Külön élés esetén mindkét félnek jár a családi adókedvezmény, vagy csak egy embernek?
Volt egy bejegyzetlen élettársi kapcsolatom, melyből született egy gyerek. Azóta már nem vagyunk együtt az anyával, közös megállapodás alapján van a láthatás, valamint a gyerktartás.
Ez alapján járhat-e mindkét félnek? Sajnos elvesztem a google tengerében ezügyben, konkrétat nem találtam erről.
Családi kedvezményt az veheti igénybe, aki saját háztartásában nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult. Az élettárs akkor jogosult az általa nevelt, nem saját (élettársával nem közös) gyermek után családi pótlékra és a családi kedvezményre, ha a gyermekkel együtt él, és az élettársi kapcsolat legalább egy éve szerepel a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában."
Mivel közös a gyermek, nem feltétele a bejegyzett élettársi kapcsolat megléte.
Attól függ a családi pótlékról milyen megállapodás született, vagy esetleg egy azon címre vagytok e még bejelentkezve. Elvileg csp-t saját háztartásban nevelt gyerek után lehet igényelni, csak hogy a gyakorlatban ez viszont annyit jelent, hogy a gyerek lakcímkártyáján az a cím szerepel mint Tieteken, - mégha valóságban külön is éltek,lakcímkártyán be nem jegyzett címre költöztél pl. - , és attól a háztartásotok is lehet "közös", pl. ha támogatod őket anyagilag.
Ha az anya, a pár forinttal magasabb összegért cserébe bejelentkezett egyedülállónak az Államkincstárnál, akkor viszont csak ő fogja tudni jó eseéllyel egyedül igénybe venni azt, mert ő a jogosult a nyilatkozata alapján. Ehhez viszont leginkább vagy nyilatkoznia kellett erről, vagy jogerős határozat kellene, ami nincs a kezében, mert nem válóper volt.
Nem kell közös lakcím.
Az jogosult, aki csp-ra jogosult. Csak akkor jár mindkét szülőnek, ha megállapodás alapján a gyermeket felváltva gondozzák.
Nyilatkozat alapján meg tudja igényelni, de ha az anyuka egyedülállónak jelentkezett be, akkor nem fogja tudni érvnyesíteni. Ha anyuka nem tett semmit és a korábbi állapot maradt fent akkor még mindig egy háztartásban élőknek számítanak , amit a Kormányhivatal le is igazol.
Közös lakcímet az Államkincstár ellenőrzi, ami alapján ha az egyik fél sem nyilatkozott és igényelte meg a magasabb összegű csp-t akkor még mindig egy háztartásban élőnek minősülnek és mindketten igényelhetik és a családira is mindketten jogosultak lehetnek ugyanúgy.
Sok ilyen esetet láttunk már, ahol külön élők is igénybe tudták venni.
Nem véletlen, mivel a gyerek érdeke is az, hogy a "több"-ből tudjanak gazdálkodni.
Különösen igaz ez a külföldön dolgozókra, ahol az apuka pl igényelhet különbözeti családit is emellé EGT + Svájc tagállamból, attól mert épp anyuka otthon van a gyerekkel és mással él, de a régi lakcímük azonos.
Nem egy háztartásban élnek életvitelszerűen és apuka nem a nevelésben vesz részt felváltva, de közös a magyarországi lakcím. Apuka támogatja a gyereket és utalja haza az adott összeget a családnak, ugyanúgy megigényelheti a támogatást, államkincstár leigazolja hogy anyuka kapja a gyerekek után itthon, a különbözetet meg a munkáltató kifizeti apukának. Ha megegyzeéssel %-osan ad a háztartási kiadásokba, akkor nyilván a több fajta és összegű jövedelemből többet is fog adni.
Egyes országokban még elvált szülőkre is érvényes ez a lehetőség, becsatolva a válást igazoló dokumentumokat.
Soha nem kellett közös lakcím, soha nem is ellenőrizte senki. (Egy évig kellett akkor, ha az élettárs nem az apa, de ezt egy év után kivették a jogszabályból).
