Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért nézi el a NAV a fekete,...

Miért nézi el a NAV a fekete, szürke bejelentéseket, vállalkozói adócsalásokat bizonyos szektorokban?

Figyelt kérdés
A legjobb példa talán az építőipar. Mindenki tudja, hogy szinte senki sincs rendesen bejelentve, sok még mindig teljesen feketeén dolgozó, szinte az összes vállalkozó adót csal. Mégse tesznek semmit ellene. Csak ahol én lakom vagy 5-6 építőipari vállalkozó van és 3 fakitermelői. Mindegyik foglalkoztatt feketén embereket 1 kivételével. 2-3 ember van rendesen bejelentve összesen. A szomszédom évekig volt papíron veszteséges (villanyszerelő) miközben vette a kocsikat, újította a házat, külföldi nyaralások stb úgy, hogy a felesége soha nem dolgozott. Konkrétan ételre nem kellene pénzük legyen papíron. És mégse tesznek ellene. Miért szarja telibe a nav? Nem hiányzik ez a pénz az államkasszából? Az adó+tb+nyugdíj. Több száz-ezer vállakozóról beszélünk, több ezer-tízezer ilyen alkalmazott. Például a szomszédom elondása szerint ő havi szinten így nettó 1,5 millió körül keres átlagban, 1 alkalmazottal. Csak rajta több százezret buknak havonta.
máj. 28. 14:46
 1/9 anonim ***** válasza:
34%
Ha konkrétan tudod mi történik, akkor a nav-nál kell jelentkezni, nem itt. Százszor hallottam az én cégemről is, hogy feketén alkalmazunk embereket, pedig soha nem történt ilyen. Mindenki be van jelentve úgy, hogy az a nav-nak megfelel. A valóságot is fedi, mert az emberek is annyi pénzt kapnak, amennyire be vannak jelentve. Nekünk fekete bevételünk sincs. Általában inkább azzal játszanak, hogyha van fekete bevétel, akkor abból zsebbe fizetnek és a hivatalos pénz kevesebb. Ez mostanában annyira már nem probléma, mert a nyugdíj úgysem lesz semennyi. Ez világossá vált az utóbbi pedofideszes években.
máj. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
29%
Sajnos szakmunkás szinten is sok a buta megvezethető ember akikkel ezt el lehet még manapság is játszani, ügyfélkapujuk nincs, fogalmuk sincs hogy kell használni vagy utána érdeklődni segítséget kérni, a segédekről meg ne is beszéljünk. A mának élnek sokszor nem is érdekli őket a bejelentés, mert akkor kevesebbet kapnak kézhez. 20 évet dolgoztam egészen tavalyig az építőiparban, ezt tapasztaltam.
máj. 28. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
31%

Ezt én sem értem. Sokáig azt hittem, hogy ezek a vállakozók meghúzzák magukat és nem mernek költeni és így nem feltünő, nehéz lenne megkeresni őket. De nem. A legtöbb vígan költi a pénzét. Nálunk egy kőmüves vállakozó 4 emberrel, fekete bejelentéssel dolgozik. Megnéztem a cégjegyzéket, hivatalosan alig volt bevétele az elmúlt években, mégis megvett egy kisboltott 40 millióért. Amúgy ő kapott már büntetést feketén történő alkalmazás miatt, de ugyanúgy csinálja. Gondolom elhanyagolható a büntetés ahhoz képest, hogy mennyit spórol így.


Amin még én gondolkodtam azok a kamionosok. Már belfüldön is nettó 700 ezret simán keresnek, de csak minimálbérrel vannak bejelentve a többit különböző préiumként kapják. Más munkáknál miért nem így csinálják?

máj. 28. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
24%

Most őszintén. Mi értelme a teljes bejelentésnek? Nyugdíj nem lesz, orovsi ellátásból ugyanazt kapod. Hülye lenne adót+tb-t fizetni, ha nem muszáj.


Az építőipart gondolom azért nézik el, mert a fidesz jelentősen épít az építőiparra :D.

máj. 28. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
42%
Nem nézi el.
máj. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

A vendéglátás a másik ilyen terület.


Ezrével vannak napi kétórás bejelentéssel (vagy anélkül) dolgozó futárok, s minimálbéres (plusz zsebbe a többi) konyhai dolgozók.


Senkit nem érdekel évtizedek óta.

máj. 28. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Vendéglátás is szinte teljesen így működik.

Meg a szürkén behozott autók is. A kinti eladóval köti papíron a szerződést az itthoni vevő. A zugnepper kimarad belőle.

máj. 28. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
42%
Nem nézik el, jelentsd fel öket azt majd ennek büntetni...
máj. 28. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nézd, ha tudsz ilyesmiről, akkor jelentsd a munkaügyi hatóságnak. Nem a NAV hatásköre alapból az, hogy valakit feketén/szürkén foglalkoztatnak. Kormányhivatalokban találod a munkaügyi hatóságokat. Bárki tehet bejelentést, nem kell, hogy a szóban forgó munkáltató alkalmazottja legyél. ->

[link]


Abban nagyon tévedsz, hogy nem foglalkoznak ilyesmivel a NAV-osok. Nyilván nem tudnak mindenhol ott lenni. Az én megyémben szinte megtisztult ilyen módon az építőipar például, mert sűrűn tartanak ellenőrzéseket, alig találnak feketemunkást.


Én építőiparban nyomtam 27 évig. Tudom, miről beszélek. Sokszor évente kétszer is kaptunk munkaügyi ellenőrzést. Volt, hogy a NAV-val, környezetvédelmi hatósággal karöltve tartottak razziákat. Nem az irodába jöttek, hanem ki a munkaterületre. Utána lepték el az irodákat és nézték végig a nyilvántartásokat, bérszámfejtést, utazási költségtérítéseket, munkavédelmi oktatásokat, stb.

máj. 30. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!