Két hete még a férjed volt maffiózó, aki adócsalásra használta a cégedet...
2016. márc. 25. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Kedves 15-ös!

Teljes mértékben egyetértek azzal, amit leírtál.

Nagyon jó a meglátásod!

Köszönöm a választ, nagyon jó volt!

2016. márc. 26. 10:33
 20/20 A kérdező kommentje:

Kedves 18-as! Pontosan így van, ahogy leírtad.


Azért hogy érthető legyen:

1. Az első könyvelőm az, aki szőrén szálán eltűnt.

2. A második könyvelőm pedig hihetetlen jó fej, alapos, újrakönyvelt mindent a 2014-es évről, amikor is szólt, hogy egy két beszállítói számla gyanús. És onnan indult el a lavina.


Nem egy-kettő volt gyanús, hanem mind. A vevő - mire fizetett? És bár könnyű azt mondani, hogy miért nem vettem észre. Megjegyezném, hogyha a M. Telekom nyRt-nek a vevő hivatalos minősített beszállítója - és az nyRt mindent teljesítést leigazolt, a vevő minden teljesítést leigazolt, akkor miért is nekem kellett volna észrevennem, hogy itt valami nem stimmel?


Az nyRt-nek 6 darab ISO minősítése van, egész alosztálya a beszállítói minősítésére, korrupcióellenes irányelvei, stb. De az nyRt-nek nem tűnt fel hogy a beszállítójuknak 1 darab alkalmazottja sincs, valamint hogy üres telken van a székhelye, valamint hogy 1 darab referenciája sincs más cégtől, és az ügyvezető mint karbantartó dolgozik egy kórházban. De én higgyem el, hogy ez a cég ezen a szépen reklámozott beszállítói minősítésen végigment. Valamint hogy nem egy haver ajánlotta, és nem már eleve ÁFA csalásra hozták létre.


Azóta a minősített beszállítójuk rögtön tulajdonost váltott, székhelyszolgáltóhoz költözött, és egy elérhetetlen külföldi tulajdonában landolt a cég.

Ahogy a beszállítók mind.


Ahogy a volt párom is eltűnt, aki az üzletet bonyolította, és röhög a markába, őt ez nem érdekli, hiszen ebből él. Mire rájöttem mekkora egy maffia már sajnos késő volt. A neve egyébként B. Attila, és 2010-ben az USA-ban leültették. De akkor a Fókusz című műsor igyekezett tisztára mosni, és mint ártatlan magyar akit jogtalanul börtönbe zártak a csúnya amerikaiak volt a történet. Én elhittem. Ez is elérhető, utána tudsz nézni.


Azóta egyébként él és virul, és folytatja amihez ért. Például ügyvezetőt utaztatott Kambodzsába, ezt is megtalálod a hírekben. És van egy olyan érzésem, hogy most sem fog rács mögé kerülni.

2016. márc. 26. 11:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!