Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell magam után adót...

Hogyan kell magam után adót befizetni/bevallani az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

Megbízási szerződés és közvéleménykutatás által, "önálló tevékenységből származó" jövedelmem van. Amikor a NAV elkészíti a szokásos, éves bevallásomat, én azt választom, hogy módosítani akarok rajta. Idáig tiszta sor, de utána hogyan tovább?

Vagy ha bemegyek a NAV-hoz jövőre, hogy nekem X Ft bevételem volt 2020-ban, akkor ők segítenek kiszámolni az adót, és feltüntetni a bevallásban?



2020. dec. 1. 07:20
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Benne lesz már a bevallásodban.
2020. dec. 1. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

A kifizető adóelőleget von, költséget a nyilatkozatod (vagy annak hiánya esetén jogszabály) szerint vesz figyelembe.

Benne lesz atervezetben, de módosíthatod, ha mondjuk 10% tg-hányadról nyilatkoztál, de igazolni tudsz ennél többet, akkor érdemes a bevallásban a tételes elszámolást választani.

2020. dec. 1. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Akkor leírom máshogy, mert valahol elmehettünk egymás mellett :D

1) Van megbízási szerződésből jövedelmem (költségnyilatkozat nincs, azt sem tudom, mi az).

2) És van olyan jövedelmem, ami a közvéleménykutatós weboldal leírása alapján "önálló/egyéb tevékenységből származó jövedelem", ami után ki van kötve, hogy nekem kell az adót megfizetni, és bevallani.


Ez számomra azt jelenti, hogy ha esetleg a megbízási szerződés benne is lesz a bevallásban, a másik teljesen biztos, hogy nem.

De ha ez megoldható úgy, hogy bemegyek a NAV-hoz, és megcsinálják az alapján, hogy elmondom, milyen plusz jövedelmem van, és az milyen forrásból származik, meg adnak egy csekket a befizetésre váró adóról, akkor köszönöm szépen, nekem az elég :D

(Tiszta gáz, hogy az embernek itt nyomozgatni kell azután, hogyan kopaszíthatják meg... -.-)

2020. dec. 2. 06:32
 4/22 anonim ***** válasza:

nem mentünk el egymás mellett, csak mi értünk hozzá, te, és ezek szerint a cég, ahonnan a pénzt kapod nem. Előbbi nem baj, utóbbi viszont szégyen rájuk nézve.


A megbízás önálló tevékenység jövedelme. Az szja törvény lehetőséget ad arra, hogy az ebből származó bevételt költségekkel csökkentsd, így alacsonyabb lesz az adó, esetleg a járulék, ha az összeg alapján biztosítottá válsz.

Az első kifizetés előtt nyilatkoznod kell, mennyi költséget figyelembe vételét kéred. Ha nem nyilatkozol, akkor jogszabály szerint 10% költséghányadot kell figyelembe venniük az adóelőleg és a járulék számításakor.

ÉS nem te adózól belőle, mivel nyilván nem magánszemély felé végzel munkát, hanem adóalany vállalkoozó vagy vállalkozás felé, ezért ő kifizetőnek minődül, minden alkalommal, amikor fizet neked, meg kell állapítania, le kell vonnia és be kell fizetnie az adóelőleget. Nem kötheti ki, hogy ezt neked kell megtenned, mert őt kötelezi a jogszabály.

2020. dec. 2. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

Igen, ez ciki vagy nem, de sajnos tény, hogy fingom nincs hozzá... :/

Ha ez számít a kérdésem tekintetében, a megbízási szerződésnél a bevétel csekély mértékű, gyakorlatilag sosem fogja elérni azt az összeget, hogy az alapján biztosítottá váljak. (Havonta, legelőnyösebb esetben is maximum 15-20.000 Ft)

A szerződés releváns részébe ez van írva:

- A feladat ellátásával kapcsolatban felmerülő költségek a Megbízottat terhelik, melyet a jutalék összege magában foglal.

- A kifizetést terhelő kifizetői adók magánszemély után (Szociális hozzájárulási adó

15,5%, Szakképzési hozzájárulás 1,5%) a Megbízót terheli.


Ez alapján akkor ha jól értelmezem, a megbízási szerződés bevételéből nem kell adóznom? Viszont a bevallásban akkor is fel kell tüntetni, vagy erről a NAV már fog tudni, és benne lesz a bevallásomban?


Ettől függetlenül a másik jellegű bevétel továbbra is kérdéses, hogy abból mennyit adózok, és hogyan tüntetem fel a bevallásban. Ott nincs aláírt szerződés, nincs semmi, csak regisztráltam egy oldalra, küldenek kérdőíveket, nekem meg alkalmanként van belőle párszáz forintom. Akár el is engedhetném a fülem mellett, annyira jelentéktelen összeg, de túlságosan banálisnak tartanám, ha egyszer csak párszáz ezerre bírságolnának a párszáz forint miatt.

