Szeretnék tanár szakos egyetemistaként magánórákat tartani, hogyan tudom törvényesen csinálni?
"Simán átutalom nekik óra után a díjat. Szerintem mindenki így csinálja."
Nem ez volt a kérdés.
Törvényesen úgy tudod csinálni, hogy vagy egyéni vállalkozást indítasz hozzá, vagy adószámos magánszemélyként végzed azt.
Mindkét esetben szükséges kiváltani az adószámot a tevékenységre. Az adószám nem azonos az adóazonosító jeleddel. Az adóazonosító jeled téged azonosít, mint adózót, míg az adószámot a végzett gazdasági tevékenységre generálja meg az adóhivatal.
Mivel nem ez a legalapvetőbb bevételi forrásod, ezért véleményem szerint nyugodtan végezheted adószámos magánszemélyként is, tehát nem szükséges vállalkozói igazolványt kiváltanod hozzá. Ilyenkor ha van bevételed, akkor fizetsz adót, ha nincs, akkor nem.
A bevételeddel szemben el tudod számolni a tevékenység végzésével szorosan összefüggő és hitelt érdemlően igazolni tudott (számla stb.) kiadásaidat, a különbség lesz adóköteles. Ha semmilyen kiadásod nem merül fel vele kapcsolatban, akkor is elszámolhatod a bevételed 10 %-át költségként mindenféle igazolás nélkül, mivel erre lehetőséget ad az SZJA törvény.
Hidd el megéri felkeresni egy könyvelőirodát, ahol 20 perc alatt teljes felvilágosítást adnak e téren mind az adózást, járulékozást, mind a nyilvántartások vezetését illetően pár ezer forintért. Könyvelő alkalmazása nem kötelező. Én magam ingatlan bérbeadással foglalkozom, soha nem volt könyvelőm, mégis meg tudtam tanulni azt a pár dolgot, ami ezzel kapcsolatos. Egyszer mentem el egy könyvelőhöz, végigbeszéltük a vele kapcsolatos szabályokat. Az évi bevallásomat is én csinálom. Két évvel ezelőtt megbízható adózónak minősített a NAV.
Én nem csinálnám "feketén", mivel a NAV a különböző internetes portálokat is figyeli. Soha nem tudhatod, hogy mikor futsz bele egy adóhatósági ellenőrzésbe (próbavásárlásnak hívják). Észre sem fogod venni, hogy egy adóellenőrnek próbálod megtanítani a honfoglalást vagy bármi mást...
Én tudom, hogy nem éri meg feketén csinálni. A többiek csak addig teszik mindezt, amíg le nem buknak.
"Simán átutalom nekik óra után a díjat. Szerintem mindenki így csinálja"
A kérdező nem adócsaló akar lenni, hanem törvényesen szeretné csinálni, ahogy a kérdésben szerepel is. A #3 tökéletes választ adott erre a szcenárióra.
Szerintem egyéni vállalkozást kell kiváltanod (itt X összegig adómentes vagy, viszont a könyvelő kb 20-25E havonta, negyedéves bejelentés+egyéb költségek), de lehet jó a fentebbi ajánlás is, hogy adószámos magánszemély. Ennek utána kell kérdezni.
Feketén nem ajánlom csinálni, mert NAV kiszúrhatja könnyedén... Még hirdetni sem szabad magadat ilyenkor!
Vagy másik opció, ha keresel egy olyan oktatási intézményt, akik ezzel foglalkoznak (például tanfolyamok, kurzusok indítása), és akkor ők köthetnek veled megbízási szerződést, amelyben adóznak majd utánad. Nálam így van.
Viszont van az a magántanítási oldal, ami nagyon hirdette magát az utóbbi időben, de ott is vállalkozónak kell lenned, ők csak a hirdetési felületet biztosítják. Szóval erre is érdemes figyelni, mert szerintem tök sokan beugrottak ebbe a csőbe is. Persze addig minden lehet szép és jó, amíg a NAV el nem kezd razziázni.
Vagy megmaradsz szigorúan az ismeretségi körnél.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!