Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mekkora büntetésre számíthatok?

Mekkora büntetésre számíthatok?

Figyelt kérdés

Két éve megszűnt a hallgatói jogviszonyom, és nem jelentkeztem be, hogy magamnak akarom fizetni a TB-t (nem tudtam róla, hogy ezt kell csinálni, ez most ért engem villámcsapásként, és félek hogy mennyit kell fizetnem)

Ha hétfőn elmegyek kitölteni ezt az adatlapot gondolom kiderül, hogy két éve nem fizetem, igaz? Mert az adatlapon ki kell tölteni, hogy mikortól kell fizetnem, és ott a két évvel ezelőtti dátumot kell megadnom gondolom.

Visszamenőleg kb 180 000 lesz a TB, erre mennyi kamat, meg késedelmes bejelentés miatti büntetés jön rá?

Két évig nem találtam munkát, nem vagyok bejelentve munkanélküliként sem, és orvosnál sem voltam.

Kérvényezhetek egyből részletfizetést az elmaradt összegre? Van erre formanyomtatvány?

Ha valaki került ilyen helyzetbe, le tudná írni mi történt, hogyan sikerült elintéznie?



2019. dec. 14. 23:31
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
84%

A diákigazolvány érvényességét követő 45 napig "passzív" jogon vagy egészségügyi szolgáltatásra jogosult. Utána kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot (TB) annak, akinek nem lesz biztosítással járó jogviszonya, vagy más módon nem mentesül ennek a járuléknak a fizetése alól (GYES, GYET, GYOD ellátás, álláskeresési járadék folyósítás időszaka stb.).


A kamat viszonylag alacsony, mivel a jegybanki alapkamathoz kötődik, az pedig jelenleg 0,90 % éves szinten. Ha évente nem éri el a kamat összege az 5 ezer forintot, akkor elő sem írja az adóhivatal azt.


Mulasztási bírságot szabhatnának ki arra, hogy a kötelező bejelentést nem tetted meg, de még senkitől nem hallottam, hogy bármelyik adóigazgatóság megtette volna. Nem jellemző.


Fizetési nehézség esetén kérelmet bármikor benyújthatsz a már előíródott tartozásodra. Ebben kérhetsz részletfizetést, mérséklést, halasztást is. Vagyonfeltárást végeznek, és az alapján ítélik meg, hogy megadják vagy sem.


Viszont van egy könnyített változata a kérelemnek, ami kizárólag a részletfizetésre vonatkozik. Ha az összes tartozásod nem haladja meg az 500 ezer forintot, akkor automatikus részletfizetést is kérhetsz. Ilyenkor nincs vagyonfeltárás, nem kérdeznek semmit, nem kell semmit sehova igazolnod, hanem megadják, ha a feltételnek megfelelsz. Feltétel: maximum 500 ezer forintos tartozás, és először nyújtasz be rá automatikus részletfizetési kérelmet. Maximum 12 hónapra kérheted.


Erre van formanyomtatvány a NAV honlapján, de ha azt nem éred el, kockás papíron is megírhatod, csak jelezd benne, hogy az AUTOMATIKUS RÉSZLETFIZETÉSI KÉRELEM lehetőségével szeretnél élni, és hány hónapra kéred azt (maximum 12 hó jelölhető meg!). Ha csekken fizetnéd, akkor egyszerűen beleírod, hogy csekket kérsz a befizetéshez. Ezt beleírhatod a formanyomtatványba is, és a kockás papíron benyújtottra is.


Tartozás összeget nem kell írnod bele, mivel az elbíráláskor fennálló összes tartozásodat nézni fogják. Ha írsz bele összeget, akkor csak arra az összegre fogják vizsgálni a kérelmet, a többivel meg bajlódhatsz tovább.


Kérelmek elérési útja:


[link]


2. lehetőséget válaszd.


Arra figyelj, ha nem teljesíted a megkapott részletfizetést határidőre pontosan és oda fizetve, ahova a határozatban megjelölték, akkor "visszadöntik" a kérelmet, és buktad a mutatványt. :)

2019. dec. 15. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ :)

Kettő dolog nem világos, az automatikusa részletfizetési formanyomtatványon hova kell beírni, hogy csekket szeretnék? A címhez ahova kérem, hogy küldjék az iratokat?


Mit jelent az, hogy visszadöntik? Én fizetni szeretném, de mondjuk ha egy hónapot nem fizetek időben, akkor a maradék tartozást egyben behajtják?

2019. dec. 15. 08:00
 3/29 A kérdező kommentje:
Mégegy kérdés: ha postai úton küldöm be a tb fizetési adatlapot, megjelöltem rajta a két évvel ezelőtti dátumot, tehát tudom, hogy tartozásom van akkor az adatlappal együtt küldjem az automatikus részletfizetési kérelmet, vagy várjam meg amíg kiküldik mennyivel tartozom, és csak utána kérjem a részletfizetést?
2019. dec. 15. 10:51
 4/29 anonim ***** válasza:
55%

Azt, hogy csekket szeretnél, bárhova beírhatod, ahol van írásra helyed (megjegyzés rovat, üres rész). Te más információt is megadhatsz a kérelemben, nem csak azt, amit "nyomdailag" megjelenítettek rajta.


