Mi a teendő, ha pénzért korrepetálni szeretnék?
Egyetemista vagyok, és szeretnék a nyáron gimnazistákat matekból korrepetálni.
Az a gondom, hogy nem vagyok otthon a jogi dolgokba. Nem tudom, hogy ez most valamiféle vállalkozás-e, be kell-e jelenteni, mennyit kell adózni, ki kell-e állítani számlát.
Pár emberről lenne szó, és húszezernél nemigazán lenne több a bevétel.
Mik a teendők? Milyen előkészületek szükségesek a _legális_ korrepetáláshoz?
- Mi az az egyéni vállalkozói?
- Mi az hogy kiváltani?
- Most akkor hová is kéne fordulnom?
- Egyéni vállalkozói micsodát kapok?
- Ez nagyjából mennyi pénzbe kerül?
Így hirtelen ezek a kérdések merültek föl bennem.
Valaki összeszedettebben is meg tudná fogalmazni, hogy mit kéne csinálnom? Szóval hogy egy olyan együgyű ember is értse, mint én.
Nem kell egyéni vállalkozói hozzá.
Szellemi tevékenységet (mint korrepetálás, stb.) adószám birtokában is lehet végezni.
Ez annyit jelent, hogy Te, mint magánszemély bemész az adóhivatalba, ahol egy formanyomtatvány kitöltésével erre a tevékenységedre igényelsz egy adószámot (nem azonos az adóazonosító jeleddel!) Ezt nem "Te" kapod, hanem a "tevékenységed", amit végzel.
Ott nyilatkoznod kell, hogy az ÁFA törvény hatálya alá tartozó akarsz lenni, vagy alanyi mentességet kérsz. Mivel - gondolom - nem akarsz ÁFA-val is foglalkozni, ezért kérj mentességet. (Évi 6 millió bevétel alatt van rá mód.)
A megképzett adószámod birtokában vásárolhatsz számla- és/vagy nyugtatömböt a nyomtatványboltban.
Ha valaki kér a korrepetálásról számlát, akkor kiállítasz neki. Ha nem kér, akkor is köteles vagy legalább nyugtát kiállítani részére.
...folyt.köv...
... Mint adószámos magánszemély SZJA szempontjából az ebből származó bevételed önálló tevékenységből származó bevételnek minősül. Aszerint kell adózni belőle.
Ez annyit jelent, hogy van költséglevonási lehetőséged a bevételeddel szemben.
Kétféle is:
1./ Vagy a nevedre szóló számlákkal igazolod, hogy ezzel a tevékenységgel kapcsolatban milyen szorosan hozzá köthető kiadásaid voltak,
2./ Vagy nem gyűjtögetsz számlát, hanem a bevételed 10 %-át tekinted költségnek, még akkor is, ha semmilyen költséged nincs vagy volt utána.
Tevékenység megkezdése előtt a két mód közül választanod kell, és aszerint kell egész évben meghatározni a bevételedből a jövedelmed. Váltogatni nem szabad!
Jövedelem = Bevétel - költség (kiadás)
A jövedelmet negyedévente kell meghatározni és kiszámolni utána a 16 % SZJA előleget, és a negyedévet követő hó 12-ig befizetni az állam részére az ADÓSZÁMOD feltüntetésével. Valamint a jövedelem után még 27 % EHO (egészségügyi hozzájárulás) fizetési kötelezettség is van. A határidő ugyanaz!
Év végén pedig megcsinálod róla ugyanúgy a bevallást, ahogy bárki más ebben az országban, és ha adódik eltérés az év közben befizetett és az év végén kijött kötelezettségek között, akkor rendezed azt.
Év végén a bevallásban van arra mód, hogy ha év közben a 10 %-os költséghányados számítással határoztad meg a jövedelmed, de Neked mégis a számlagyűjtögetős lett volna kedvezőbb adózás szempontjából, akkor áttérhetsz a bevallásban a "számlagyűjtögetős" jövedelem meghatározására. Fordítva már nem igaz! Év közbeni tételesről nem lehet év végén áttérni a 10 %-osra!
Ha kifizetőtől (gazdasági társaság stb.) származik ilyen formán bevételed, akkor ő köteles helyetted abból az össszegből meghatározni a jövedelmed, levonni az SZJA előleget és az adószámodra hivatkozva befizetni az államnak. Az Nálad úgy funkciónál, mint egy sima dolgozónál a munkáltatói SZJA előleg levonás a béréből. A kifizető köteles róla igazolást adni, amit Te a bevallásodnál figyelembe tudsz venni.
Dióhéjban kb. ennyi.
Még mindig "hivatalosan" akarod csinálni? :)
Hááát... :D
A nyugtatömbig még tetszett is a dolog.
De hogy én egy nyáron egy-két hónap erejéig csinálok ilyet, és akkor már negyedéves meg éves elszámolásokat kell csinálnom... nagy macera.. akkor már inkább valami komolyabb dologba kéne belevágnom :D
Minden esetre köszönöm szépen a korrekt, mindenre kiterjedő részletes választ :)
No igen. Ennek az országnak a legnagyobb baja, hogy agyon van szabályozva. Éppen ezért "élhetetlen" is.
Persze szabályok kellenek, csak éppen olyanok, amiknek a betartása nem esik nehezére az embernek...:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!