Bérleti díj hogy adózik? Áfás?
Lakás? Iroda? Raktár?
Te adod ki? Magánszemélyként? Vállalkozásban?
Önálló tevékenységből származó jövedelemként adózik.
A bérbeadásból származó jövedelem megállapításra 3 lehetőség létezik. El kell dönteni, hogy év közben melyiket alkalmazzuk, majd év végén - ha számunkra kedvezőbb, és lehetőség van rá - jövedelem-meghatározási módot válthatunk az adóbevallásban.
A jövedelem kiszámításának lényege dióhéjban:
Bevétel - költség = jövedelem
Bevétel a bérleti díj, valamint a rezsire kapott összeg is, ha a rezsiszámlák a bérbeadó nevére szólnak. Ha nem a nevére szólnak, akkor nem tartozik a bevételek közé.
Költség többnyire a rezsi költsége, valamint a személyi jövedelemadó törvény 11. számú melléklete szerinti értékcsökkenési leírás, valamint felújítási költség,ha a bérbeadó nevére szólnak a számlák. Ha nem, akkor nem tudja költségként elszámolni (de a bevételébe sem kell beleadnia).
A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem. A költségeket csak akkor lehet a bevétellel szemben elszámolni, ha igazolhatóak (tehát számla, vagy valami van róla).
Ez a varia volt a tételes költségelszámolás. Ha év közben ezt választja, akkor az év végi bevallásban már nem lehet áttérni másik elszámolási módra!
2. varia:
A bevételének 10 %-át tekinti költségnek. Tehát a bevétel 90 %-a lesz a jövedelem. Ebben az esetben számlákat, papírokat nem kell gyűjteni. Ez egyfajta "vélelmezett" költségelszámolási mód. Ha év közben ezt választja, de év végén kiderül, hogy a tételessel jobban jár anyagilag, akkor át lehet az év végi bevallásban váltani a tételes költségelszámolásra (de ekkor már kellenek a számlák!)
3. varia:
A bevételével szemben nem számol el semmilyen költséget. Hát ez az a varia, amelyiket hülye lenne bárki alkalmazni.
Ha a jövedelem kiszámításra került, akkor (bármelyik költségelszámolási varia esetén is) azt "szuperbruttósítani" kell. Fel kell szorozni 127 %-kal. Az így megkapott jövedelem után 16 % az adó mértéke.
Az adó"előleget" a tárgyhónapot követő hó 12-ig be kell fizetni az adóhivatalnak. Havi bevallásokat nem kell készíteni. Év végén pedig ugyanúgy, mint a többi jövedelmet be kell vallani, majd az adókülönbözetet rendezni a hatóság felé.
Ha a bérbeadásból származó jövedelme éves szinten az 1 millió forintot eléri, vagy meghaladja, akkor a teljes jövedelem után egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség is terheli az adózót. Ez 27 %. (EHO)
ÁFA vonzata akkor van, ha az adóhatóságnál bejelentkezik az adószámos magányszemélyek ÁFA-körébe. Bérbeadásnál többnyire nem szokták a magánszemélyek, mert semmi jelentősége, inkább vállalkozásszerűen bérbeadóknak éri ez meg.
Bevétel - kiadás (költség) = jövedelem. Ezt tudtam, stimt.
A rezsit a bérlő fizeti tehát ezt ne is számoljuk.
Tegyük fel, hogy 10% átalányköltséelszámolást választom, mert nemigen van költségem és nem akarok számlákkal bajlódni, könyvelőre költeni stb.
Mondjuk havi 50ezerért kiadom a lakást, akkor 10% átalányköltség levonása után van havi bruttó 45ezer forint jövedelmem. Ha nem szuperbruttósítok, mivel ez jövőre úgyis megszűnik, akkor havi 7200 ft SZJA-T kéne fizetni. 45e 16%-a. korrekt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!