Ajándékba kapott házrész értékesítése után kell-e SZJA-t fizetni? 4 év telt el az eljárás óta.
Az ajándékba kapott házrész értékesítése után akkor kell SZJA-t fizetni, ha származott belőle adózatlan jövedelem.
Ennek kiszámítása:
Értékesítésért kapott bevétel - ingatlan megszerzésére fordított összeg, valamint azzal szorosan összefüggő és hitelt érdemlő módon igazolható egyéb kiadások (ügyvédi díj, átírási illeték stb.).
Ajándékozás esetén megszerzésre fordított összeg az ajándékozási illeték kiszabásához figyelembe vett érték. Ha nem volt illetékkiszabás, akkor az ingatlan átruházásából származó bevétel 75 %-a azzal, hogy más kiadás költségként nem számolható el a bevétellel szemben. Az eredmény lesz a számított érték. Ez tovább csökkenhet aszerint, hogy a szerzés éve és az értékesítés éve között mennyi idő telt el.
Adóköteles jövedelem a fenti számított érték 60 %-a a megszerzés (ajándékozás) évét követő 3. évben, 30 %-a a 4. évben, 0 %-a az 5. és további években.
Megszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor az arról szóló szerződést, okiratot, határozatot az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Fentiek alapján erre 2010-ben kerülhetett sor.
Mivel pontos adatok nem állnak rendelkezésre, ezért csak általánosságban tudtam válaszolni.
Bocsi elírtam valamit. Az édesapám halálozási időpontja: 2009.
A többi adat helyes.
Abban az esetben BIZTOSAN kell fizetnie SZJA-t, ha nem volt kivetve Anyukád részére ajándékozási illeték akkor, amikor az ingatlan másik felét neki ajándékoztátok.
Erre még mindig nem kaptam választ...
Tehát még mindig nem tudom, hogy volt-e illeték-kivetés, és ha volt, akkor milyen összeg után vetették ki (tehát nem az illeték összege az érdekes, hanem annak alapja, vagyis az az ajándékérték, amelyet az illeték meghatározásához figyelembe vettek). Ha volt illeték-kivetés, akkor az a határozatban szerepel, valamint a további fizetendő költségek is (átírási díj, stb.). Az is jól jön!:)
Ha erre is megkapom a választ, akkor fixen megmondom, hogy kell-e fizetnie akkor is, ha volt illeték-kivetés, ha igen, akkor forintra pontos összegeket tudok mondani.
Rendben.
Akkor a helyzet a következő:
Az ingatlan felét ajándékozás útján szerezte Édesanyád, amely illetékmentes ügylet volt. 2010-ben nyújtották be az ingatlanügyi hatósághoz a bejegyzési kérelmet, tehát 2010-ben megszerzettnek kell tekinteni az ingatlant.
Ha 2014-ben az egész ingatlan 7.300.000,- Ft-ért lesz értékesítve, akkor annak fele már adómentessé vált a megszerzéstől (vásárlástól) számított 5 éven túli értékesítés miatt, a másik felére pedig ki kell számolni a belőle származó jövedelmet (amit még nem adóztattak meg).
7.300.000,- : 2 = 3.650.000,-
Mivel nem volt illetékkivetés ajándékozáskor, ezért az értékesítésből származó bevétel 75 %-át lehet levonni a bevételből, mint megszerzésre fordított összeg.
3.650.000 - 2.737.500 (75 %) = 912.500 Ft a számított összeg.
Ez a számított összeg tovább csökken aszerint, hogy a megszerzés évéhez képest az értékesítés hányadik évben történik. Ez most a 4. év. Így a számított összeg 30 %-a lesz az adóköteles jövedelem. 912.500 x 30 % = 273.750 Ft
Ennek adóvonzata 16 % = 43.800 Ft az Édesanyád adófizetési kötelezettsége, amelyet a 2015. május 20-ig benyújtandó bevallásban kell feltüntetni és addigra be is kell fizetni.
Bevallási oszlopok:
Bevétel: 3.650.000,-
Költség: 2.737.500,-
Jövedelem: 273.750,-
Adó: 43.800,-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!