Mikortól kell adót fizetnem?
Iszonyat mennyiségű megunt értéktárgyam van itthon, és még vettem is idén interneten. Tovább szeretném adni a Lófogáson, legalábbis én többet nem ismerek. Hogyan tehetem ezt meg, ha ez nem, 600eft összértékű, hanem több. Hely hiány miatt viszont meg kell válnom tőlük.
1. mivel van közte interneten, magánszemélytől vásárolt holmi, már max 1 éven belül csak 200eft-ot árulhatok belőle? vagy csak hivatalos oldalon vásárolt tárgyra vonatkozik ez?
2. 600eft feletti összértékben eladott tárgy után mennyi és milyen adókat kell fizetnem? Tételezzük fel 700eft, mennyi az az összeg, amit fizetnem kell az adóhivatalnak?
3. esetlegesen, ha egybe szeretném eladni érdemes-e valamit kiváltanom, jobban megéri-e?
4. a tárgyév mikor zárul, melyik hónap melyik napjáig kell ezt bevallanom?
Azt nem hinném, hogy te anno vettél x mennyiségű darab fényképezőt, majd te ezekre ráunsz és ezeket külön-külön vagy tfh egyben szeretnéd eladni ezzel foglalkozna az adóhivatal. Ámbár nyílván nem teheted meg, hogy hivatalosan százával árulod különböző licit vagy eladási honlapon.
Ha neked van vagy vettél múlt hónapban 1-2db fényképezőgépet és azt eladod 3 szoros áron nem gondolom, hogy ezzel bárki foglalkozna. Feltétezem azt, hogy pár ezer forintos gépekről van szó, nem milliós nagyságrendű, amin milliókat nyersz. És gondolom van egy vékony érdeklődési rétege ez iránt és nem ezt keresi mindenki.
Ezzel szemben más példa egy okostelefon tok, amit, ha valaki ezrével rendel nem mondhatja azt, hogy bocs rájuk untam szeretném eladni magasabb áron.
Soha nem tudod kimagyarázni, hogy nem üzletszerű egy tevékenység, ha rendszeresen, haszonszerzésre irányulóan végzed.
Ne akarjuk a dolgokat megerőszakolni. A szándék nagyon lényeges.
Ha azért akarok megszabadulni az ingóságaimtól, mert kinőttem, meguntam, nekem elavult, nem tudok vele mit kezdeni, nem fér el a padláson/pincében és tulajdonképpen mindegyis, hogy mennyit kapok érte, vagy megközelítőleg annyit kapjak érte, mint amennyiért hozzájutottam (mínusz értékcsökkenés) csak szabaduljak tőle, akkor az nem üzletszerű még akkor sem, ha tömegével árulod (pld. kinőtt gyerekholmik). Szándék -> megszabadulni tőle, lehetőleg ne ingyen.
Ha azért akarod eladni, hogy többért kelljen el, mint amennyit Te rááldoztál, az már haszonszerzési céllal történik.
Ahogy mondani szokták, nem mindegy, hogy egy bélyeggyűjteményt egyben árulsz, vagy inkább darabonként, mert akkor többet kaphatsz érte. :)
Érzed a szándékok közötti különbséget?
Csak jelzem: Nem az adóhivatal fogja bizonygatni, hogy Te üzletszerűen tevékenykedsz (tulajdonképpen kereskedsz), vagy magánszemélyként ingóságot árulsz. Tesznek egy megállapítást a jellemző jegyek alapján és Neked kell majd bebizonyítanod az ellenkezőjét, ha nem értesz vele egyet.
Köszi Utolsó! Vagyis én nem vehetek meg semmit alkatrészként, hogy a meglévő műszaki cikkemet felújítsam és aztán eladjam, mert ez gazdasági tevénykeség lenne. Végülis, ha azt nézzük akkor ez jogos, mert nyilván hasonszerzés a lényege ennek, de az érem másik oldalra, hogy nem árulok hibás, használhatatlan árut.
Ez esetben tényleg felmerül a kérdés:
1. mikortól mondhatom azt, hogy nekem volt is ilyen cikkem, és nem kellett hozzányúlni, hanem örököltem, kaptam stb, hogy tömegével árulhassam? Mikor van, hogy elévül és nem tudják ellenőrizni, hogy én vettem alkatrészként, mert találtam a meglévőhöz, vagy esetleg maga, amit találtam is rendben van és értékesíthetem tovább?
