Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Újrahasznosított anyagokból...

Újrahasznosított anyagokból szeretnék ékszereket készíteni, pl. háztartási "hulladékokból". Van adózási kötelezettségem ebben az esetben?

Figyelt kérdés
Pl. hasonlót tevékenységre gondolok: [link]

2013. júl. 20. 22:52
 1/4 anonim ***** válasza:
Amíg csak készíted, addig nincs. De ha már értékesíted is... akkor bizony van.
2013. júl. 22. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Értékesíteném is!! És bizony milyen van, mert ezt nem tudtam meg a válaszodból. Mivel nyereségem nincs a dolgon, az anno újonnan vásárolt anyag beszerzési áránál jóval olcsóbban tudom csak eladni, használt nyersanyagról van szó, hulladékról.
2013. júl. 22. 11:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Mivel nem a megunt dolgaidat értékesítenéd, hanem azért készítesz ékszereket, hogy eladd, ezért ez gazdasági tevékenységnek minősül adózás szempontjából.

Gazdasági tevékenységet magánszemély vagy vállalkozói igazolvány kiváltásával, vagy adószámos magánszemélyként végezhet.

Adószámot erre a tevékenységre az adóhatóságtól kell igényelni.

Önálló tevékenységből származó jövedelemként adózik.

Ez annyit jelent, hogy az értékesítésért kapott bevételből levonható a megszerzésére/előállítására fordított kiadás, ha a kiadást hitelt érdemlően igazolni tudod (névre szóló számlával, vagy Veled beazonosítható bármilyen más bizonylattal).

A bevétel és a költség különbözete lesz az adóköteles jövedelem, ha pozitív előjelű.

Másik lehetőség, hogy nem gyűjtögetsz számlákat, bizonylatokat, hanem a bevételed 10 %-át tekinted költségnek, tehát a 90 %-a lesz az adóköteles jövedelem.

Év közben csak az egyik fajta költségelszámolást választhatod, nem szabad variálni a kettőt.

Minden negyedév végén ki kell számolnod ezt a jövedelmed valamelyik - általad választott - költségelszámolási móddal, és befizetni utána a 16 % adót. Negyedévet követő hó 12-ig, valamint ugyanígy a 27 % egészségügyi hozzájárulást is (EHO).

ÁFA-körös nem valószínű, hogy leszel, mivel az adómentes ÁFA-s határt nem hiszem, hogy átléped. Az milliós nagyságrendű. Arról, hogy az ÁFA hatálya alá be akarsz-e jelentkezni, az adószám kiváltásakor nyilatkozni kell az adóhatóságnak. Ha mentességet választasz, akkor nem kell ÁFA-val foglalkoznod.


Letelik az adóév, és év végén ugyanúgy, mint bárki más elkészíted az adóbevallásod, amelybe a többi jövedelmeden kívül az ebből a tevékenységből származót is beleírod. Ha lesz adókülönbözet, akkor rendezed.

Itt már válthatsz költségelszámolási módot, a következőképpen. Ha év közben a 10 %-ossal számoltad ki a jövedelmed az adóelőleg (EHO) megállapításához, akkor év végén választhatod a tételes költségelszámolást (ehhez persze gyűjtögetni kell a bizonylatokat), ha kiderül, hogy Neked az kedvezőbb lenne adózás szempontjából. Ha év közben tételessel állapítottad meg a jövedelmed, akkor év végén már nem válthatsz át a 10 %-osra még akkor sem, ha az adózás szempontjából Neked kedvezőbb lenne.

Nálad az év közben általad befizetett adóelőlegek úgy funkciónálnak, mint egy munkaviszonyosnál, amikor a munkáltató levonja a dolgozó bruttó bére után az adóelőleget. Neked az az év közben "levont"/befizetett adóelőleg összege.


Hirtelen ennyi...

2013. júl. 23. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod!
2013. júl. 31. 18:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!