A járulék kötelezettség előírásáról fogsz kapni írásos határozatot. Addig felesleges kérelmet benyújtani, amíg nem írják elő a fizetnivalót, mert "automatikusan" el is fogják utasítani, mondván nincs (még) tartozásod, amire megadhatnák. Tehát először várd meg (írtam is, hogy miután előírták a járulékot add be a kérelmet).

Menete: Kapsz írásos értesítést arról, hogy a bejelentkezésed alapján X. Y. időszakra X. Y. összeget határozattal előírnak. Átveszed az értesítést, és van fellebbezési határidő benne. Ha az eredménytelenül letelik (tehát nem nyújtasz be fellebbezést a saját bejelentkezésed ellen), akkor az azt követő X. nap elteltével (benne lesz a határozatban) jogerős lesz a határozat (mai nevén véglegessé válik), és utána könyvelődik fel a tartozás az adófolyószámládra. Amikor ez megtörténik, akkor mehet a kérelem...

Addig nincs értelme.


Visszadöntés: Ha valaki benyújt részletfizetésre kérelmet, és megadják neki, akkor az eredeti fizetési határidőket egy későbbi időpontra könyvelik át (részletek időpontjára). Ha akár csak 1 napot is késel a befizetéssel, vagy ha pontosan ugyan, de csak akár 1 forinttal is kevesebbet utalsz/fizetsz, mint amennyit kellett volna, akkor visszadönt(het)ik a helyt adó határozatot, ami annyit jelent, az eredeti fizetési határidőre visszarendeződnek a tartozások, és egy összegben válik esedékessé a teljes tartozásod, valamint indul a késedelmi kamat számítása rá.


Innentől kezdve végrehajtás alá vonhatják (nem fognak róla értesíteni, mert nem kötelező nekik), és akkor már csak az adóvégrehajtóval fogsz tudni beszélgetni a tartozásodról.

2019. dec. 16. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
55%

"Fizetési nehézség esetén kérelmet bármikor benyújthatsz a már előíródott tartozásodra."


Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan.

2019. dec. 16. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Sajnos elég tapasztalatlan vagyok a mindenféle hivatalos ügyekkel kapcsolatban.

Elvileg nem lenne értelme fizetési nehézség címszó alatt kérelmet benyújtanom mert két dolgozóval meg egy nyugdíjassal élek együtt, szóval elvileg össze kell, hogy dobjuk a pénzt. Ha a részletek nem mennek nagyon 15000 fölé akkor talán még én is össze tudom szedni. De egyben nem fogom tudni fizetni, se segítséggel se anélkül, szóval hálás vagyok, hogy mutattad az automatikus részletfizetési kérelmet :)

Egyelőre elküldöm holnap postán, nem tudom mennyi idő amíg átfut a postán meg a nav rendszerén, lehet, ha megkapom a határozatot akkor fogok még kérdezni :)

Tényleg hálás vagyok, hogy válaszolsz, köszönöm szépen :)

2019. dec. 16. 07:16
 7/29 anonim ***** válasza:
55%

Ha még mindig nincs munkád, akkor van még egy opció.


Kormányhivatalokban kérvényezheted, hogy állapítsák meg a rászorultságodat. Ha ezt megállapítják, akkor 1 évig nem kell fizetned onnantól kezdve magad után a járulékot, mert rászorultság miatt mentesítenek alóla. Erről állítanak ki egy hatósági bizonyítványt. Abban megjelölik az időpontot, hogy mikortól mentesülsz alóla.

A helyzet ugyanaz, mint a bejelentkezéskor a járulék fizetése alá, csak a mentesítés időpontjától viszont kijelentkezel szintén az ADATLAPON (19T1011) a járulék fizetése alól. Az adatlaphoz csatolod a hatósági bizonyítvány fénymásolatát, úgy nyújtod be. Akkor a továbbiakban nem íródik elő 1 évig a járulék.


Háztartásban lehetsz Te egyedül is attól függetlenül, hogy akárhány, keresettel rendelkezővel élsz együtt. A közös háztartás nem azt jelenti, hogy az azonos címen élők közös háztartásban is élnek automatikusan! :)


Viszont ha már van munkád, akkor ez a lehetőség nem opció.

2019. dec. 17. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet :)

Még nincs munkám, de szeretnék, ezért, ezt még nem szeretném kérvényezni. De mindenképp megfontolandó, ezért átgondolom ezt a lehetőséget is.

2019. dec. 17. 08:52
 9/29 anonim ***** válasza:
79%

"Még nincs munkám, de szeretnék, ezért, ezt még nem szeretném kérvényezni."


Nem is értem, hogy miért nem...


Egy lehetőség arra, hogy ne kelljen a jövőre nézve 1 évig fizetned a járulékot. Akkor miért is nem élsz vele?

Ez független attól, hogy adott esetben 1 hét múlva mégis lesz munkád. Nincs rá hatással.

2019. dec. 18. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:

Mert félek, hogy már bele fogok kavarodni a kérvényekbe :)

Szépen sorban csinálom őket,aztán meglátom mi lesz.

2019. dec. 18. 07:31
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!