Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha valahová be vagyok jelentve...

Ha valahová be vagyok jelentve mint alkalmazott, de nem kapok fizetést, akkor is ledolgozott időnek számolódik?

Figyelt kérdés
Például a nyugdíj miatt vagy hasonlókban, ahová x ledolgozott év kell hivatalosan.
2022. márc. 12. 12:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha valahova be vagy jelentve, mint alkalmazott, akkor minimálbért minimum kell kapj
2022. márc. 12. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen beleszámolódik. Gondolom valaki bejelentett valahova, te nem dolgozol viszont valaki felveszi a pénzt helyetted, neked meg nem kell tb-t fizetned.
2022. márc. 12. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Gondolom eltiltása van annak aki helyetted dolgozik. Te csak jól jársz vele, nyugdíjba bekeszamitodik
2022. márc. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"a valahová be vagyok jelentve mint alkalmazott, de nem kapok fizetést, akkor is ledolgozott időnek számolódik?"


Ha munkaviszonyban állsz egy munkáltatóval, akkor a ledolgozott időre bért köteles fizetni.


Ha fizetés nélküli szabadságon vagy, és nem az MT-ben felsorolt indokok miatt engedélyezték azt (gyermekgondozás stb.) , akkor az az időszak nem számít szolgálati időnek a nyugdíjhoz, és még külön kell fizetned egészségügyi szolgáltatási járulékot is.


Mi a valódi szitu? Írd meg légyszi, mert így csak tippelgetünk, hogy valójában mire is vagy kíváncsi.

2022. márc. 12. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Felmondtam egy helyen, de nem szépen végződött a dolog, csak megmondtam, hogy helló. Ez már vagy 5 hónapja volt. Viszont online megnézetem, hogy be vagyok e még jelentve (van valami hivatalos oldal erre) és igen. Na most ha nekem ebből olyan szinten van valami haszon, akkor nem szeretném megbolygatni. De ha hátrányom van belőle, akkor viszont mielőbb. Ez a szitu.
2022. márc. 12. 17:41
 6/14 anonim ***** válasza:
Ez jó kérdés, nekem is van ilyen, hogy tovább látszik a bejelentés, mint amit ténylegesen ott dolgoztam, meg olyan is van, hogy 2 helyre is bejelentettek egyszerre, egyiken sosem jártam.
2022. márc. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Felmondtam egy helyen, de nem szépen végződött a dolog, csak megmondtam, hogy helló. Ez már vagy 5 hónapja volt. Viszont online megnézetem, hogy be vagyok e még jelentve (van valami hivatalos oldal erre) és igen."


Ilyenkor a történet a következő:


Neked ebből hátrányod nincs, mert biztosítottként szerepelsz a NAV nyilvántartásában attól függetlenül, hogy valójában a munkaviszonyod már a cégnél nem áll fenn legalább 5 hónapja. Viszont ha az 5 hónap alatt más jogon nem voltál biztosított, akkor később gondok lehetnek belőle.


Ugyanis a NAV folyamatosan összeveti a biztosítotti bejelentéseket a munkáltatók által benyújtott havi 08-as bevallásokkal. Ha Te be vagy egy cégnél jelentve 5 hónapja, mint biztosított (munkaviszonyos), viszont havonta a 08-as bevallások nem érkeznek rólad a cégtől, akkor egy idő után adategyeztetési eljárás indul és jelzik a cégnek, hogy vagy mulasztott a 08-as bevallások benyújtásával, vagy nem végelte le a munkaviszonyodat a rendszerben, ezért valamelyiket pótolja X. Y. időn belül, egyébként mulasztási bírsággal sújtják.


Ha a NAV felhívásra a cég utólag "kijelent", mint munkaviszonyost, és Neked a szóban forgó 5 hónapban kellett volna magad után fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot ("TB"), akkor azt idővel és visszamenőleg elő is fogják írni. Ha nem kellett volna, mert mondjuk máshol már elhelyezkedtél, vagy más jogcímen mentesültél a járulék fizetése alól, akkor probléma nincs.


Ez kb. így működik.


A testvérem 8 éve leszámolt a volt cégétől. Elfelejtették kijelenteni (szintén nem könnyes búcsúval jött el), és azóta is úgy van a rendszerben, mintha 8 éve két helyen dolgozna egyszerre. Minket nem zavar, mert a cég feladata lett volna kijelenteni, nem a mienk. 08-as bevallás nyilván csak a mostani cégétől megy havonta. 8 éve nem vette észre a NAV, hogy a régi cégétől nem mennek a havi bevallások róla. Van, akiét észreveszik valamilyen oknál fogva, és rendeztetik. Talány, hogy egyiket miért, a másikat miért nem veszik észre hamarabb.

2022. márc. 13. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
7-es nekem úgy bukott ki egyszer, hogy nem jelentettek ki, mikor letelt a 45 passzív tb és mentem be a nav-hoz bejelentkezni tb fizetésre. Megnézte az ügyintéző, befizetés nem történt abban az időszakban utánam, de nem volt elég, hogy ott helyben rendezzék, még nekem kellett visszamenni a céghez és megkérni őket, hogy jelentsenek már ki, utána vissza. Grátiszba utána a nav még küldött egy 15e tartozásról szóló és behajtással fenyegetőző levelet, megint be, akkor meg már nyoma sem volt a tartozásnak. Jobb ezeket rögtön rendbe tenni.
2022. márc. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Volt másik munkahelyem ez idő alatt, meg KATA-s is vagyok/voltam, szóval ha csak ennyi a feltétel, akkor biztosított vagyok, gond nem lehet ebből.
2022. márc. 13. 10:49
 10/14 anonim ***** válasza:

Akkor hagyd a fenébe, ha egyébként "biztosított" voltál más jogcímen alatta.


8-asnak!


Elhiszem, mi viszont nem voltunk hajlandóak olyan ügyben mászkálni, ami nem a mi feladatunk lett volna, hanem a munkáltatóé. Egyébként is köteles vagyok én tudni arról, hogy Ő elfelejtett kijelenteni, mint munkaviszonyos? Nem vagyok. A testvéremnek is kellett kb 1,5 hónapig fizetnie az eü. szolg. járulékot, be is jelentkezett alá, fizette is, majd az új munkaviszony létesítésekor jött egy NAV-os értesítés, hogy már nem kell fizetnie a járulékot, mert a munkaviszony által biztosított lett. De a régi cége azóta sem jelentette ki mind a mai napig.

Azóta már a nyugdíjbiztosítónál is indított adategyeztetést (nem emiatt), hanem a szolgálati idejét szedette össze, mert pár éve van már csak nyugdíjig, érdekes módon ott ez az anomália nem okozott keveredést, a munkaviszony megszűnésének napja befejező dátumként szerepelt benne úgy, hogy a NAV rendszerben pedig még mindig két helyen van munkaviszonya egyszerre azóta is.


Vannak érdekes dolgok. Mi biztosan nem fogunk sem időt, sem energiát fordítani arra, ami nem nekünk van előírva jogszabályilag.

2022. márc. 14. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!