Kinek és hogy éri meg tőzsdézni magyarállampolgárként?
Tegyük fel, 2021 elején 15,36 millió forint értékben vásároltam részvényeket.
A részvények árfolyama 31.25%-kal növekedett 2021 és 2024 között.
A 2024-es eladáskor a nyereségből épp átléptem a szocho-küszöböt, szinte forintra pontosan, ami azon felül van, minimális…
Szocho: 5 796 000 Ft × 13% = 753 480 Ft.
SZJA, vagyis osztalékadó: 5 796 000 Ft × 15% = 869 400 Ft.
Maradt 4 173 120 Ft.
Az inflációval korrigált, adózás utáni profit reál értéke 3 506 290 Ft (lenne).
Kérdem én: 3 év után, egy 31.25 százalékos növekedés mellett, ha a profit reálértéke 3.5M forint, több mint 15 millió forint befektetésével, akkor érdemes e ezt az összeget egyáltalán bármilyen kockázatnak kitenni a tőzsdén?
És 31 százalékos növekedés nem kevés, ha csak egyféle részvényről lenne szó, akkor például az lehetne Tesla, az ugyanis majdnem pont ennyit növekedett 2021-24 között.
Hogy éri így meg ez az egész?
"ha a profit reálértéke 3.5M forint, több mint 15 millió forint befektetésével, akkor érdemes e ezt az összeget egyáltalán bármilyen kockázatnak kitenni a tőzsdén?"
A kérdés az, hogy más befektetéssel tudnál-e ekkora nyereséget elérni kisebb kockázat mellett, vagy hasonló kockázat mellett nagyobb nyereséget elérni.
Szochot kamat jellegű bevételek és az EGT-n kívüli országból származó osztalék jövedelemek után kell fizetni.
Ha vettél egy részvényt és azt eladtad 30%al többért akkor 15% árfolyamnyereség adó van.
Ha ez részvény fizetett osztalékot ott meg 15% szja.
Viszont ha ez a részvény amcsi ott már bonyolódik a helyzet. Nem EGT állam az USA, nem vonatkozik rá szocho mentesség és a kettős adóztatás kizáró egyezmény felmondása óta mindkét országban köteles vagy adózni.
Az S&P500 kb ennyit növekedett, és amivel nem számolsz az az, hogy ezt USD-ben tette. Az USD/HUF árfolyam is nőtt 20%-ot. Tehát ha amerikai részvényekbe fektetted a 15 milliódat, akkor 3 év múlva 15*1,31*1,2=23,58 milliód van. Másfélszereződött (osztalékokat nem számítva…). Ha nem vagy balfék, akkor TBSZ-en tartod őket 5 évig minimum és nem 3… ekkor adó sincs.
A magyar részvényeknél kb 75%-ot ment fel az érték, bár ez OTP túlsúlyos.
A kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezemény megszűnésekor módosították az ellenőrzött tőkepiaci ügylet fogalmát.
"A módosítás alapján ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősül az az ügylet is, amelyet bármely OECD-tagállamban (az Amerikai Egyesült Államok az OECD tagállama) működő pénzpiacon tevékenységet folytató befektetési szolgáltatóval vagy befektetési szolgáltató közreműködésével kötöttek."
Tehát még akkor sem kell szochot fizetni, ha amerikai részvényen érsz el árfolyamnyereséget amerikai illetőségű értékpapírkezelőn keresztül.
#8
"A szocho mentesség nem vonatkozik az osztalékra."
És ki mondta, hogy vonatkozik:
"Tehát még akkor sem kell szochot fizetni, ha amerikai részvényen érsz el ÁRFOLYAMNYERESÉGET amerikai illetőségű értékpapírkezelőn keresztül."
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!