Gyerekápolási táppénz összege? Mennyit kaphatok?
2012. júni 17-ig gyeden voltam, bruttó 104.000 Ft volt a gyed.
Júni. 17-ei nappal megszűnt a munkaviszonyom, kaptam végkielégítést, szabadságmegváltást, és felmondási időre járó bért, összesen bruttó 1.600.000 Ft körüli összeget.
Júni 18-al új munkahelyen kezdtem, a bruttó bérem 150.000 Ft. Jelenleg is itt dolgozok.
Mi lesz a gyerekápolási táppénz alapja?
A tavalyi bér, ugye? Tavaly így megvolt a 180 bérrel ellátott napom is! A gyed nem számít bele, ha jól gondolom. És az egy összegben megkapott nagyobb összeg?
Van-e maximuma a gyerekápolási táppénznek? És ha a mai naptól vagyok táppénzen, és hétfőn megyek csak dolgozni, akkor 6 napra kapom a gyerekápolási táppénzt?
Mi lesz az alapja, és ebből mennyit kapok?
Köszönöm előre is a segítségeket!
Végigolvastam, de sajnos nem lettem okosabb.
:(
Akkor segítek:
Igazad van, a belinkelt oldal kissé "hiányos".
Ha 2013-ban leszel jogosult gyermekápolási táppénzre, akkor a 2012. 01. 01-től 2012. 12. 31-ig tartó irányadó időszakban megszerzett, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmedből számolnak egy átlagkeresetet, ha ebben az időszakban van legalább 180 napnyi figyelembe vehető béred. Ez független attól, hogy hány munkáltatótól származik.
Mivel Neked ez - a fentiek alapján - megvan, ezért a fenti időszak az irányadó. Mivel 2012. június 17-ig GYED ellátásban részesültél, ezért ezt nem veszik figyelembe, mivel nem alapja a fent említett eb. járuléknak. Viszont a munkaviszony megszűnésekor kapott egyéb juttatások, már igen. (Nem rendszeres jövedelmek).
A rendszeres és nem rendszeres jövedelmet a következőképpen veszik figyelembe.
A táppénz összegének kiszámításánál nem rendszeres jövedelemnek minősül: a prémium, egyéb év végi részesedés, törzsgárda jutalom,egyéb jogcímen kifizetett, nem havi rendszeres jövedelem .
Ezeket a nem rendszeres jövedelmeket a táppénz összegének megállapítása során kizárólag azzal az időtartammal arányosan lehet figyelembe venni, amelyre tekintettel azt adták.
Külön-külön kell kiszámítani a rendszeres és nem rendszeres jövedelem naptári napi átlagát és ezek együttes összege képezi majd a táppénz alapját.
Táppénz alap a rendszeres jövedelemből:
Az irányadó időszakban a táppénz számításának alapját képező időtartam alatt elért rendszeres jövedelmet el kell osztani a biztosításban töltött napoknak – a jogszabályban meghatározott jogviszonyban töltött (pl. táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély stb.) napokkal csökkentett – számával.
Táppénz alap a nem rendszeres jövedelemből:
A nem rendszeres jövedelem naptári napi átlagát pedig úgy kell kiszámítani, hogy az irányadó időszakban kifizetett jövedelmet el kell osztani annak az időtartamnak a naptári napjai számával, amelyre tekintettel azt a nem rendszeresnek minősülő jövedelmet kifizették. A nem rendszeres jövedelemre jogosultság időtartamát a jogszabály rendelkezése, ennek hiányában a foglalkoztató nyilatkozata alapján kell megállapítani (pl. harmincéves jubileumi jutalom osztószáma 10958 nap, szökőéveket is figyelembe véve). Fontos szabály, hogy a nem rendszeres jövedelem napi átlagának számításánál figyelembevett napok száma nem lehet kevesebb a rendszeres jövedelem naptári napi összegének megállapításánál figyelembe vett napok számánál.
Remélem, így érthető!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!