És anyuka nem tud egyedülálló lenni, ha felváltva gondoznak, mert a felváltva gondozást jelölni kell.
E-411-hez kötelező csatolni pl. a közös lakcím igazolásaként a lakcím kártyákat családtagonként.
"8. Documents to be enclosed:
Resident abroad: Family booklet (parents and children) or birth certificates for the children
and marriage certificate (copies), recent confirmation from the responsible
office for child allowance in the country of residence
Unmarried persons: paternity acknowledgement,
certificate of parental care (if not according to the law)
Divorced or separated persons: Excerpt from the divorce or separation decree concerning right of custody
For children 16 years and older: Recent confirmation of education/training (including amount of income),
doctor's certificate if unable to work
Certified translations are required of all documents not written in one of the official languages of Switzerland or
in English. – In certain cases the Family Allowance Office may require additional documents."
Ezért is nem CSP-hez kötött a családi adókedvezmény (pl Emellett én is megosztva, itthoni vállalkozásból származó jövedelemre érvényesítem a családi adókedvezményt, holott párom kapja a CSP-t):
"A családi kedvezményt az veheti igénybe, aki saját háztartásában nevelt gyermek után
családi pótlékra jogosult. A kedvezmény igénybevétele tehát nem attól függ, hogy a
magánszemély részére folyósítanak-e családi pótlékot."
"És anyuka nem tud egyedülálló lenni, ha felváltva gondoznak, mert a felváltva gondozást jelölni kell."
Anyuka ugyanúgy bejelentkezhet egyedülállónak, ha ahogy a kérdező írta is ő "gyerektartást" fizet és nem közvetlen a nevelésben vesz részt.
"Ha a gyermek után családi pótlékra, így családi kedvezményre is csak egy magánszemély jogosult (például a gyermekét egyedül nevelő szülő), akkor ő a kedvezményt egyedül érvényesíti, az adóelőleg-nyilatkozaton ezt a lehetőséget kell megjelölnie."
Egykori munkatársam elvált, az asszony lelépett a gyerekek edzőjével és becsúszott egy gyerek, amíg ő távol volt. A jogerős határozatban közös felügyelet van, ő a nemzetközi családtámogatási lehetőségeket igénybe veszi , a volt felesége meg tejes egészében az itthoniakat ugyanúgy, nem egy háztartásban nevelik a gyerkeket.
Itt az a döntő, miben és hogyan állapodtak meg, mert a kérdezőnél válás nem volt, bejegyzett élettársi kapcsolat nem volt, nincs jogerős végzésük sem erről.
Nyilatkozat alapján bármi lehet, akár érvényesíthető családi adókedvezmény is.
Kérdező, neked csak akkor jár, ha megállapodás van róla, hogy 50-50%-ban felváltva gondozzátok. Ilyen esetben a csp is 50-50 megosztásban jár
Közös lakcím nem kell.
Hagyjátok már ezt a közös lakcímet. A törvény nem ezt írja, hanem a közös háztartást köti ki feltételként. Annak jár a családi pótlék, aki egy háztartásban él a gyermekkel ilyen szempontból.
Nálunk sem egy a lakcím, mégis kaphatja apa, anya a családi pótlékot és a családi kedvezményre is jogosultak vagyunk ez által. A folyósító szervnél nyilatkozni kellett arról, hogy az eltérő lakcím ellenére közös a háztartás. Már folyósították is. Ennyi. A családi kedvezmény érvényesítéséhez a csp. folyósítása sem szükséges, elég ha jogosult lenne rá az illető.
Kérdező!
Ha nem él Veled egy háztartásban a gyermek abban az időpontban, amelyikre érvényesíteni szeretnéd a kedvezményt, akkor nem vagy jogosult rá. Ez az alap.
Ha nem éltek egy háztartásban, de jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket, és ezért a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult, a felváltva gondozott gyermek után a szülő a családi kedvezmény 50 százalékának érvényesítésére jogosult.
Nem a google-t kell böngészni, hanem az 1995. évi CXVII törvényt (29/A. §). :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!