35 év alatti első lakást vásárlók illeték kedvezménye: Akkor is jár, ha már van egy ingatlanom, de azt nem vásároltam?
Hogy szól pontosan ez? Tudom 35 éves kor alatt jár, ha maximum 15 millió forintért veszel első ingatlant és ekkor a 4% illeték felét elengedik, tehát akár 300 ezer forintot is lehet spórolni vele.
A nagyszüleim pár éve a nevemre íratták a házukat halálukig tartó haszonélvezettel, de még hála Istennek jól vannak bőven. Ez családilag így lett lebeszélve, mert anyának nincs szüksége a házukra (vidéki, 2 szobás ház városban, kb 15 milliót ér) és ő is megkapta anno nagymamája (dédmamám) örökségét ugyanígy az anyjától (mamámtól). Viszont most úgy alakult tudnék venni magamnak egy kisebb lakást és tudom Budapesten ez elég lehetetlen, vagy ha valaki nagyobb lakásban gondolkodik, de a vidéki nagyvárosban ahol lakom pont vannak 15 millió forintért jó helyen lévő jó garzonok, vagy akár 1,5 szobás panelek is. Kérdésem, hogy én így igénybe tudom-e venni ezt az illetékkedvezményt, hogy már van tulajdonjogom egy házon, igaz nem én élek benne és még remélhetőleg 10+ évig semmit nem tudok vele kezdeni? Mert a neve az, hogy első lakást vásárlók kedvezménye és én valóban most fogom venni az első lakásomat, mert eddig még egyet sem vettem.
28/F
Köszönöm! Van egy 25 éves húgom, aki 100%, hogy nem fog soha élni ezzel a kedvezménnyel, mert ő majd egyszer örökölni fog, de egyáltalán nincs és várhatóan nem is lesz olyan anyagi helyzetben, hogy 35 éves koráig lakást tudjon venni. Az mennyire megoldható, hogy az ő nevére veszek lakást, aztán azt nem sokkal később az én nevemre íratjuk? Természetesen 100%-ig megbízunk egymásban. Nem moralizáló, hanem a kérdésre válaszoló válaszok érdekelnek.
Néhány éve volt egy barátnőm és náluk is a családban valahogy így spóroltak az illetékkel, hogy az apja a lánya nevére vett egy lakást (de az apja magának vette egyelőre), ami nagyon rövid ideig volt a lány nevén, aztán átíratták az apja nevére. Ez 5+ éve volt már és homályosan emlékszem, de mintha ott is ezt a fizetendő illetéket próbálták csökkenteni és úgy emlékszem sikerrel.
"Ha legalább 50 százalékod van egy házon/lakáson, akkor nem jár a kedvezmény."
Ez nem pontos.
"első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50 %-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el. Nem minősül első lakástulajdont szerzőnek az, aki a kedvezményt az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően igénybe vette. A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás véglegessé válásáig kell nyilatkoznia."
"Mert a neve az, hogy első lakást vásárlók kedvezménye"
Nem az a neve. Első lakástulajdont szerzők kedvezménye. Neked az már van. Lakástulajdonod. Így a mostani már nem az első lesz. :)
"Az mennyire megoldható, hogy az ő nevére veszek lakást, aztán azt nem sokkal később az én nevemre íratjuk? Természetesen 100 %-ig megbízunk egymásban. Nem moralizáló, hanem a kérdésre válaszoló válaszok érdekelnek."
Jogilag akadálya nincs, ha egyébként más korlátozás alá nem esik. Egyenlőre ilyenről nem tudok. Az ügyvéd költsége lesz meg kétszer, és a földhivatali bejegyzési díj.
Mi is pont belegyalogoltunk ebbe. Anyósom a férjem nevére íratta a lakását fél évvel azelőtt, hogy megvettük volna a sajátunkat. Hát mondhatom jó érzés volt szembesülni vele, hogy emiatt az ő részének 2%-ától elestünk. Mindenesetre utólag belegondolva ezen kár volt fennakadni. Akkora költségekkel járt a lakás megvásárlása, felújítása és bebútorozása, hogy az az 1-200 ezer forint már nem oszt nem szoroz.
Elvileg az ajándékozás már testvérek között is illetékmentes, szóval működhet, hogy te ajándékozol neki egy rakás pénzt, amiből ő lakást vásárol, majd ő egyszercsak visszaajándékozza neked a lakást.
Az ügyvédi költség 0,5-1% körül mozog! Ezen felül 8-10 ezer forint a földhivatali díj és a tulajdoni lap lekérés költsége.
Az ügyvédi díj és a földhivatali ügyintézési díj ajándékozásnál is fennáll, vagyis amikor visszakéred a testvéredtől hivatalosan, akkor is ki kell fizetni.
Ezt majd a pontos lakás ár és az ügyvédi díj ismeretében érdemes összevetni az illeték mértékével. Pár 10 ezer forint spórolás miatt nem hiszem, hogy érdemes ezzel időt pazarolni.
A testvéred esetében is elgondolkoznék. Azért 10 év hosszú idő. Én is így láttam 25 évesen a helyzetet, aztán megismertem a páromat és 27 évesen megvettük a lakásunkat minimális önerővel, hitelre. Nem lett volna jó érzés, ha énis elesek a kedvezménytől, amiért a tesómnak próbáltam spórolni két éve. Persze jó tesóként felajánlhatod akkor majd te is, hogy beszállsz a költségeibe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!