Ilyen esetben hogyan használom a fifo módszert?
Nyitókészlet 1000 kg
1. beszerzés 500 kg
2. beszerzés 600 kg
Anyagfelhasználás 1600 kg
Itt úgy csináltuk Fifo módszerrel, hogy az 1. beszerzés 500 kg- hoz hozzáadok a 2.beszerzésből 1100 kg-ot (amit nem tudom hogyan ha 600 kg a 2.beszerzés) hogy 1600 kg legyen az anyagfelhasználás
Kérdésem, ha több beszerzés van mint 2 (3 vagy 4 ) akkor is a 2. beszerzésből adom hozzá? Tehát ugyanúgy 1.beszerzés 500 kg + 2.beszerzés 1100 kg és így megvan az 1600 kg az anyagfelhasználáshoz vagy a 3. és esetleg 4. beszerzésből is hozzá kell adni?
Segítek, a megertesben.
FIFO elv azt jelenti, hogy first in, first out.
Tehát ami hamarabb érkezett azt hamarabb használom fel, így nem fog megromlani az áru a raktárban.
A jelenlegi példában elhasznalod a nyitokeszletedet (1000kg),az 1-es beszerzést (500kg) és a 2-es beszerzésből 100kg-ot.
Számomra is így lett volna logikus, de nem így van!
1. beszerzésből felhasználom a teljes 500 kg-ot és a 2. beszerzésből 1100 kg-ot (ami nekem is furcsa, de több példát írtunk fel és mindegyikben így van,) gondolom a nyitó 1000 kg-t is hozzáveszem meg a 2. beszerzés 600-at is tehát az 1600 kg-ból 1100-at adok az 1. beszerzés 500 kg-hoz és így lesz meg az 1600 kg
Pedig úgy van ahogy az első mondja.
Meglévő készlet (1000) + első beszerzés (500) + második beszerzés (100).
FIFO elv alapján így használod fel az 1600 kg terméket.
Értem, számomra is így logikus akkor valószínűleg a feladatmegoldásaim hibásak, Köszönöm a segítséget.
Ez alapján, ha több beszerzés van 3-4, akkor ha a nyitó+ 1. beszerzés + 2. beszerzésből nem jön ki az anyagfelhasználás akkor nem csak az 1-2 beszerzést kell felhasználni hanem a 3.-at is és ha még azzal együtt is kevés hozzáadom a 4-et is?
Tehát nincs semmi olyan, hogy a legutolsó (4.) beszerzés árából adom hozzá, hanem folyamatosan, ahogy a beszerzések jönnek sorban és ha nem elég a Nyitó + 1-2 besz adok a 3.-ból (ha úgy elég, és akkor a 4.-kel nem foglalkozom)?
Igen.
Szörnyen egyszerű, nem kell ennyire túlgondolni.
A FIFO lényege, hogy a legrégebbi megy ki először és utána mindig a régi. Képzeld el úgy, mintha kaja lenne aminek lejárati dátuma van.
Először eladod ami Május 31 lejáratú.
Utána ami Június 1 lejáratú
Utána ami Június 2... és így tovább. Egészen addig mész így sorba amíg össze nem jön az a mennyiség amit el kell adni / fel kell használni.
Értem, csak az átlagárat is hozzávettük és egy kicsit bekavarodtam de próbálomom memorizálni, köszönöm! :)
+ a társaim azt mondták, hogy ha 4 beszerzés van az utolsó beszerzés árából kell számolni, amit totális baromságnak gondoltam, de rájuk hagytam.
FIFOnak mi köze az árhoz? Az egy raktárforgási módszer.
Van FEFO is pl.
“ FIFO lényege, hogy a legrégebbi megy ki először és utána mindig a régi. Képzeld el úgy, mintha kaja lenne aminek lejárati dátuma van.
Először eladod ami Május 31 lejáratú.
Utána ami Június 1 lejáratú
Utána ami Június 2... és így tovább. Egészen addig mész így sorba amíg össze nem jön az a mennyiség amit el kell adni / fel kell használni.”
Ez nem FIFO, hanem FEFO (firs expires first out)
9
Az esetek 99%-ában a kettő ugyan az. De szigorúan véve tényleg FEFO, csak egy gyakorlati példával akartam segíteni a kérdezőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!