Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az értékcsökkenési leírás...

Flector 67 kérdése:

Az értékcsökkenési leírás (maga a pénzösszeg) hova kerül lekönyvelésre?

Figyelt kérdés

Ugye, mint költség lejön a bevételből, nem jelenik meg nyereségként. De akkor hova kerül a mérlegben? Mert az eszközoldalról is levonódik. Ugye, ha nem vonnánk le akkor azzal nőne a nyereség. Szóval mi ebben az üzlet?

Biztos nagyon triviális, csak én nem értek hozzá. Köszönöm szépen.


2012. márc. 21. 14:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom milyen minőségben kérdezed, tanulod-e a számvitelt, mert ha nem akkor nem biztos, hogy érteni fogid a válaszom.

Egyrészt a tárgyi eszközök követel oldalára kerül (a tartozik oldalra a tárgyi eszközök bruttó értéke könyvelődik, így a kettő különbsége lesz a nettó érték, amit a mérlegben kimutatunk).

A másik lába a költségek között van, az eredménykimutatásban.

2012. márc. 21. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem, nem ezt tanulom. Csak mondjuk van 20 millió értékcsökkenési leírás. Akkor ez ugye nem jelenik meg mint nyereség. De ez miért is jó nekem? Ez nem fog eredménytartalékba menni. Hol fogom látni ezt a pénzt? Hogy tudok belőle venni valamit?
2012. márc. 21. 18:52
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az értékcsökkenés a tárgyi eszközök kopása. A tárgyi eszközök használódnak, amortizálódnak évről évre, és ezt kell valahogy pénzben kifejezni. Ezt a pénzt nyilván nem tudod elkölteni, hanem-mivel költségként elszámolható-a nyereség csökkenthető vele, tehát kevesebb adót fizetsz.
2012. márc. 22. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Pénzben már akkor kiment, amikor a tárgyi eszközt kifizetted. Tehát egy 500 ezer forint értékű kocsinak mondjuk 100 az évi écsje nagyon legyeszerűsítve


Akkor beszerzéskor az egész ötszázezret kifizetted és egy nyilvántartási számlára kerül, agy nem képez költséget.


Ez az ötszázezer amit egyben kifizettél pl. öt év alatt válik költséggé.

2012. márc. 22. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ezt eddig értem. Csak az nem világos, hogy ha például van 40 millió üzemi eredmény, abból levonnak 20 millió ÉCS-t. Az hova fog kerülni? Hiszen az egy megtermelt pénzösszeg. Milyen számlára kerül az? Vagy melyik rubrikájába kerül a mérlegnek?
2012. márc. 22. 08:59
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt az eszköz oldalon a befektetett eszközök értéke csökken vele, másrészt pedig a forrás oldalon a mérleg szerinti eredmény csökken vele, vagyis eszköz csökken - forrás csökken
2012. márc. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az értékcsökkenési leírás költség, tehát csökken vele az eredményed. Nem nő.
2012. márc. 23. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ezt értem. De ha én megtermel 40 milliót, akkor az már nálam van. Nem? Szóval, ha levonok belőle 20 millió ÉCS-t, maga az a 20 millió hova fog tűnni?
2012. márc. 23. 17:35
 9/10 anonim ***** válasza:

A 20 millió már nem jelent pénzkiadást, egyrészt az eszközöd értéke csökken vele, másrészt pedig az eredményed, mert költségként elszámoltad az écs-t.

Amikor kifizeted az árát, az nem költség, mert akkor egyrészt nő a céged értéke, hiszen "gazdagabb" lett egy nagy értékű géppel, másrészt pedig csökken a pénzeszközöd, mert kifizetted az árát. Ez egyik sem költség, a pénzkiadás a kettős könyvvitelben nem feltétlenül jelent költséget is egyben. Költséggé majd a következő 5 évben válik, amikor az értékét 5 részre osztva elszámolod értékcsökkenésként. Azért van így, mert ha végiggondolod, hogy beruházol egy nagy értékű gépre, az teljesen eltorzítaná a tárgyévi eredményed, ha egyösszegben a kifizetésekor elszámolnád költségként, ezért annyi idő alatt kell elszámolni, ahány évig használni szeretnéd. Durván és nagy vonalakban írtam le, mert ennél lehet jóval bonyolultabb is a dolog.

2012. márc. 25. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Így már érthető. Köszönöm szépen.
2012. márc. 25. 10:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!