Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megbízottként ha van munkahely...

Megbízottként ha van munkahelyem is, kell-e adóznom a megbízotti bevételem után?

Figyelt kérdés
Teljes idős alkalmazott vagyok, tehát nem vagyok számlaképes. Kérdésem, hogyha néha megbízási szerződéssel tolmácsmunkát végzek, akkor kell-e valamit adóznom? Ebben az esetben a megbízó már adózik utánam, de nekem nem világos, hogy van-e még adó stb. fizetési kötelezettségem. Előre is köszönöm.
2012. jan. 22. 10:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Igen, adóznod kell, de nem a teljes bevétel után, hanem a 90%-a után (10 % költséget elszámolhatsz mindenféle számla nélkül).

A járulékfizetés pedig attól függ, hogy mennyi a megbízási díj adott időszakra. Itt egy kalkulátor, ahol számolgathatsz.


[link]

2012. jan. 22. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A megbízási jogviszonyban szerzett jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.

Attól függetlenül, hogy a megbízó fizet-e utánad járulékot, vagy sem, Neked még lehet belőle fizetési kötelezettséged év végén az adóbevallásban (SZJA). A megbízó a megbízási díjból von ugyan adót, de a bevallásban hozzá kell csapnod a többi jövedelemhez a bevételedből kiszámított adóköteles jövedelmet, és ugyanúgy egyenleget kell vonnod év végén, mint bármilyen más jövedelem esetén.

Megbízáskor költséget számolhatsz el a bevételeddel szemben. Azt, hogy milyen költséget akarsz az adóelőlegnél(maximum bevétel 50 %-ig nyilatkozhatsz), azt nyilatkozatban megteszed a megbízó felé. Ha nem teszed meg, akkor alapból 10 % költséget levon a bevételedből, és a maradék lesz az adóköteles jövedelmed. (Vélelmezett költséghányad) Ehhez nem kell költségszámlákat gyűjtögetned, és akkor is jár, ha semmilyen költséged nem merült fel.

De év végén eldöntheted, hogy Te inkább gyűjtögetted a költségekről a számlákat, és év végén ezt írod le a bevételeddel szemben, mert ez Neked kedvezőbb, mivel így kevesebb adóköteles jövedelem jön ki. Akkor kiszámolod e szerint, majd rá az adót, és így lesz Neked év végén adókülönbözeted pozitív irányban. Nem tudom, hogy érthető voltam-e?

2012. jan. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!