Ha eladom édesanyám halála után megörökölt lakást mennyi adót, hány százalékot kell fizetnem?
Az attól függ.
Egyrészt ez APEH nem küld ki semmit.
A jövedelemadó bevallásod megfelelő sorában kell bevallanod, mint adóköteles jövedelmet.
A jövedelem mértéke több dologtól is függ, a lakás HIVATALOSAN megállapított értékétől (tehát nem a vételártól): 0 Ft illteéket állapítanak meg, mivel per. pill. nincs örökösödési illeték,viszont a végzésben szerepel az illeték értéke, azzal kell számolni.
Levonható minden költség, ami az ügyvéddel, temetéssel, stb. kapcsolatos, ha a TE NEVEDRE SZÓLÓ SZÁMLA van róla.
A maradék a tényleges jövedelem, annak a 25 %-a az adó.
Persze függ attól is, hogy mikor örökölted azt a lakást. (Mikor került a tulajdonodba.)
Így nem lehet pontosan megmondani, nagyon kevés info-t adtál.
Ja: kifelejtettem: szóval az APEH nem küld ki semmit, neked kell az adóbevallásban kiszámolnod, és ami a végén (mindennel együtt) kijön, mint adóhátralék, azt kell csekken befizetned azt hiszem 30 napon belül, vagy legkésőbb a bevallás végső határidejéig.
Én a helyedben biztost felkeresnék egy könyvelőt, vagy legalább egy olyan személyt, aki már csinált ilyent, mert a lakáseladás adójára vonatkozó jogszabályok minden évben változnak és könnyű mellényúlni.
A lakást az elmúlt évben örököltem. A számlák az élettársa nevére szólnak, anyám pénzéből ő fizette ki. Én anno csak átirási illetéket fizettem. Az adómat havonta vonja a cégem, igy nekem az adó bevallásomban csak ez lesz plusz.
25 % viszont nagyon durva lenne. Az az 1 negyede az eladás összegének.
Pedig az sajnos annyi.
(Persze csak a rád eső részből. De mint mondtam nem biztos hogy a vételár az irányadó.)
SZJA törvény: 1995 évi CXVII tv.
62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:
a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
b) az értéknövelő beruházásokat;
c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.
(2) A megszerzésre fordított összeg az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték, a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték, ezek hiányában az az érték, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. Öröklés esetén, vagy ha az átruházott ingatlant, illetve vagyoni értékű jogot a magánszemély ajándékba kapta, a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. A kárpótlásról szóló törvényekben szabályozott vételi jog gyakorlása során szerzett termőföld, erdő művelési ágú föld esetében a megszerzésre fordított összegnek - ha a jövedelmet nem a 64. § (1) bekezdés rendelkezése szerint kell megállapítani - a vételi jog gyakorlása során vételárként szereplő összeget kell tekinteni. Ha a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakást a magánszemély megvásárolja, akkor megszerzésre fordított értéknek a szerződésben szereplő tényleges vételárat kell érteni. A 60. § (3) bekezdése szerinti ráépítés, újjáépítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összeg a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedésének napjáig, illetve a használatbavételi (fennmaradási) engedélyben megjelölt feltételek teljesítésének határidejéig, a 60. § (4) bekezdése szerinti esetben a tényleges használatbavételig, ennek megállapíthatósága hiányában az átruházásig kibocsátott, az építő (építtető) magánszemély nevére kiállított számla szerinti érték.
(3) Ha a megszerzésre fordított összeg a (2) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevételt annak 75 százalékával kell csökkenteni.
(4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(2) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e § alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,
63. § (1) Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék. Az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie.
stb.
Tényleg könyvelővel csináltasd majd meg a bevallást.
Bocs, hogy mindig ilyen hosszan válaszolok.
A lényeg:
Az illeték alap után kell az értéket számítani.
62§-ban: mi vonaható le (te csak a te nevedre szóló szlával :(
Csak a rád eső rész után kell adózni.
Azután viszont sokat :( (63§)
(Együttérzek veled, tényleg kib*szás.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!