2020. dec. 2. 07:35
 6/22 anonim ***** válasza:

nincs másik jellegű bevételed.

Megbízási díjat kapsz, ami önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Ez egy és ugyanaz :)


HA kell, idemásolom neked a törvényt, tedd eléjük, hogy a megbízási díjadból nekik kell adóelőleget vonni, és küldök nyilatkozatot is.

2020. dec. 2. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Na de akkor reális, hogy megint elakadtam :D

Ugye két különálló cégről beszélek:

- az egyik a közvéleménykutatós, ott nem írtam alá semmit,

- a másik az, ami teljesen más témakörben megbízási szerződést kötött velem, amit aláírtam.


Értem, hogy az alapján, amit mondasz, a megbízási díjból származó, és nem megbízási díjból származó bevétel is ugyanaz a kategória, de akkor nem értem, hogy miért kell mégis adóznom azután, ahol nincs megbízási szerződésem.


A közvéleménykutatós oldal adózással kapcsolatos részénél ezzel van megindokolva, hogy miért kell adóznom:

"Amennyiben a díjakat nem valamelyik alapítványnak ajánlja fel, a 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről alapján az oldal felhasználásából származó bevétel önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, melynek adóvonzatairól Önnek szükséges gondoskodni. A magánszemélyeknek Személyi Jövedelemadót- (továbbiakban: SZJA) és Szociális Hozzájárulási Adó (továbbiakban SZOCHO) előleget kell fizetnie, amikor ilyen típusú jövedelme keletkezik. Az adó, és a megfizetett adóelőlegek elszámolását be kell vallania az éves SZJA bevallásban, melynek határideje minden tárgyévet követő év május 20-a (magánszemélynek)."


És minden egyes, közvéleménykutatás után fizető oldalon ez van feltüntetve.

2020. dec. 2. 08:36
 8/22 anonim ***** válasza:

Akkor azt mondom, ahol aláírtál megbízási szerződést, ott rendben minden. Tudja a megbízó hogy Ő kifizetőnek minősül és köteles a megbízási díj után a közterheket intézni, majd ad róla Neked egy igazolást az adóbevalláshoz, ahogy minden kifizető szokása és kötelessége.


A közvélemény-kutatós oldalon ezt nem teszik meg (ne kérdezd, hogy miért, mert én sem értem), ezért ez a Te dolgod lesz. Remélhetőleg kapsz tőlük róla egy szokásos igazolást az adóbevalláshoz, és az alapján majd Te feltünteted benne az adatokat, és megfizeted utólag azt, amit menet közben kellett volna.

2020. dec. 3. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

#8:igen, és akkor most ugyanott tartok, ahonnan kiindultam :D

"az alapján majd Te feltünteted benne az adatokat, és megfizeted utólag azt, amit menet közben kellett volna."

Hogyan csinálom ezt? Mi ennek a menete? Újra megkérdezem: elég az, ha bemegyek a NAV-hoz, és azt mondom, számolják ki, mennyit kell adóznom, és kerüljön bele a bevallásomba? Nem tudom, hogy várhatják el, hogy egy magánszemély képes legyen bevallást készíteni maga után, de kezd egy kicsit elegem lenni belőle...

2020. dec. 4. 06:58
 10/22 anonim ***** válasza:

"Újra megkérdezem: elég az, ha bemegyek a NAV-hoz, és azt mondom, számolják ki, mennyit kell adóznom, és kerüljön bele a bevallásomba?"


Önadózás van, tehát a fenti opció nem biztos, hogy fog működni. A mi megyénkben a NAV ügyfélszolgálatán volt egy írás kitéve a falitáblára annak idején, hogy adóbevallást nem készítenek az ügyfél helyett (nem ez a dolguk), de információval természetesen tudnak szolgálni.


Bevallásodba úgy kerül bele, hogy elolvasod a bevallás kitöltési útmutatóját az ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELMEK bevallása résznél és aszerint kitöltöd azokat a részeket, amelyek ehhez kapcsolódnak. Az adózok jelentős része így tesz, vagy elviszi egy hozzá értőhöz (barát, rokon, könyvelő), aki vagy segít neki benne, vagy elkészíti helyette. "Aláírni" mindenféleképpen Te fogod, tehát a benne foglaltak felelőssége is Téged terhel, hacsak nem egy adótanácsadó, adószakértő készíti el jó pénzért, és a bevallásod ellenjegyzi. Akkor a felelősség átszáll rá.


Egyébként nem nagy ügy. Van egy bevételed, vele szemben elszámolható költséged, a kettő különbözete adóköteles. Ezt a három dolgot kell feltüntetni a bevallás megfelelő sorába, és a végén kijön, hogy mennyit kell befizetned még. A számokat a közvélemény-kutató oldal igazolásából nyerheted ki.

2020. dec. 5. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!