Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lakaskiadas utani adozas?

Lakaskiadas utani adozas?

Figyelt kérdés
Roviden az lenne a tortenet, hogy a lakasom felszobajat szeretnem kiadni alberletbe. A lany aki kivenne igenybe szeretne venni egy tamogatast a munkahelyen amivel a havi BKV berletet kifizetnek neki, mert x km-re koltozott a lakohelyetol, azt mondta, hogy bejelentkeznie ehhez nem szukseges. A kerdes az lenne, hogy ha nincs bejelentve az, hogy en alberletbe adtam a szobat de o felhasznalja a szerzodest ehhez a tamogatashoz, abbol lehet a nav-nal problema?
2020. nov. 4. 21:07
 1/7 anonim ***** válasza:
15% szja
2020. nov. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Lehet. Nem biztos, hogy lesz, de ha nem adózol a tőle kapott bérleti díj után, akkor lehet.

Egyébként nem kell sehova bejelenteni, hogy kiadod a szobát, csak adózni kell a bevétel után.

2020. nov. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Vált ki adószámot, adózd le a bevétel 90%-a vagya költségek levonása utáni eredményből a 15% szjat és nem.


Sőt a lány még lehet hogy kaphat lakhatási támogatást is és akkor az általad kiállított számla alapján finanszírozzák a lakbérét is. Ezáltal stabilabb bérlőd és nagyobb biztonságod is lesz a bérbeadás során.

2020. nov. 4. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ez lesz! Koszonom a segitseget!
2020. nov. 4. 22:06
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezt így elmondani nagyon egyszerű, de mégsem csak ennyi.


Nem kell adószámot kérni alapból az ingatlan bérbeadáshoz, ha magánszemélyként végzed, nem pedig vállalkozásként. Akkor viszont kénytelen vagy adószámot kérni, ha számláznod kell.

Egyébként számla helyett "számviteli bizonylatot" is elég kiállítani a lánytól átvett összegről.


Az ingatlan bérbeadás utáni BEVÉTEL adózásánál kétféle módon állapíthatod meg az adóköteles JÖVEDELMET.

Bevételből levonod az igazolt, és elszámolható költségedet. A maradék a jövedelem, ami után 15 % SZJA-t kell fizetni -> tételes költségelszámolási mód.

A bevételből mindenféle igazolás nélkül levonhatsz 10 %-ot (vélelmezett költség), így a bevétel 90 %-a lesz adóköteles, ami után ugyanúgy 15 % az SZJA fizetési kötelezettség -> 10 %-os költségelszámolási mód.


Ha a tételest választod, akkor a költségeidet csak arányosan számolhatod el, mivel nem a teljes ingatlant adod a lánynak bérbe, hanem csak egy részét. Ehhez meg kell határoznod egy vetítési alapot. Például m2 alapján. A teljes költséget is ennek figyelembevételével arányosan állíthatod csak szembe a bevételeddel!


A 10 %-os költségelszámolási módnál ilyen nincs. Ott 10 % és kész.


Azt, hogy melyik elszámolási móddal határozod meg a bevételedből az elszámolható költséget, a bérbeadás előtt el kell határoznod. Év közben nem váltogathatod az elszámolási módokat. Ami mellett döntöttél, azzal kell végigszámolnod az adóévet.


A bevételedről (mindkét varia esetén), az elszámolt költségeidről (csak tételes esetén) nyilvántartást kell vezetned, amit bármikor ellenőrizet az adóhatóság. A nyilvántartás kötelező tartalmi elemeit az SZJA törvény melléklete tartalmazza. A nyilvántartást kockás papíron is vezetheted, csak a törvény kötelező tartalmi elemei legyenek meg benne.

Negyedévente adóelőleg-fizetési kötelezettséged van. Negyedévente a nyilvántartásodat le kell zárni, megállapítani az adóköteles jövedelmet, és befizetni utána a 15 % SZJA-t. Év végén az adóbevalláskor ezekről számot adsz és ha keletkezik különbözet az év közbenihez képest, akkor azt rendezed.


Csak pontosítok: Te bérbe adsz ingatlant (ingatlanrészt), nem pedig albérletbe.

Albérlet akkor lenne, ha a lány, akinek bérbeadod az ingatlant, tovább adná bérbe valaki másnak. Az az albérlet.


Ezeket azért írtam le, hogy lelkileg készülj, mert sokan nem tudják a fentieket...

2020. nov. 5. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Negyedévente csak akkor fizet szja előleget, ha jól tudom és nem változott azóta, ha 10.000 Ft-ot meghaladja az adó mértéke. Ha ő kiadja 20.000-30.000-ért a szobát akkor nem nagyon kell neki évközben szja-t fizetni.


Adószámot meg célszerű kiváltani mivel enni nem kér, de sokkal szélesebb körű lehetőségekhez jut vele.

2020. nov. 5. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Köszönöm a kiegészítést, ez így igaz. Addig nem kell fizetnie, amíg a 10 ezer forintot meg nem haladja. Ha ennek ellenkezője éppen a 3. vagy 4. negyedévben történne meg, akkor a teljeset be kell fizetnie, nem csak az adott negyedévest.

A kérdező nem vázolta, hogy milyen összegért adná bérbe... :)

2020. nov. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!