2. amennyiben a hivatalos utat választom (már pedig ezek szerint ez lesz), mit kell csinálnom, és mennyi járulékos költségem van, ha valóban csak néhány ezer forintos dolgot veszek, és azt néhány ezer forintos haszonnal adom tovább?
3. utolsó mondatodban tetted az említesét, hogy tesznek egy megállapítást: vagyis megnézik a bankszámlámat és kérdőre vonnak, hogy mire fel kaptam én Gipsz Jakabtól, Nagy Pistától + x ezer forintot?
A megállapítás nem arra irányul, hogy honnan és mennyit kaptál. Az arra irányul, hogy megállapítják azt, hogy üzletszerűen végezted a tevékenység jellemző jegyeit figyelembe véve és ebből kifolyólag milyen dolgokat mulasztottál el megtenni, megfizetni.
Csak egy példa:
Srác rendszeresen értékesíti a motorja gumijait használtan. Az "életszerű" kategóriába nem fért bele, hogy egy magánszemélynek ennyi motorgumija legyen feleslegesen.
Egy hatósági ellenőrzés által simán megállapították volna, hogy vette, kicsit "koptatta", majd továbbadta haszonszerzés céljából. Emberünk tudja igazolni, hogy egy crossmotoros club tagja. Ezért nem fér bele az életszerű kategóriába az értékesítése. Ebből kifolyólag nem történik megállapítás.
Annyira élesen elhatárolni dolgokat, ahogy Te szeretnéd, nem lehet. Nem is kell ennyire elemeire bontani, ahogy Te fentebb írod.
Ha van egy mikrohullámú sütöm, amiben eltört a forgótányér, de nekem a mikro már amúgy sem kell, akkor nem fogok tányért venni bele azért, hogy biztosabb legyen az értékesíthetősége, hanem jelzem a hirdetésben, hogy van egy ilyen "fogyatékossága" a cikknek.
Érted a lényeget?
Én úgy gondolom, hogy nem lesz gond. Tedd egyértelművé az leendő vevők számára, hogy többnyire örökségből származnak egy szenvedélyes gyűjtőtől, de Neked nincs szükséged rá. :)
Az én anyukám könyvterjesztő volt. Ez konkrétan azt jelenti, hogy egy könyvtárnyi könyvvel rendelkezik otthon. Adott esetben biztosan nem fogom az összeset megtartani, tehát nekem is egyfajta "kacatomból" lesz ezernyi, akár több példányban is.
" várható ellenőrzés"
Ellenőrzés bármikor várható, bárhol, bárkinél.
Akár egy bolhapiacon is, nem csak internetes értékesítési oldalakon.
Az ellenőrök sem düddők, viszont tartani sem kell tőlük, ha "tisztességesek" a szándékaid.
Ez igazán hasznos olvasmány volt, engem is érdekelt! Azonban bennem még pár dolog több sebből vérzik. Nekem kvázi 1-1200 Matchboxom van, amik között van olyan, amit 20 éve vettem gyerkektől, és van amit íbéjen liciten, két hónapja. Ezek között van olyan, amit azért vettem meg íbéjen, mert a kerekei épek voltak, és voltak roncsok is, amiket saját kezűleg újítottam fel. Na most melyiket szabad adómentesen eladni? Én már lassan ott tartok, hogy hírdetném meg őket, mivel most már iszonyat sokat fizetnek érte a gyűjtők.
Megnézi tüzetesen az adóhatóság, hogy melyiket vásároltam íbéjen, és mi volt "fent" a padláson, az előbbit csak adózással értékesíthetem? Kissé érdekesnek találnám, ha a gépemen kutakszanak, és egytől egyig leellenőrzik.
Ja és ilyen "ékszereknek" nincs keresni valója a bolhán vagy vasárnap a vásárba...
Mint ahogy már előtte is írtam, ennyire nem kell felboncolni a dolgokat. Jelzed a hirdetésben (akárhol), hogy a szenvedélyesen gyűjtött kisautóidtól kívánsz megszabadulni vagy egyben, vagy darabonként.
A NAV sem fog a padlásodra felmenni. Ahogy előttem is írták már, lehet Neked ezer könyved az életutad során és ezer kisautód is, de az, hogy ezer keréktárcsád legyen, már nem annyira életszerű. De időnként az is védhető, lásd fentebb motoros példa.
Onnantól kezdve pedig, hogy átlépted az "adómentes" felső határt és szerepel a bevallásban róla adat (ha kell), a lőtéri kutyát nem fogod érdekelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!