Ha saját használtcikket adok el mikre kell figyelni? Hallottam olyant, hogy navos próbavásárló olyasmiért bírságolt, hogy nem volt vezetve a nyilvántartás és nem adott az illető egy cetlit.
Jól hallottad, mostanában rámennek erre is.
SZJA törvény előírta eddig is, csak a többség nem tud róla és nem is alkalmazta. Mivel kell a csüngőhasú disznónak a pénz, ezért most erre is fókuszál a NAV.
Az értékesítésről bizonylatot kell kiállítani. Azonban, mivel a saját használt cikkeiket értékesítő magánszemélyek nem ÁFA-alanyok, nem számlát vagy nyugtát, hanem egyéb bizonylatot kell kiállítaniuk.
Az egyéb bizonylatra nincs semmilyen formai előírás (kockás papíron is jó), ezt az eladó saját belátása szerint alakíthatja ki, de fontos, hogy legalább a következő adatokat tartalmazza:
· az eladott cikk megnevezése (például babaetető szék)
· sorszám vagy más azonosító (az első eladásnál mondjuk 1. a sorszám, a másodiknál 2. a sorszám, és így tovább)
· az eladó neve, lakóhelye, valamint adóazonosító jele
· a kiállítás időpontja, a bevétel összege
· a nyilvántartásban rögzítés időpontja (ez nyilván utólag kerül rá)
· minden olyan további adat, amely szükséges lehet az esetleges adózáshoz, annak ellenőrzéséhez (fentieken kívül nem nagyon szokott más lenni)
Ha a bizonylat kiállítója nem azonos az eladóval, akkor a kiállító neve, lakóhelye, valamint – ha van – adóazonosító jele (vagy adószáma) kell még rá. Ez akkor játszik, ha megkérsz valakit, hogy vigye el a találkozási pontra a babaetető széket és ő állítja ki a nevedben, de helyetted ezt a bizonyos bizonylatot a vevőnek.
A készpénzes bevételek bizonylatolására a nyomtatványboltokban kapható bevételi pénztárbizonylat is megfelelő.
Nyilvántartás-vezetés ->
Azért, hogy a magánszemély ellenőrizni tudja (no meg a NAV), hogy az értékesítésekkel kapcsolatban kell-e adóznia, a megszerzett bevételeit összesítenie, és azokról nyilvántartást kell vezetnie.
Például eladtad a gyerekholmikat, valamint egy felnőtt biciklit. Ez volt összesen 8 eset, tehát 8 bizonylatod lesz 1-től 8-ig sorszámmal az adott évben.
Külön papíron ezeket sorban felvezeted.
1. sorszám -> babaruha -> időpont 2024. június 26. -> bevétel 6.000 forint.
2. sorszám -> bicikli -> időpont 2024. június 28. -> bevétel 25.000 forint.
... és így tovább. A végén összeadod a 8 tételből álló bevételeket, hiszen ha az meghaladja éves szinten a 600 ezer forintot, akkor valószínűleg kell foglalkozni adózással (SZJA). De nem biztos, mert ez mástól is függ.
Addig nincs gond, amíg NAV próbavásárlásba bele nem futsz. Ha a bizonylatolási kötelezettségednek nem teszel eleget, akkor mulasztási bírsággal sújtható vagy.
Nem tudom az bosszant jobban, hogy ilyen betegagyú bürokraták léteznek és még hatalmat is kapnak az aktuálisan regnáló politikai elittől, vagy az, hogy a tömeg (pártállástól és politikai nézettől függetlenül) ezeket így simán benyeli.
Nem elég, hogy egyre több élősködőt tartunk el a társadalom csúcsán és az alján is, de még ilyesmikkel is vegzálják az embert.
#6: Itt a gerinctelen elvről van szó. Hány ember fogja ezt betartani szerinted? Ez az egyik.
A másik, hogy kockáspapíron, hasraütésszerű adatokkal szerinted mennyiből tart, hogy aki nem navos volt, akkor újra és újra kiállítod ugyanazt és sosem éri el a 800 ezret évente, miközben pl. lomizós kiccsaládként ebből élsz?
A szerencsétlen egyszeri eladón meg aki végre talál vevőt valami szarjára, az meg ki lesz szolgáltatva a phaszkalap hivatalnok kénye-kedvének, pillanatnyi hangulatának, hogy éppen ejnye-bejnyével elengedi, vagy bal lábbal kelt fel és a tól-ig skála tetszőleges pontján lévő összeggel megbünteti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!