Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyi adót, vagy illetéket...

Mennyi adót, vagy illetéket kell fizetnem, ha idén a szüleimtől ajándékba kapott lakásomat el kívánom azonnal adni? Értéke 10. 000. 000. -Ft.

Figyelt kérdés
Ja, mi van, ha januárban veszek egy újat, drágábbat? Be számíthatok a vételárba az itt emlitett kiadásokból?
2011. szept. 17. 16:28
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Ne kapkodd el azt, hogy nem keletkezik belőle "hasznod", vagyis, hogy adóköteles jövedelmed! Olvasd el a rá vonatkozókat, hiszen sok varia van, nem biztos, hogy ennyire egyértelmű.

Itt is írva van, hogy ha volt rá illetékkivetés, akkor mi a számítás menete, és akkor mi, ha nem volt rá. Nem visszterhes vagyonátruházás történt, hanem ajándékozás általi vagyonátruházás! Nem mindegy...

2011. szept. 21. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Újból leírom;

A lakás amit kaptam a szüleimtől 10MFt értékkel lett számomra adó- és illetékmentesen ajándékozva. A közjegyző díj, mely tartalmazza a Földhivatal átírási díját. 65eFt volt.

Én januárban ugyanennyiért adom el és azt azonnal befizetem egy nagyobb lakás vásárlásába.

Ez a tény. Nekem, de a szüleimnek se került ez többe. Eddig. Most nem tudom mi következik ebből a folyamatból....

2011. szept. 22. 07:24
 13/14 anonim ***** válasza:

Így már tiszta sor:


Mivel nem vetettek ki rá ajándékozási illetéket (egyenesági rokonság miatt), ezért a 75 %-os variával kell megállapítanod az eladásból származó bevételed után az adóköteles jövedelmed.


Ha eladod 10 millió forintért a szerzéstől (ajándékozástó) számított 5 éven belül, akkor az eladás után megkapott bevételedből 75 %-ot vonhatsz le költségként, mást nem. A közjegyzői díjat sem! Így a bevételed 25 %-a lesz az adóköteles jövedelem, ami után 16 % adót kell befizetned.

Ebben az esetben mindegy, hogy milyen értéken ajándékozták Neked.


Ha 5 éven túl adnád el, akkor vonogathatnál le még ebből a kiszámított adóköteles jövedelemből bizonyos százalékokat (csökkenne az adóköteles jövedelmed), és az 5. éven túl már adómentessé válik így az eladott ingatlanból származó jövedelmed.

De 5 éven belüli eladás esetén sajnos lesz fizetnivalód.


Egy másik lakásba való beszámítás már nem létezik, pár éve kiszedték az adótörvényből, helyette hozták azt be, hogy 15 év helyett 5 év alatt adómentesre leíródik a lakóingatlan értékesítéséből származó jövedelem.


Mivel illetékkivetés nem volt, ezért teljesen mindegy, hogy mennyiért adod el, 5 éven belüli értékesítés esetén mindenféleképpen "buksz" rajta. Adót kell fizetned utána.

Ha 6 millióért adnák el, akkor a 6 milliónak a 25 %-a lenne az adóköteles jövedelmed (75 %-a ugye a költségrész), és annak 16 %-a az adó mértéke.


Sajnálom, de ez van...

2011. szept. 23. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Bocsi, a 5 éven túli dolgot rosszul írtam le:


A fent kiszámított jövedelemnek 100 %-a adóköteles, ha az ingatlan eladása a megszerzés (odaajándékozás) évében és az azt követő évben történik,

90 %-a, ha a megszerzés évét követő 2. évben történik,

60 %-a, ha a megszerzés évét követő 3. évben történik,

30 %-a, ha a megszerzés évét követő 4. évben történik,

0 %-a, ha a megszerzés évét követő 5. és további években történik.

Így íródik le az 5. éven túl adómentessé.


Most írtam le helyesen, de a többi mind úgy van, ahogy előzőleg jeleztem.

2011. szept. 23. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!